Spotkanie z łosiem lub sarną. W lesie łatwo natknąć się na dziką zwierzynę. Czy wiesz, jak należy się zachować?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Czy łoś stanowi zagrożenie dla człowieka?
Czy łoś stanowi zagrożenie dla człowieka? pixabay.com/Erik_Karits
Wielu z nas kocha leśne wędrówki. Należy jednak pamiętać, że w lesie to my jesteśmy gośćmi. Gęstwiny krzewów i drzew są naturalnym środowiskiem życia dla wilków, dzików, łosi oraz saren. Większość z nas wie, co należy zrobić, gdy na drodze stanie nam wilk albo dzik. A jak zachować się w przypadku większych zwierząt? Zobacz kilka wskazówek, co zrobić, aby uniknąć stresu przy spotkaniu z łosiem lub sarną.

Spis treści

Łosie to jedne z większych europejskich ssaków. Sarny z kolei nie przepadają za spotkaniem z człowiekiem

Zwłaszcza łosie budzą nasz respekt ze względu na rozmiary. Warto jednak pamiętać, że zarówno one, jak i sarny, nie mają w zwyczaju atakować ludzi. Wręcz przeciwnie, ich ciekawska natura prowadzi je w miejsca, gdzie spokojnie żyje człowiek. Bywa to zgubne, bo na ulicach takie wycieczki kończą się wypadkami samochodowymi.

- Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne nocą i wczesnym rankiem, zwracajmy wówczas uwagę na pobocza. Jeśli zauważysz przebiegające zwierzę, zwolnij i uważnie obserwuj drogę oraz jej otoczenie. Dzika zwierzyna bardzo często porusza się całymi stadami, liczącymi nawet kilkanaście osobników – przestrzega kierowców Komenda Powiatowa Policji w Nowym Dworze Mazowieckim.

W lesie dzika zwierzyna także nie boi się obecności ludzi. To, jak zareaguje przy spotkaniu, w dużej mierze zależy od nas. Najważniejsze są spokój i ograniczenie zbędnych ruchów. Leśnicy przestrzegają także, by nie zbliżać się do zwierząt i nie dotykać ich.

- Łoś z natury jest jednak wyjątkowo spokojny i ciekawski. Chętnie pozwala się obserwować. Mimo to warto zachować bezpieczną odległość i pozwolić mu spokojnie się oddalić lub samemu po cichu się wycofać – mówi nam Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

O ile łosie bywają ciekawskie, o tyle sarny są płochliwe i uciekają, zanim zdążymy się im przyjrzeć.

Uwaga na młode zwierzęta, są pod opieką matki

To, o czym należy pamiętać to ostrożność przy spotkaniu z młodymi osobnikami. Od początku wiosny w lesie będzie ich mnóstwo. Spacerują samotnie po zaroślach, ale bywa to mylące, bo matki często są w pobliżu i czuwają.

- Jeśli zobaczymy samotną, małą sarnę nie oznacza to, że została porzucona. Matka najprawdopodobniej jest w pobliżu i dyskretnie obserwuje młode. Wraca tylko na czas karmienia. Nasza obecność sprawia, że boi się podejść. W przypadku spotkania małej sarenki nie wolno jej dotykać ani zabierać do domu. W ten sposób zostawiamy na niej swój zapach i skazujemy na porzucenie – informuje Gzowski.

W przypadku łosi, spotkanie z młodym może nieść niebezpieczeństwo. Najlepiej wycofać się i nie narażać na atak ze strony klępy, która przebywa w pobliżu. Nasze gwałtowne ruchy mogą być odebrane jako zagrożenie dla małego łosia i sprowokują matkę do obrony.

Zobacz, jak należy zachować się, gdy spotkamy łosia lub sarnę:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.