Sonda kosmiczna Łuna-25 rozbiła się na Księżycu. Rosjanie podają przyczynę

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
W drugiej połowie sierpnia w kosmosie doszło do katastrofy sondy. Rosyjska Łuna-25, która miała lądować na Księżycu, rozbiła się, co przerwało pierwszą od prawie 50 lat taką akcję Rosjan. Teraz tamtejsi eksperci uważają, że winna była technologia.

Katastrofa w kosmosie Łuny-25

Statek kosmiczny Łuna-25 rozbił się 19 sierpnia podczas manewru mającego na celu obniżenie orbity sondy wokół Księżyca, by przygotować się do lądowania, które miało się odbyć dwa dni później.

Roscosmos stwierdził, że w sondzie wystąpił "stan awaryjny", w wyniku którego główny silnik pracował przez 127 sekund zamiast planowanych 84.

Pojazd kosmiczny wystartował 10 sierpnia z rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj i dotarł na orbitę Księżyca sześć dni później. Lądownik, który ważył około 1750 kg, przewoził pakiet rosyjskich instrumentów naukowych ważących około 30 kilogramów, a jego celem było lądowanie w kraterze Bogusławskiego na około 70 stopniach szerokości geograficznej południowej.

NASA 31 sierpnia opublikowała zdjęcie ze statku kosmicznego Lunar Reconnaissance Orbiter przedstawiające prawdopodobne miejsce uderzenia Łuny-25 na stromym wewnętrznym obrzeżu krateru około 400 kilometrów od miejsca planowanego lądowania. Krater o średnicy 10 metrów nie pojawia się na poprzednim zdjęciu tego obszaru, które zostało wykonane w czerwcu 2022 roku.

Szacunki NASA wskazują, że do uderzenia doszło 19 sierpnia o godzinie 7:58 czasu wschodniego (13:58 w Polsce).

Rosjanie obwiniają technologię

Roscosmos opublikował oświadczenie, w którym wyznał, że najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy Łuny-25 było "nieprawidłowe działanie" komputera pokładowego. Miał nie włączyć akcelerometru w urządzeniu o nazwie BIUS-L, który mierzy prędkość kątową statku kosmicznego.

W rezultacie "pokładowy kompleks sterujący otrzymał zerowe sygnały z akcelerometrów urządzenia BIUS-L" – wynika z tłumaczenia oświadczenia Roscosmos.

"Nie pozwalało to przy wydaniu impulsu korekcyjnego zarejestrować momentu osiągnięcia wymaganej prędkości i w porę wyłączyć układu napędowego statku kosmicznego, w wyniku czego nastąpiło jego wyłączenie według nastawy tymczasowej" - napisano.

Rosjanie będą kontynuować eksplorację Księżyca

Łuna-25 była pierwszą misją na Księżyc prowadzoną przez Federację Rosyjską lub Związek Radziecki od czasu misji powrotne Łuny-24 w 1976 roku. W międzyczasie Rosjanie napotkali opóźnienia w rozwoju, z kolei Europejska Agencja Kosmiczna zrezygnowała z udziału w tej misji po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku.

Jurij Borysow, szef Roscosmos, wyznał jednak, że agencja będzie kontynuować wysiłiki w zakresie eksploracji Księżyca.

"Nikt nie będzie składał rąk i jesteśmy zdeterminowani kontynuować program księżycowy. Co więcej, rozważamy możliwość przesunięcia misji Łuna-26 i Łuna-27, aby jak najszybciej uzyskać potrzebne wyniki" - powiedział.

Nie wskazano jednak na razie konkretnego harmonogramu działań.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Patryk
To jednak nie brzoza.
Wróć na i.pl Portal i.pl