Rocznica. Warszawa, Śródmieście, 1 sierpnia 2023.

Marcin Kędryna
Marcin Kędryna
Warszawa, 1 sierpnia 2023, koncert z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Warszawa, 1 sierpnia 2023, koncert z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Szymon Pulcyn/PAP
Spóźniłem się na „Śpiewanki”. Zagadałem się z sąsiadami. Na pierwszego wpadłem wracając z Powązek, spod „Gloria Victis”. Pił piwo w „Krakenie” przy Poznańskiej, obok tablicy poświęconej batalionowi „Zaremba – Piorun”. Potem pojawił się sąsiad drugi. Ten akurat w sierpniu nie pije. Nie dał się od tej decyzji odwieźć dykteryjką o świętej pamięci kanoniku Bielańskim, który koleżance mojej tłumaczył, że sierpień jest miesiącem trzeźwości, a nie abstynencji.

Od kiedy realnie wyniosłem się ze Stolicy, poznaję coraz więcej warszawskich sąsiadów. Dziwny to efekt gentryfikacji. Mieszka coraz mniej ludzi. W naszej kamienicy ponad połowa chyba mieszkań to teraz biura, jakieś usługi, czy mini hotele. Integrującą rolę spełniają miejscowi restauratorzy. Właściciel „Noli”, baru z przeciwka, obok siedziby Harcerskiej Poczty Polowej, zaprzyjaźnił się z połową naszego odcinka Wilczej. Dlatego nie ma problemów takich, jak Kraken przy Poznańskiej, gdzie mieszkaniec pobliskiej kamienicy potrafi dokończyć pite tam od godziny wino, wrócić do domu i wezwać policję w związku z wyimaginowanym hałasami. U nas, na Wilczej, takie sytuacje się nie zdarzają.

No więc rozmawialiśmy z sąsiadami o grupie Wagnera, białoruskich śmigłowcach i perspektywach wyborczych. Przy sąsiedzie jednym – wspieraczu opozycji i drugim, tym w sierpniu niepijącym – pisowskim betonie, robiłem za zdroworozsądkowego symetrystę.

Z knajpy przenieśliśmy się na chwilę do kamienicy, w której było dowództwo Szarych Szeregów, do sąsiada niepijącego, żeby w bardziej kameralnych warunkach kontynuować polityczne dyskusje. Wbrew temu co widać w telewizjach, da się o polityce rozmawiać w normalny sposób.

Przed południem, za rogiem, przy Marszałkowskiej, odsłaniano tablicę pamięci Pereca i Samuela Willenbergów. Tablicę na kamienicy, w której, gdy ten drugi walczył w Powstaniu, ten pierwszy narysował słynny konterfekt Chrystusa z napisem „Jezu ufam Tobie”. Cudowny według mieszkańców – uważali, że uratował kamienicę przed niemieckimi bombami. Tablicę fundował IPN, ale inicjatywa należała do wspólnoty mieszkaniowej. Odsłaniali Ada Willenberg, wiceprezes IPN, mój ulubiony rabin Schudrich i izraelski ambasador w asyście dwóch ochroniarzy. Ochroniarze byli dziwni. Poprosili na przykład, żeby schować izraelskie flagi, żeby nie prowokować aktów antysemityzmu. Jak to napisał kiedyś Mark Twain – nie ma nic śmieszniejszego niż polityk, który wierzy we własną propagandę. Chyba Mark Twain. Nieważne. Ważne, że celne. Dobrze, że tablica wisi. Oficyna, w której jest ten rysunek, z dekadę temu opróżniona z lokatorów, najwyraźniej przygotowywana do reprywatyzacji w warszawskim stylu, zaraz się zawali, to przynajmniej tablica zostanie.

Spóźniłem się na „Śpiewanki”. Miałem spory kłopot z dostaniem się do miejsca, w którym co roku śpiewają moi przyjaciele. Tłum wylewał się z placu Piłsudskiego na sąsiednie ulice. Dwadzieścia tysięcy (według Muzeum Powstania) uczestników koncertu, wyglądało na tyle samo ludzi, co tłumy idące w półmilionowym politycznym marszu. Warszawa to jednak niesamowite miasto.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pan Szczota
11 sierpnia, 8:19, GRUZ:

Prawda zawsze wygra, na przekór Zuckerbergom i Michnikom. Komunizm przeżylim , przeżyjemy tez Marksizm kulturowy. Amen

Obawiam się, że będziemy jak wczesnośredniowieczni Irlandczycy, którzy w dużej mierze przechowali spuściznę starożytnego Rzymu - przechowamy spuściznę cywilizacji europejskiej i będziemy ją krzewić na zgliszczach zachodniej Europy.

G
GRUZ
Prawda zawsze wygra, na przekór Zuckerbergom i Michnikom. Komunizm przeżylim , przeżyjemy tez Marksizm kulturowy. Amen
J
Jan
„Złota trąbka nam gra, serce pieśnią wciąż łka,

gdy idziemy strudzeni, strapieni.

Niechaj darzy nam świt, my z tej ziemi i z nich

urodzeni, i dla niej stworzeni.”
Wróć na i.pl Portal i.pl