Rewolucyjna zmiana w systemie sprawiedliwości. Kiedy sędziowie pokoju mogą rozpocząć urzędowanie?

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju początkowo prowadził zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, który rozpoczął działalność po rozmowach lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza z prezydentem Andrzejem Dudą.
Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju początkowo prowadził zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, który rozpoczął działalność po rozmowach lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza z prezydentem Andrzejem Dudą. Robert Wozniak/Polska Press
W środę odbyło się posiedzenie sejmowej podkomisji ds. sędziów pokoju. O kluczowych poprawkach do projektu w rozmowie z i.pl mówi Kazimierz Smoliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący podkomisji.

Podkomisja zakończyła prace merytoryczne

Podkomisja – po czterech miesiącach przerwy – od zeszłotygodniowego poniedziałku pracuje nad prezydenckim projektem przepisów wprowadzających ustawę o sędziach pokoju. Pod koniec września 2022 roku podkomisja zakończyła omawianie głównego projektu o sędziach pokoju. Nie oznaczało to jednak końca jej prac, ponieważ musiała ona jeszcze omówić drugi projekt – wprowadzający tę reformę.

W rozmowie z i.pl poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący sejmowej podkomisji Kazimierz Smoliński poinformował, że podkomisja w środę zakończyła merytoryczne prace nad dwiema ustawami, czyli ustawą o sądach pokoju oraz przepisami wprowadzającymi tę ustawę.

– W sumie mieliśmy 14 posiedzeń. Z ostatnich 6 posiedzeń Biuro Legislacyjne Sejmu musi zrobić tekst jednolity i dopiero możemy te teksty jednolite przyjąć jako podkomisja i skierować do sejmowej komisji ze sprawozdaniem – wyjaśnił.

Kluczowe poprawki

Dopytywany, czy podkomisja zaproponowała poprawki, poseł PiS wyjaśnił, że jest ich kilkadziesiąt. Mówiąc o kluczowych poprawkach, Kazimierz Smoliński wyjaśnił, że sędziowie zaczną orzekać od stycznia 2025 roku, a ich wybory będą w przyszłym roku razem z wyborami do Parlamentu Europejskiego.

– Szybciej się nie da, ponieważ przygotowanie tego wszystkiego jest bardzo, bardzo trudne i długie. W tym roku Państwowa Komisja Wyborcza nie wyobraża sobie, żeby to robić z wyborami parlamentarnymi. Takie samo stanowisko – negatywne – jest też, jeżeli chodzi o wybory samorządowe. Dopiero eurowybory wchodzą w grę, ponieważ są to wybory najmniej skomplikowane, więc można spokojnie wtedy robić też wybory sędziów pokoju – wskazał.

Poseł PiS podkreślił, że będzie jeszcze poprawka na posiedzeniu komisji, dotycząca tego, aby zrobić 5-letnią kadencję sędziów pokoju oraz, aby co 5 lat – razem z wyborami do Parlamentu Europejskiego – były wybory sędziów pokoju.

Sędziowie pokoju

Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju początkowo prowadził zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, który rozpoczął działalność po rozmowach lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza z prezydentem Andrzejem Dudą.

Pierwsze czytanie wypracowanego w Kancelarii Prezydenta projektu odbyło się w Sejmie w grudniu 2021 roku. Następnie projekt trafił do sejmowej komisji i podkomisji. Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju jest jedną ze sztandarowych propozycji programowych Kukiz'15.

Inicjatywa dotycząca sądów i sędziów pokoju zakłada utworzenie takich sądów jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami, a orzekać w nich mieliby sędziowie wybierani w wyborach powszechnych na sześcioletnią kadencję.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl