Putin omawiał wymianę Nawalnego w dniu jego śmierci. Miał się na nią zgodzić

OPRAC.:
Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Putin miał się zgodzić na wymianę Nawalnego. Ale czy szczerze?
Putin miał się zgodzić na wymianę Nawalnego. Ale czy szczerze? kremlin.ru
Wymiana grupy więźniów Rosji, w tym Aleksieja Nawalnego, na grupę Rosjan więzionych na Zachodzie, miała być omówiona podczas spotkania Władimira Putina z oligarchą Romanem Abramowiczem na kilka godzin przed wiadomością o śmierci opozycyjnego polityka – twierdzi niezależny portal Agentstvo. Rosyjski prezydent miał podobno wyrazić zgodę na transakcję.

Agentstvo powołuje się na dwa anonimowe źródła, w tym osobę znającą Abramowicza. Jeden z informatorów twierdzi, że Putin zgodził się wymienić Nawalnego. To, że Putin zatwierdził wymianę, sugeruje również dziennikarz śledczy Christo Grozew. "Z tego, co wiedzieliśmy w ostatnich dniach przed zabójstwem, mieliśmy wrażenie, że się zgodził" - powiedział Grozew portalowi Agentstvo. Jednocześnie jednak dziennikarz uważa, że zgoda Putina była udawana.

Wymiana nie tylko Nawalnego

Według Agentstva negocjacje w sprawie wymiany trwały od wiosny 2023 roku. Wszyscy rozmówcy portalu twierdzą, że rodzina Nawalnego nalegała na wymianę. Jesienią 2023 r., po artykule „The Wall Street Journal” o możliwej wymianie Nawalnego na zabójcę Wadima Krasikowa, skazanego na dożywocie w Niemczech, negocjacje zostały zawieszone. Wznowiono je zimą, kiedy Nawalny został przeniesiony do kolonii na Dalekiej Północy: rodzina opozycjonisty przekonała zachodnich polityków, że rozpoczęły się przygotowania do czegoś złego.

Według rozmówców Agentstva, a wcześniej anglojęzycznych mediów, Rosja była gotowa uwolnić Nawalnego, amerykańskiego dziennikarza Evana Gershkovicha i emerytowanego amerykańskiego żołnierza piechoty morskiej Paula Whelana. W zamian Putin otrzymałby Krasikowa i "kilku innych Rosjan skazanych w Stanach Zjednoczonych".

Śmierć wroga Putina

Niemiecki rząd nie skomentował wymiany. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że nie ma informacji o negocjacjach w sprawie takiej wymiany.

Nawalny zmarł 16 lutego w kolonii karnej. W oświadczeniu o jego śmierci stwierdzono, że polityk zmarł z przyczyn naturalnych. Zwolennicy polityka uważają, że został on zamordowany. Po śmierci Nawalnego w rosyjskich i zagranicznych miastach odbyły się liczne wiece ku jego pamięci. Setki osób zostało zatrzymanych i aresztowanych. Na pogrzeb polityka w Moskwie przybyło ponad 16 tysięcy osób.

źr. Agentstvo, Radio Swoboda

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl