9/18
Szczepionki stosowane obecnie na świecie...
fot. Pixabay

Szczepionki stosowane obecnie na świecie

CanSinoBio

NAZWA SZCZEPIONKI: Convidecia (znana również jako Ad5-nCoV)
SKUTECZNOŚĆ: nieznana
DAWKA: Pojedyncza dawka
RODZAJ: wstrzyknięcie domięśniowe
PRZECHOWYWANIE: w lodówce
OGRANICZONE ZASTOSOWANIE: w Chinach

Chińska firma CanSino Biologics opracowała Convidecię we współpracy z Instytutem Biologii Krajowej Akademii Wojskowych Nauk Medycznych. Szczepionka oparta jest na adenowirusie o nazwie Ad5. W maju ubiegłego roku naukowcy opublikowali obiecujące wyniki pierwszej fazy badania bezpieczeństwa na Convidecia, a w lipcu poinformowali, że ich próby drugiej fazy wykazały, że szczepionka wywołuje silną odpowiedź immunologiczną. W bezprecedensowym posunięciu chińskie wojsko zatwierdziło 25 czerwca szczepionkę jako „specjalnie potrzebny lek”. 28 listopada dyrektor generalny CanSino Biologics powiedział w wywiadzie, że około 40 000 do 50 000 osób otrzymało Convidecię.

Począwszy od sierpnia 2020 r., CanSino rozpoczął testy fazy 3 w wielu krajach, w tym w Pakistanie, Rosji, Meksyku i Chile. W lutym Reuters poinformował, że wstępne spojrzenie na badanie nie ujawniło żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa, co pozwoliło na kontynuację badania.

10/18
Szczepionki stosowane obecnie na świecie...
fot. Pixabay

Szczepionki stosowane obecnie na świecie

VEKTOR

NAZWA SZCZEPIONKI: EpiVacCorona
SKUTECZNOŚĆ: nieznana
DAWKOWANIE: 2 dawki w odstępie 3 tygodni
RODZAJ: wstrzyknięcie domięśniowe
PRZECHOWYWANIE: w lodówce stabilny do dwóch lat
WCZESNE ZASTOSOWANIE: Rosja


26 sierpnia Instytut Vector, rosyjski ośrodek badań biologicznych, zarejestrował badanie fazy 1/2 szczepionki na Sars-CoV-2, którą nazwali EpiVacCorona. Szczepionka zawiera małe porcje białek wirusowych, zwanych peptydami. Niecałe dwa miesiące później, 14 października, Władimir Putin ogłosił, że Rosja udzieliła zgody organów regulacyjnych na szczepionkę, co czyni ją drugą, która otrzymała to oznaczenie po szczepionce Sputnik V.

Faza 3 badań rozpoczęła się w listopadzie, a od 15 grudnia Agencja Informacyjna Interfax poinformowała, że szczepionkę otrzymało 1438 ochotników. W styczniu Rosja rozpoczęła masową kampanię szczepień przy użyciu EpiVacCorona oraz Sputnik V - szczepionki opartej na adenowirusach. W lutym Tass poinformował, że odpowiedź immunologiczna EpiVacCorona trwała „przez około rok”. Instytut Vector nie opublikował jeszcze wyników badań fazy 3 wskazujących, czy szczepionka jest skuteczna, czy nie.

11/18
Szczepionki stosowane obecnie na świecie...
fot. Pixabay

Szczepionki stosowane obecnie na świecie

Sinopharm

NAZWA SZCZEPIONKI: BBIBP-CorV
SKUTECZNOŚĆ: 79,34%
DAWKOWANIE: 2 dawki w odstępie 3 tygodni
RODZAJ: wstrzyknięcie domięśniowe
ZATWIERDZONO DO UŻYCIA W: Bahrajnie, Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
UŻYCIE W SYTUACJACH AWARYJNYCH W: Egipcie, Węgrzech, Iraku, Jordanii, Pakistanie.
OGRANICZONE WYKORZYSTANIE W: Serbii, Seszelach.

Pekiński Instytut Produktów Biologicznych stworzył inaktywowaną szczepionkę na koronawirusa, która została poddana próbom klinicznym przez państwową chińską firmę Sinopharm. 30 grudnia Sinopharm ogłosił, że szczepionka ma skuteczność 79,34%, co skłoniło chiński rząd do jej zatwierdzenia. Firma nie opublikowała jeszcze szczegółowych wyników badania fazy 3.

W czerwcu ubiegłego roku naukowcy z Pekińskiego Instytutu poinformowali, że szczepionka dała obiecujące wyniki u małp. Badanie fazy 1/2 wykazało następnie, że szczepionka nie spowodowała żadnych poważnych skutków ubocznych i umożliwiła ludziom wytwarzanie przeciwciał przeciwko koronawirusowi. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w Maroku i Peru rozpoczęto badanie fazy 3.

14 września Zjednoczone Emiraty Arabskie wydały awaryjną zgodę na szczepionkę Sinopharm do użycia u pracowników służby zdrowia, a wkrótce urzędnicy państwowi i inne osoby również zaczęły ją otrzymywać. Niecałe dwa miesiące później, 9 grudnia, Zjednoczone Emiraty Arabskie udzieliły pełnej zgody BBIBP-CorV, ogłaszając, że jego skuteczność wynosi 86%. Od tego czasu zezwoliło na to kilka krajów Bliskiego Wschodu; 29 stycznia Węgry wydały zezwolenie na BBIBp-CorV, czyniąc ten kraj pierwszym krajem europejskim, który zastosował chińską szczepionkę.

Prezes Sinopharm powiedział, że do listopada prawie milion ludzi w Chinach otrzymało szczepionki.

Sinopharm początkowo nie skomentował oświadczenia Zjednoczonych Emiratów Arabskich, że BBIBP-CorV ma wskaźnik skuteczności wynoszący 86 procent. Kiedy dyrektor firmy został później zapytany o różnicę we wskaźnikach podawanych przez Sinopharm i Zjednoczone Emiraty Arabskie, powiedział, że oba są „prawdziwe i ważne”. Różnica wynikała z odmiennego sposobu prowadzenia prób.

W lutym, gdy pojawiły się obawy o nowe mutacje koronawirusa, chińscy naukowcy przetestowali BBIBP-CorV na wariancie o nazwie B.1.351, który po raz pierwszy został zidentyfikowany w RPA. Poinformowali, że odpowiedź przeciwciał wytworzona przez szczepionkę była tylko nieznacznie słabsza przeciwko B.1.351. Badanie nie zostało jeszcze opublikowane w czasopiśmie medycznym.

12/18
Szczepionki stosowane obecnie na świecie...
fot. Pixabay

Szczepionki stosowane obecnie na świecie

Sinovac

NAZWA SZCZEPIONKI: CoronaVac (dawniej PiCoVacc)
SKUTECZNOŚĆ: 50,38%
DAWKOWANIE: 2 dawki w odstępie 2 tygodni
RODZAJ: wstrzyknięcie domięśniowe
PRZECHOWYWANIE: w lodówce
ZATWIERDZONO DO UŻYTKU W: Chinach.
UŻYCIE AWARYJNE W: Azerbejdżanie, Brazylii, Chile, Kolumbii, Indonezji, Laosie, Turcji, Urugwaju.

Sinovac Biotech, prywatna chińska firma, opracowała inaktywowaną szczepionkę o nazwie CoronaVac na początku 2020 r. Rok później badania kliniczne w Brazylii, Indonezji i Turcji wykazały, że chroni ona przed koronawirusem. Ale wskaźniki skuteczności, które ostatecznie naukowcy uzyskali, różniły się znacznie, a Sinovac nie opublikował jeszcze szczegółów badań w przedruku ani w czasopiśmie medycznym. Niemniej Sinovac ogłosił 6 lutego, że Chiny udzieliły CoronaVac warunkowej zgody. Inne kraje również zaczynają stosować tę szczepionkę.

Po stworzeniu szczepionki zeszłej wiosny Sinovac przeprowadził badanie fazy 1/2 na 743 ochotnikach, które nie wykazały żadnych poważnych skutków ubocznych. Sinovac opublikował szczegóły badania w listopadzie w czasopiśmie medycznym, wykazując stosunkowo niewielką produkcję przeciwciał. W lipcu Sinovac rozpoczął badanie fazy 3 w Brazylii, a następnie w Indonezji i Turcji.

W tym samym miesiącu chiński rząd wydał CoronaVac awaryjną zgodę na ograniczone użytkowanie. W październiku władze miasta Jiaxing we wschodnich Chinach ogłosiły, że przekazują CoronaVac osobom wykonującym prace stosunkowo wysokiego ryzyka, w tym pracownikom medycznym, inspektorom portowym i pracownikom służby publicznej.

Skuteczność CoronaVac od grudnia jest przedmiotem niepewności. Brazylijscy naukowcy początkowo ogłosili, że wynosi ponad pięćdziesiąt procent, ale wstrzymali się od podania dalszych szczegółów. 25 grudnia naukowcy prowadzący badanie nad CoronaVac w Turcji zwołali konferencję prasową, aby ogłosić, że szczepionka ma skuteczność na poziomie 91%. Chociaż w badaniu wzięło udział łącznie 7 371 ochotników, dane dotyczące skuteczności oparto na danych dotyczących jedynie 752 ochotników, którzy otrzymali prawdziwą szczepionkę i 570, którzy otrzymali placebo. Tureccy naukowcy nie podzielili się wynikami na łamach czasopism naukowych.

Dwa tygodnie później badacze z Brazylii ogłosili, że skuteczność CoronaVac wynosi 78 procent. Żaden z zaszczepionych ochotników w badaniu III fazy nie rozwinął ciężkich lub umiarkowanych przypadków Covid-19. Jednak wkrótce potem jeden z naukowców wyjaśnił, że oszacowanie skuteczności oparto na działaniu szczepionki tylko w jednej podgrupie ochotników. Ogólna skuteczność okazała się niższa.

Sinovac zawarł umowy z co najmniej 11 krajami i regionami, aby dostarczyć im SinoVac. Indonezja wydała zezwolenie na szczepienie awaryjne 11 stycznia, a dwa dni później prezydent Indonezji otrzymał w telewizji na żywo zastrzyk CoronaVac. Turcja zatwierdziła szczepionkę 13 stycznia, a jej prezydent został zaszczepiony następnego dnia. Brazylia autoryzowała CoronaVac 17 stycznia. Po zbudowaniu drugiej linii produkcyjnej, Sinovac powiedział w lutym, że jego moce produkcyjne sięgają miliarda dawek.

Pozostało jeszcze 6 zdjęć.

Polecamy

Tragiczny wypadek w powiecie świeckim. W szpitalu zmarła jedna osoba

Tragiczny wypadek w powiecie świeckim. W szpitalu zmarła jedna osoba

Biomutant na Nintendo Switch. Jak wypada port na tle silniejszych konsol?

Biomutant na Nintendo Switch. Jak wypada port na tle silniejszych konsol?

Tak się kiedyś wypoczywało we Władysławowie. Zobacz archiwalne zdjęcia

Tak się kiedyś wypoczywało we Władysławowie. Zobacz archiwalne zdjęcia

Zobacz również

Pełny Spodek na meczu siatkarzy Polska - Niemcy. Porażka 1:3 ZDJĘCIA

Pełny Spodek na meczu siatkarzy Polska - Niemcy. Porażka 1:3 ZDJĘCIA

Górnik Zabrze: Nowy zarząd już w czwartek? Sprzedaż klubu też coraz bliżej

Górnik Zabrze: Nowy zarząd już w czwartek? Sprzedaż klubu też coraz bliżej