Protest w Katowicach. Ratownicy medyczni wyszli na ulice. Domagają się podwyżek i zmiany przepisów. "Zostaliśmy odarci z godności"

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Monika Chruścińska-Dragan / Polska Press
Protest w Katowicach. Ratownicy medyczni wyszli w środę rano na ulice. Pikietują przed Urzędem Wojewódzkim w Katowicach. - Zostaliśmy odarci z godności. Rząd w tabeli wynagrodzeń umieścił nas w rubryce inny zawód medyczny. Tak jakby zawód ratownika medycznego, jeszcze niedawno tak oklaskiwany za swój wkład w walkę z pandemią, nie istniał - mówi Mateusz Płachno z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Pikiety 30 czerwca odbywają się jeszcze w sześciu innych miastach Polski. Ratownicy domagają się nie tylko podniesienia płac, ale i nowych rozwiązań systemowych.

Ratownicy medyczni już od czterech lat walczą o godne wynagrodzenia. Nie mają swojego samorządu, ani ustawy o zawodzie. W nowelizacji przepisów o najniższym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia zostali zakwalifikowani do grupy "inne zawody medyczne". Rozgoryczenie jest tym większe, że nową siatkę płac przyjęto praktycznie tuż po ich wielomiesięcznej walce w pandemią.

- Zostaliśmy odarci z godności. Rząd w tabeli wynagrodzeń umieścił nas w rubryce inny zawód medyczny. Tak jakby zawód ratownika medycznego, jeszcze niedawno tak oklaskiwany za swój wkład w walkę z pandemią, nie istniał - mówi Mateusz Płachno z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Protestujący w rozdawanych podczas akcji ulotkach zwracają uwagę na to, że są najmniej liczną grupą zawodową w branży medycznej. Liczbę wszystkich ratowników szacuje się na około 14 tysięcy, średnio przepracowują od 200 do 400 godzin w miesiącu. W swojej pracy często podejmują decyzje dotyczące zdrowia i życia ludzi, a podstawy wynagrodzenia zgarniają od 1 600 do 2 200 zł netto.

Dlatego domagają się nie tylko podwyżek adekwatnych do trudu podejmowanej pracy, ale także wprowadzenia ustawy o zawodzie ratownika medycznego. Liczą na owocne rozmowy z ministerstwem zdrowia. Przedstawiciele protestujących 29 czerwca mieli spotkać się online z Waldemarem Kraską, pełnomocnikiem rządu ds. Państwowego Ratownictwa Medycznego. Z racji specyfiki swojego zawodu poprosili o przesunięcie rozmów na 30 czerwca, godz. 14.

W środę, 30 czerwca, wyszli także na ulice w siedmiu miastach Polski. W Katowicach blokowali ul. Jagiellońską od godz. 9 do 12. Początkowo skandowali: Były brawa i oklaski, teraz figa jest od Kraski, ale z wykrzykiwania haseł szybko zrezygnowali. Zamiast tego, wypisali je na transparentach. Są głośno, mają ze sobą wuwuzele, kołatki i gwizdki.

- Pamiętajmy o tym, że czwarta fala za pasem. Jak ona będzie wyglądała, zależy od rządu. Trzy fale pandemii odcisnęły na nas ogromne piętno. Każdy kogo znam, młody czy starszy, boryka się już z problemami zdrowotnymi. Jeśli rozmowy nie przyniosą efektów, wreszcie zadbamy o swoje zdrowie. A do tego potrzebne jest wolne - mówi Płachno.

Postulaty ratowników medycznych:

  • Wzrost wynagrodzenia zasadniczego o kwotę dodatku MZ, czyli o 1200 zł brutto do podstawy, do wysokości współczynnika co najmniej 0,95 dla wszystkich ratowników zatrudnionych na umowie o pracę (w jednostkach finansowanych ze środków publicznych), z równoczesnym zapewnieniem wzrostu stawek dla ratowników na umowach innych, zgodnie ze stawką godzinową zapewnioną dla ratownika medycznego zatrudnionego na umowie o pracę;
  • Wprowadzenie do tabeli współczynników osobnego punktu Ratownik Medyczny ze współczynnikiem 1,05 do końca 2021 roku;
  • Wprowadzenie Ustawy o Zawodzie i Samorządzie Ratowników Medycznych;
  • Rozpoczęcie nowelizacji Ustawy o systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl