
Monika Chruścińska-Dragan
dziennikarzDziennik ZachodniKatowice

Wielkanoc tylko w najbliższej rodzinie. Szczepienia niczego nie zmieniły. Eksperci radzą ostrożność: Warto wykonać przed świętami test
Z każdym dniem przybywa osób, które przyjęły obie dawki preparatu przeciw COVID-19. Czy to oznacza, że w dobie trzeciej fali pandemii koronawirusa będą mogły spotkać się z rodziną przy świątecznym stole? Zdaniem prof. Ewy Janczewskiej, specjalistki chorób zakaźnych ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, szczepimy się właśnie po to, żeby wrócić do normalnego życia. - Z racji, że żadne szczepienie nie jest w 100 procentach skuteczne, warto jednak jeszcze przed świętami wykonać ilościowe badanie przeciwciał. Tylko należy skorzystać z wiarygodnego testu, przeprowadzonego w laboratorium - radzi ekspertka.

Prof. Jerzy Jaroszewicz o trzeciej fali: Należało spodziewać się, że będzie dłuższa i cięższa. Umierają coraz młodsi ludzie
Należało spodziewać się tego, że trzecia fala pandemii będzie większa, dłuższa i cięższa. W naszym szpitalu brakuje kilkudziesięciu pielęgniarek, kilkunastu lekarzy – przede wszystkim anestezjologów, ale także internistów i neurologów. Niedobory kadrowe są w tej chwili, brzydko mówiąc, gwoździem do trumny, czyli takim elementem, który najbardziej utrudnia opanowanie pandemii – przyznaje prof. Jerzy Jaroszewicz, specjalista chorób zakaźnych, kierownik oddziału obserwacyjno-zakaźnego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, w rozmowie z Moniką Chruścińską-Dragan.

Szczepienia przeciw COVID po świętach przyspieszą. Dotąd obie dawki przyjęło ponad 2 mln Polaków. Które roczniki najchętniej się szczepią?
Choć na rynku coraz więcej szczepionek, to nadal wielu seniorów nie zapisało się jeszcze na przyjęcie preparatu przeciw COVID-19. Co ciekawe im młodsi, tym mniej chcą się szczepić. Najwięcej zaszczepionych jest wśród osób w wieku 70 i więcej lat. W grupie 69-latków preparat przyjęło bądź zarejestrowało się 53 proc. populacji, a wśród 60-latków jedynie 21 proc.

COVID hamuje inne choroby. Ilu ludzi choruje na grypę, odrę, boreliozę? Inne choroby zakaźne są niebezpieczne
COVID-19 zdominował statystyki Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Co ciekawe, pandemia zatrzymała w minionym roku inne choroby zakaźne. Tak przynajmniej wynika z zestawienia inspektorów sanepidu. W porównaniu do 2019 roku o połowę spadła zachorowalność na krztusiec, rzadziej zapadaliśmy także na odrę i płonicę, zwaną także szkarlatyną. Nie odnotowano żadnego przypadku tężca, trzy razy mniej było przypadków różyczki. Ponad dwukrotnie spadła liczba zatruć salmonellą, a czterokrotnie innych bakteryjnych zatruć pokarmowych. Z jednej strony to efekt lockdownu, z drugiej - niewykluczone, że pacjenci rzadziej diagnozowali się i zgłaszali się z dolegliwościami do poradni.

Kościoły w Wielkanoc będą otwarte. Ilu wiernych wejdzie na msze? Minister zdrowia ogłosił decyzje na święta
Kościoły na Wielkanoc pozostaną otwarte. Jednak będą limity. Obowiązywać ma limit 1 osoby na 20 m kwadratowych. Minister zdrowia, Adam Niedzielski, ogłosił twardy lockdown w całym kraju od soboty, 27 marca. Zamknięte pozostają instytucje kultury, obiekty sportowe, hotele i galerie handlowe. Nowością jest zamknięcie również m.in. żłobków i przedszkoli. Świątynie jednak nadal będą dla wiernych otwarte. Szef resortu zdrowia już wcześniej podkreślał w mediach, że nie wyobraża sobie zamykania kościołów na święta.

Zabrze. Wybuch gazu w bloku. Eksplozja wyrzuciła mężczyznę z płonącego mieszkania
Potężny wybuch gazu na ulicy Struzika w Zabrzu wstrząsnął całą okolicą. Na miejsce skierowano 12 zastępów straży pożarnej, a także 4 zespoły ratownictwa medycznego. Wybuch nastąpił w mieszkaniu na drugim piętrze i całkowicie je zniszczył. Dwie osoby zostały poszkodowane.

Twardy lockdown na Wielkanoc? Opinie ekspertów są podzielone. Kto powinien zostać objęty zakazem poruszania się?
Dobowe przyrosty zakażeń i zgonów nadal są wysokie, a na szpitalnych oddziałach covidowych coraz mniej wolnych łóżek i dostępnych respiratorów. Rok temu rząd na Wielkanoc wprowadził zakaz przemieszczania się. Wszystko wskazuje, że w tym roku scenariusz może się powtórzyć. Prof. Włodzimierz Mazur, śląski konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych, uważa, że w obecnej sytuacji taka decyzja byłaby zasadna. - Lockdown wprowadzony rok temu, także w okresie przedświątecznym, skutkował wyhamowaniem wzrostu zakażeń. Teraz sytuacja w szpitalach jest nieporównywalnie trudniejsza - podkreśla.

Wybuch gazu w Zabrzu wstrząsnął osiedlem. "Człowiek czołgał się na balkon, aż wypadł na zewnątrz"
W jednym z mieszkań na drugim piętrze 12-kondygnacyjnego bloku w Zabrzu doszło do potężnej eksplozji. Mężczyzna wypadł przez balkon. Strażacy ewakuowali pozostałych mieszkańców budynku. Na miejscu pracuje policja, służby miejskie podstawiły przerażonym lokatorom autokar. – Wstałam i zobaczyłam, że nie mam drzwi w mieszkaniu. Wzięłam syna pod pachę i psa, chcieliśmy schronić się u sąsiadów na piętrze, ale to właśnie u nich doszło do eksplozji – opowiada drżącym głosem Marzena Paczkowska, jedna z lokatorek.

Apel do prymasa Polaka, aby nie zamykał kościołów. Organizacje katolickie i narodowcy: Domagamy się przywrócenia czci Pana Boga
Część organizacji katolickich i patriotycznych w obawie przed zaostrzeniem na Wielkanoc restrykcji w świątyniach wystosowała list otwarty do abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. "W imieniu Narodu Polskiego domagamy się przywrócenia czci Pana Boga w przestrzeni publicznej, bez narzucanych na kult Boży bezprawnych ograniczeń i terroru sanitarnego, wbrew obowiązującym konkordatowi i Konstytucji" - czytamy w apelu do hierarchy.

Lekarze rezydenci rozpoczęli protest. Czy trzecia fala to dobry czas na to? "Nigdy nie ma dobrego momentu, żeby odejść od łóżek pacjentów"
- Nigdy nie ma dobrego momentu, żeby odejść od łóżek pacjentów. Protest w ochronie zdrowia jest zawsze ostatecznością zdesperowanych, rozczarowanych i niepoważnie traktowanych medyków - komentuje protest rezydentów dr. n. med. Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.
Najpopularniejsze