Prezydent Donald Trump proklamował Dzień Pamięci Generała...

  Prezydent Donald Trump proklamował Dzień Pamięci Generała Kazimierza Pułaskiego. To tradycja sięgająca blisko 90 lat

  Wojciech Rogacin

  Aktualizacja:

  Polska

  Zgodine z niespełna 90-letnią tradycją prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump proklamował 11 października Dniem Pamięci Generała Pułaskiego na 2018 rok. - Wzywam wszystkich Amerykanów, by z tej okazji uczcili pamięć wszystkich tych, którzy przyczynili się do umocnienia naszego Narodu - napisał prezydent USA.
  Parada Pułaskiego organizowana jest co roku w Nowym Jorku w pierwszą niedzielę października

  Parada Pułaskiego organizowana jest co roku w Nowym Jorku w pierwszą niedzielę października ©AP/East News

  - "Dziś składamy hołd polskiemu imigrantowi i sławnemu dowódcy wojskowemu, generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu,który, dołączywszy do Amerykańskiej Wojny Rewolucyjnej, poświęcił życie sprawie wolności. W Armii Kontynentalnej służył ramię w ramię z naszymi przodkami walczącymi o niepodległość. Doświadczenie bitewne, zdolności taktyczne oraz utworzenie niezwykle skutecznego korpusu konnej piechoty zyskały mu miano „ojca amerykańskiej kawalerii”. Z okazji Dnia Pamięci Generała Pułaskiego wspominamy jego dziedzictwo, czerpiąc zarazem inspirację z bezprzykładnego oddania sprawie wolności, praworządności i suwerenności narodu" - pisze w proklamacji Donald Trump.

  - "Już w młodości hrabia Kazimierz Pułaski zasłynął niezwykłą odwagą, walcząc u boku ojca o wyzwolenie ojczystej Polski spod rosyjskiej władzy.
  Walka skończyła się przegraną, a Pułaski przemierzył Europę i trafił do Francji. Szczęśliwie dla Ameryki, poznał Benjamina Franklin, ten zaś namówił go do przyłączenia się do amerykańskiej walki o niepodległość. W szeregach Armii Kontynentalnej Pułaski szybko awansował na stanowisko generała brygady. Wykazywał się niespotykaną odwagą na polu walki i był przykładem dla innych. W bitwie pod Brandywine ocalił życie generałowi Jerzemu Waszyngtonowi. Legion kawalerii, złożony z Amerykanów, Niemców, Francuzów, Irlandczyków i Polaków, przekształcił w zabójczą siłę bojową" - dodaje Trump.

  - "W dniu 9 października 1779 r. odniósł poważne rany w bitwie pod Savannah. Dwa dni później zmarł. Generał Waszyngton napisał: „Jego waleczność i niesłychana gorliwość na innych polach zyskały mu wielkie uznanie”. Chociaż generał Pułaski nie zdążył zobaczyć Gwiaździstego Sztandaru powiewającego zwycięsko nad Yorktown, jego dziedzictwo, heroizm i poświęcenie zapisały się w naszej historii obok takich bohaterów jak markiz Lafayette i Bernardo de Gálvez, a on sam jest inspiracją dla kolejnych pokoleń Amerykanów. Dając największy dowód oddania sprawie wolności i niepodległości Ameryki, generał Pułaski stał się uosobieniem szczególnych więzi, jakie po dziś dzień łączą naród amerykański i polski. Zaiste, ponad dwieście lat po bohaterskiej śmierci generała, a sto lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Stany Zjednoczone i Polska nadal wykazują podobne oddanie dla sprawy wolności i umacniania łączących oba kraje dwustronnych relacji" - kontynuuje amerykański prezydent.

  Proklamację kończy słowami:
  - "ZATEM JA, DONALD J. TRUMP, Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, na mocy uprawnień nadanych mi przez Konstytucję i prawo Stanów Zjednoczonych, ogłaszam jedenasty października 2018 roku Dniem Pamięci Generała Pułaskiego. Wzywam wszystkich Amerykanów, by z tej okazji uczcili pamięć wszystkich tych, którzy przyczynili się do umocnienia naszego Narodu.
  W DOWÓD CZEGO składam swój podpis dnia dziesiątego października Roku Pańskiego dwa tysiące osiemnastego, w dwieście czterdziestym trzecim roku niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki. DONALD J. TRUMP"

  Proklamacja jest tradycyjnie składana co roku przez prezydentów USA, począwszy od 1929 r., kiedy to Kongres USA ustanowił Dzień Pułaskiego. Tradycyjnym elementem obchodów pamięci gen. Kazimierza Pułaskiego jest tradycyjna, doroczna Parada Pułaskiego, która odbywa się w pierwszą niedzielę października na 5 Alei w Nowym Jorku, w sercu Manhattanu. W tym roku parada odbyła się 7 października.

  W 2009 roku amerykański Kongres przyjął rezolucję, podpisaną później przez prezydenta Baracka Obamę, na mocy której nadał Kazimierzowi Pułaskiemu honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych. Generał jest siódmą w historii osobą, która została w ten sposób uhonorowana, obok m.in. Winstona Churchilla czy Matki Teresy z Kalkuty.  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo