Donald Tusk po spotkaniu z szefami rządów Grupy Wyszehradzkiej. "Liczę na bardziej jednoznaczne wsparcie dla Ukrainy"

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Grupa Wyszehradzka powinna być solidarna w sprawie pomocy dla Ukrainy - uważa premier Donald Tusk
Grupa Wyszehradzka powinna być solidarna w sprawie pomocy dla Ukrainy - uważa premier Donald Tusk Fot. PAP/Radek Pietruszka
Myślę, że jest możliwe zbudowanie przynajmniej fragmentarycznie wspólnej pracy na rzecz pomocy Ukrainie, z różnymi może podejściami do sprawy, ale liczę na to, że po naszej dyskusji to wsparcie dla Ukrainy będzie bardziej jednoznaczne - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu szefów rządów V4. Podkreślił również, że dla wszystkich państw lepsze jest to, aby Grupa Wyszehradzka była możliwie solidarna.

Spis treści

Donald Tusk o historii grupy V4

Donald Tusk na wtorkowej konferencji prasowej w Pradze, gdzie odbył się szczyt Grupy Wyszehradzkiej (V4), podkreślał, że "był przy narodzinach" tej grupy i ma ona dla niego wyjątkowe znaczenie. Jak ocenił premier, ma ona "niezwykle trwałe fundamenty", a "u jej narodzin" był wspólny opór przeciw sowieckiemu imperium.

Premier Polski podkreślił, że kraje V4 połączone są historią, nadzwyczajną solidarnością pomiędzy tworzącymi je narodami oraz wyznawanymi przez nie fundamentalnymi europejskimi wartościami, a wolność, prawa człowieka, rządy prawa, niepodległość państw były słowami kluczami, gdy powstawała ta grupa.

Zaznaczył jednocześnie, że jest też przejęty teraźniejszością i przyszłością grupy.

- Bardzo zależy mi na tym, a za kilka miesięcy będę przejmował od Petra (Fiali) prezydencję Grupy Wyszehradzkiej, żebyśmy pamiętali wszyscy z taką czułością, co legło u jej podstaw - powiedział premier.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Donald Tusk o Victorze Orbanie

Donald Tusk odniósł się również do premiera Węgier Viktora Orbana, który w 1989 roku mówił, że chętnie zagłosowałby na rząd, którego pierwszym zadaniem będzie wyprowadzenie wojsk sowieckich z Węgier i z Budapesztu, a jemu te słowa zapadły w pamięć.

- Wszyscy mieliśmy wtedy podobne marzenia i mam nadzieję, że nic się w nas tak na serio nie zmieniło. Dzisiaj testem na naszą współpracę są nasze działania w UE, bo o przyjaźni między naszymi narodami nie musimy się zapewniać, one są oczywiste i ugruntowane - podkreślił.

- Natomiast musimy ustalać w trudniejszych warunkach nasze wspólne interesy. To, co jest podstawą Grupy Wyszehradzkiej, co zapisaliśmy w naszej deklaracji, w naszych sercach - to powinno mieć zastosowanie do naszej wspólnej polityki wobec Ukrainy - dodał.

Grupa V4 będzie wspierała Ukrainę

Podkreślił, że w ramach V4 "są trochę różne podejścia" w tej sprawie.

- Ale rozmawialiśmy o tym, jak można wspólnie działać na rzecz Ukrainy jako ofiary napaści rosyjskiej. Po tej rozmowie myślę, że jest możliwe zbudowanie przynajmniej fragmentarycznie takiej wspólnej pracy na rzecz pomocy Ukrainie, z różnymi może podejściami do sprawy, ale liczę na to, że po naszej dyskusji to wsparcie dla Ukrainy będzie takie bardziej jednoznaczne – zaznaczył Tusk.

Wskazał, że w ramach V4 wszyscy premierzy mają natomiast jednolity pogląd, że trzeba się w Brukseli "wspólnie nachylić nad tym, aby pomoc Ukrainie nie była równoznaczna ze stratami dla naszej gospodarki, a szczególnie dla naszego rolnictwa".

- Lepiej dla Polski, myślę że lepiej dla Czech, Węgier i Słowacji jest, aby Grupa Wyszehradzka była możliwie solidarna. Dzisiaj jest to trudniejsze może niż wcześniej, ale chciałbym, żebyśmy wspólnie pracowali nad tym, aby przynajmniej część spraw była w naszej wspólnej agendzie i po dzisiejszym spotkaniu jestem umiarkowanym optymistą - powiedział szef polskiego rządu.

Victor Orban o pomocy Ukrainie

- Dzisiejsze spotkanie przekonało mnie, że Wyszehrad żyje, działa i jesteśmy w stanie zaakceptować nasze różnice. Węgry nadal są gotowe do kontynuowania tej współpracy - oświadczył z koeli premier Węgier Victor Orban.

Odnosząc się do wojny na Ukrainie Orban zauważył, że choć kraje V4 mają "różne podejście do wojny", to łączą je także wspólne stanowiska.

- Zgadzamy się, że Ukrainie należy pomóc i trzeba jej pomagać, to jest właściwe podejście - dodał.

- Z punktu widzenia Węgier mamy jeszcze szczególny aspekt. Węgry nie chcą znowu mieć wspólnej granicy z Rosją. Mieliśmy kiedyś taką wspólną granicę i te wspomnienia nie są dobre. Chcemy żeby istniał podmiot, który będzie między nami a Rosją i również z tego powodu pomagamy Ukrainie - zaznaczył szef węgierskiego rządu.

ag

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl