Premier Mateusz Morawiecki przybył do Rijadu. Spotka się z następcą tronu Królestwa Arabii Saudyjskiej

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Premier Morawiecki przybył do Rijadu
Premier Morawiecki przybył do Rijadu fot. Facebook M. Morawiecki
Mateusz Morawiecki przybył we wtorek do Rijadu. W planach roboczej wizyty premiera jest m.in. spotkanie z następcą tronu Królestwa Arabii Saudyjskiej.

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiadając wizytę wskazywał, że premier Morawiecki spotka się z następcą tronu Arabii Saudyjskiej księciem Muhammadem ibn Salmanem, który jest jednocześnie Prezesem Rady Ministrów. - Politycy omówią stan współpracy dwustronnej, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości rozwoju relacji handlowych i inwestycyjnych. Ważnym tematem będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu oraz eksport polskiej żywności - wskazał Müller.

Arabia Saudyjska to ważny partner

Zwrócił uwagę, że potencjał gospodarczy Polski i Arabii Saudyjskiej oraz relatywnie wysoka komplementarność obu gospodarek, przemawiają za potrzebą dalszego rozszerzania skali dwustronnej współpracy. - Wynika to także z roli obu krajów w międzynarodowych stosunkach gospodarczych, zwłaszcza Polski w Unii Europejskiej oraz Arabii Saudyjskiej w Radzie Współpracy Zatoki Perskiej - wskazał.

Jak dodał, Arabia Saudyjska to ważny partner Polski jeśli chodzi o energetykę, a także "w ramach potencjalnych nowych inwestycji dotyczących odnawialnych źródeł energii i inwestycji w nowe technologie". - Królestwo Arabii Saudyjskiej w tym obszarze czyni znaczne nakłady - podkreślił.

Współpraca w sektorze spożywczym

- Ważnym tematem tej dyskusji będzie też kwestia rozwijania współpracy w zakresie sektora spożywczego. Polska może być dobrym eksporterem towarów spożywczych, przetworzonych i nieprzetworzonych, do Królestwa Arabii Saudyjskiej - dodał Müller.

Zwracał uwagę, że Arabia Saudyjska jest najbardziej rozwiniętym gospodarczo krajem arabskim (ok. 28 proc. PKB całego świata arabskiego). Dysponuje znacznymi zasobami kapitałowymi (nakłady inwestycyjne) i największym w regionie potencjałem importowym.

- W ostatnich latach była (z uwzględnieniem reeksportu) największym finalnym odbiorcą polskiego eksportu w gronie państw członkowskich Rady Współpracy Państw Zatoki. Jest strategicznie ważnym partnerem gospodarczym Polski w regionie, także pod kątem budowania bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu w kwestii zapewniania dostaw surowców. Arabia Saudyjska inwestuje w rozwój czystej energii i technologii przyszłości. Jednocześnie jest bardzo zainteresowana budową stabilnych łańcuchów dostaw żywności, co stwarza duże szanse dla polskiego rolnictwa - stwierdził Müller.

Obecnie w krajach arabskich ofensywę dyplomatyczną prowadzi też obecnie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się m.in. z liderami z Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl