9/11
KOSMETYKI TESTOWANE NA ZWIERZĘTACH...

KOSMETYKI TESTOWANE NA ZWIERZĘTACH

Małpy zakute w kajdany, słaniające się na nogach psy i przerażone króliki - taki obraz ujrzała opinia publiczna w 2019 roku, gdy ujawniono, co działo się za zamkniętymi drzwiami Laboratorium Farmakologii i Toksykologii w Niemczech.

Niestety nie był to wyjątek, co można wywnioskować po samym charakterze rutynowych badań. Jednym z nich jest Test Draize’a służący badaniu toksyczności ostrej. Wykonuje się go poprzez umieszczenie substancji w oku lub na skórze unieruchomionego, przytomnego zwierzęcia. Po 14 dniach obserwacji scenariusz są dwa - w przypadku powikłań zwierzę poddawane jest utylizacji, w przypadku pomyślnego wyniku wykorzystywane ponownie.

Podobne praktyki w pokrętny sposób mogłaby usprawiedliwiać potrzeba ochrony zdrowia ludzkiego. Okazuje się jednak, że wyniki testów przeprowadzanych na zwierzętach nie zawsze przekładają się na to, jak dana substancja oddziałuje na człowieka. "W 2012 r. zespół dr. Gerrita van Meera z Wydziału Farmacji Uniwersytetu w Utrechcie przeprowadził badanie 42 substancji testowanych na zwierzętach i zastosowanych u ludzi. Okazało się, że badania na zwierzętach nie wykazały 81 proc. szkodliwych dla zdrowia ludzi skutków ubocznych." (źródło)

Tortury, bo ciężko inaczej nazwać pewne praktyki laboratoryjne, nie mogą być nawet usprawiedliwione brakiem innych wiarygodnych badań. W dzisiejszych czasach istnieją alternatywne metody testowania kosmetyków, w tym badania komórkowe in vitro. "Tradycyjne" sposoby są jednak tańsze.

W 2013 roku Europa zakazała wprowadzania na rynek produktów testowanych na zwierzętach. W praktyce jednak produkty wprowadzone przed tą datą wciąż mogą być w regularnej sprzedaży.

W dodatku te same firmy, które wprowadzają na europejski rynek kosmetyki wolne od cierpienia zwierząt, mogą prowadzić równocześnie działalność na rynku azjatyckim, gdzie testowanie na zwierzętach jest dozwolone. Okazuje się też, że koncerny mają swoje sposoby na ominięcie przepisów. Wystarczy określić dany składnik jako "medyczny".

Listę marek kosmetycznych wolnych od cierpienia zwierząt można sprawdzić na stronie Logical Harmony.

10/11
FOIE GRAS...

FOIE GRAS

Jeden z bardziej okrutnych procederów jest związany z produkcją ekskluzywnego pasztetu foie gras. Pasztet ten wykonuje się ze stłuszczonych gęsich lub kaczych wątróbek.

Na czym polega proces stłuszczania? Na przymusowym tuczu, za pomocą plastikowej rurki wtykanej do gardła. Wlewany na siłę pokarm ciężko nazwać inaczej, niż torturą. Choć produkcja pasztetu jest zakazana w wielu krajach, w tym w Polsce, wciąż można go kupić w luksusowych delikatesach lub w wybranych restauracjach.



11/11
PUCH...

PUCH

Przy pozyskiwaniu gęsiego lub kaczego puchu ciężko uniknąć przysparzania zwierzętom cierpienia. Jedną z powszechnie stosowanych, bolesnych dla ptaków metod, jest podskub.

Proceder ten polega na wyskubywaniu pierza żywym ptakom, nawet do 4 razy w ciągu roku. W przypadku ptaków hodowanych na mięso podskub pozwala drobnym rolnikom na wygenerowanie dodatkowych dochodów. Wyrywanie pierza jest źródłem ogromnego stresu i cierpienia.

W raporcie Zespołu ds. Zdrowia i Dobrostanu Zwierząt czytamy: Podskub to pozyskiwanie pierza, którego usunięcie siłą (wyrwanie) pozostawia krwawe rany, jak również rozdarcia i inne uszkodzenia skóry. (źródło)

Niestety podskub bywa stosowany także w hodowlach przemysłowych, np. w Chinach, które są największym producentem pierza na świecie. Za "etyczną" metodę pozyskania gęsiego puchu jest uznawane uprzednie zabicie zwierzęcia, a dopiero później oddzielenie pierza.

Raport wskazuje jednak, iż możliwe jest pozyskiwanie pierza, które jest dojrzałe i którego usuwanie (wyczesywanie) w okresie przepierzania nie prowadzi do uszkodzenia tkanki skórnej. Dlatego przed zakupieniem puchowej kurtki lub śpiwora koniecznie należy sprawdzić, jaką metodą pozyskano pierze.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczPrzejdź na i.pl

Zobacz również

Raport z trybun. Na meczu Lech - Legia wszystko wybiło

Raport z trybun. Na meczu Lech - Legia wszystko wybiło

Monika Olejnik przekazała wieści o druzgocącej diagnozie. Jest już po operacji

Monika Olejnik przekazała wieści o druzgocącej diagnozie. Jest już po operacji

Polecamy

Wielki pożar w zajezdni. Spłonęło 10 autobusów

Wielki pożar w zajezdni. Spłonęło 10 autobusów

BAFTA TV. Klasyczna Elizabeth Dębicki i Khalid Abdalla z antywojennym przesłaniem

BAFTA TV. Klasyczna Elizabeth Dębicki i Khalid Abdalla z antywojennym przesłaniem

TOP15. Najtańsze na rynku nowe samochody z automatyczną skrzynią biegów

TOP15. Najtańsze na rynku nowe samochody z automatyczną skrzynią biegów