5/11
JAJA...

JAJA

Kura w warunkach naturalnych żyje 5-10 lat. Nawiązuje więzi społeczne i lubuje się w kąpielach piaskowych. Przeciętnie kura nioska w hodowli przemysłowej żyje około półtora roku. Następnie, z powodu spadku produkcyjności, przeznaczana jest na ubój.

Największe stłoczenie ptaków na maksymalnie skondensowanej powierzchni umożliwia chów klatkowy, z którego pochodzą jaja "trójki".Typowa klatka dla niosek ma powierzchnię 0,04 metra kwadratowego w przeliczeniu na jedną kurę - to trochę mniej niż kartka A4. - Jonathan Safran Foer, Zjadanie Zwierząt

Zaraz po wykluciu pisklęta są sortowane ze względu na płeć. Odseparowane koguciki, nieużyteczne w produkcji jaj, są zabijane w ciągu kilku godzin po wykluciu. Często kończą życie w maszynie mielącej kurczęta żywcem.

Nioski nie mają możliwości realizacji zachowania niezbędnego do ich szczęścia – dostępu do świeżego powietrza, dziobania trawy, grzebania w ziemi, latania, zażywania prawdziwej kąpieli piaskowej i słonecznej. W celu zapobieżenia zachowaniom agresywnym, u kur stosuje się przycinanie dziobów - ma to zapobiegać wzajemnym okaleczeniom.

Po trwającym 1,5 roku okresie użytkowania kury, w którym znosi od 250 do 300 jaj, zostaje ona uznana za nieprzydatną z powodu zmniejszonej wydajności. Po jednym cyklu produkcyjnym następuje masowe opróżnienie zakładu, ptaki zaś zostają przewiezione do zakładów przetwórczych. Powieszone do góry nogami kończą swój żywot na taśmie produkcyjnej.

Oto prawdziwa cena niedzielnej jajecznicy.

źródło: Raport Problemy dobrostanu kur niosek w Polsce

6/11
PRODUKTY SPOŻYWCZE Z OLEJEM PALMOWYM...

PRODUKTY SPOŻYWCZE Z OLEJEM PALMOWYM

Olej palmowy to nieodłączny składnik wielu produktów spożywczych. Znajdziemy go w słodyczach, margarynach, chipsach i sosach, a także w daniach gotowych. Dlaczego pojawia się wszędzie? Bo jest najtańszy w produkcji, a skoro tak, znaczy to, że stoi za nim raczej smutna historia.

Ponad 85% globalnie używanego oleju palmowego produkowanego jest w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Ze względu na niezwykłą opłacalność, pod uprawy palmy olejowej wypala i karczuje się lasy tropikalne - by zrobić miejsce olejowcom gwinejskim.

Deforestacja prowadzona na ogromną skalę oznacza destrukcję siedlisk naturalnych wielu gatunków zwierząt. Jeśli utrzyma się obecne tempo produkcji oleju palmowego, to do 2022 roku zostanie zniszczonych 98% lasów Sumatry i Borneo.

Wraz z lasami giną zwierzęta. Najbardziej zagrożone są orangutany - populacja na Borneo jest bliska wymarciu. Jeśli nie przestaniemy konsumować oleju palmowego na masową skalę, doprowadzimy do wyginięcia kolejnych gatunków zwierząt.

Jedną z metod deforestacji jest kontrolowany pożar. W jego wyniku zwierzęta giną w ogromnym cierpieniu. W dodatku na plantacjach farm olejowych niejednokrotnie dochodzi do wyzysku ludzi. Oszustwa, przymusowe rozpylanie herbicydów bez odzieży ochronnej czy bicie za nieposłuszeństwo zdają się nie być odosobnionymi praktykami. (źródło)

Czy wszystko to jest warte zjedzenia kolejnego, ulubionego batonika?

7/11
ODZIEŻ WYKORZYSTUJĄCA FUTRA NATURALNE...

ODZIEŻ WYKORZYSTUJĄCA FUTRA NATURALNE

O tym, jak od podszewki wygląda rzeczywistość na polskich fermach futerkowych, można się było dowiedzieć z reportażu "Krwawy biznes futerkowców", ukazującego codzienność fermy w Góreczkach. To tam norki miały mieć się lepiej, niż ludzie, lecz reportaż ukazał naszym oczom coś zupełnie odwrotnego.

Mięsożerne zwierzęta hodowane na futra (lisy, norki i jenoty) nie zaliczają się do zwierząt w pełni udomowionych, co oznacza, że są tym bardziej nieprzystosowane do życia w klatce. W wyniku niemożności realizowania naturalnych potrzeb, zwierzęta przejawiają liczne objawy stereotypii, czyli mechanicznie
wykonywanych i sukcesywnie powtarzanych zachowań. Zalicza się do nich agresja wobec innych zwierząt jak i autoagresja.

Efekty stereotypii można było zobaczyć w wyżej wspomnianym reportażu. Zwierzęta w wyniku ogromnego stresu zagryzają się nawzajem, ranią sobie uszy, odgryzają ogony lub wygryzają futro. Ostre kraty kaleczących łapy klatek prowadzą do deformacji kończyn. W hodowlach futerkowych zwierzęta często chorują, szczególnie jeśli chodzi o choroby oczu i jamy ustnej. Trzymane w zamknięciu zwierzęta przejawiają także kanibalizm.

Życie spędzone w ciasnej klatce i ogromnym cierpieniu wieńczy nie mniej tragiczny koniec. W celu "ochrony" futra zwierzęta są zagazowywane lub rażone prądem. W drugim przypadku w odbycie i pysku zwierzęcia umieszcza się elektrody, przez które przepuszczane jest wysokie, śmiercionośne napięcie.

Do cierpienia zwierząt dochodzą ogromne koszty środowiskowe, takie jak wysoki poziom zanieczyszczeń generowanych przez fermy, uciążliwość dla okolicznych mieszkańców oraz zagrożenie dla rodzimych gatunków dzikich zwierząt, wypieranych przez uciekinierów z ferm.

Oto prawdziwa cena futra, którego kupno dyktuje nam moda.

źródło: Raport Cena Futra

8/11
KAWA, HERBATA, KAKAO...

KAWA, HERBATA, KAKAO

Jak donosi strona organizacji Fairtrade Polska, pracownik plantacji kawy zarabia 0,5 dolara dziennie, czyli około 100 dolarów rocznie. Z każdej filiżanki kawy producent otrzymuje jedynie 5-25 groszy. Pracownicy plantacji kawy, herbaty i kakao nie są w stanie utrzymać i wykształcić swoich dzieci ani zapewnić im opieki lekarskiej. Niestety nie mają też innych opcji zarobku na utrzymanie, co zmusza ich do pół-niewolniczej pracy.

Dlatego właśnie powstało pojęcie Sprawiedliwego Handlu - Fair Trade. Kryją się za nim wartości takie jak uczciwa cena za produkty, sprawiedliwe płace i odpowiednie warunki socjalne oraz przejrzystość, uczciwość i szacunek w relacjach handlowych. Kupując produkty oznaczone symbolem Fair Trade można mieć pewność, że nie przykładamy ręki do wyzysku. Takiej pewności niestety nie daje niska cena egzotycznych napojów, takich jak kawa, herbata czy kakao.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Grand Prix Chorwacji. Bartosz Zmarzlik zaczął od finału [zdjęcia]

Grand Prix Chorwacji. Bartosz Zmarzlik zaczął od finału [zdjęcia]

Górnik Zabrze wspina się w ligowej tabeli. Kolejne zwycięstwo rewelacji wiosny

Górnik Zabrze wspina się w ligowej tabeli. Kolejne zwycięstwo rewelacji wiosny

Wypadek amerykańskich ciężarówek wojskowych na A4. Ranni żołnierze

Wypadek amerykańskich ciężarówek wojskowych na A4. Ranni żołnierze

Zobacz również

Grand Prix Chorwacji. Bartosz Zmarzlik zaczął od finału [zdjęcia]

Grand Prix Chorwacji. Bartosz Zmarzlik zaczął od finału [zdjęcia]

Wielka konwencja PiS. Kaczyński: musimy odrzucić Zielony Ład

AKTUALIZACJA
Wielka konwencja PiS. Kaczyński: musimy odrzucić Zielony Ład