Powstanie polski koncern multienergetyczny? Rada Ministrów podjęła stosowne kroki

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Rada Ministrów dała zielone światło na połączenie PGNiG i PKN ORLEN
Rada Ministrów dała zielone światło na połączenie PGNiG i PKN ORLEN Fot. Polska Press/Adam Jankowski
Jest zielone światło na połączenie spółek PGNiG SA oraz PKN ORLEN. Rada Ministrów przyjęła wniosek w tej sprawie, a także udzieliła zgodę na zbycie pakietu mniejszościowego akcji PKN ORLEN – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w komunikacie prasowym.

Konsolidacja sektora paliwowo-energetycznego?

Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie spółek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz Polski Koncern Naftowy ORLEN. Połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej ORLEN, LOTOS oraz PGNiG. Wiodącą rolę w tym procesie będzie miał ORLEN. Rozwiązanie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu, co jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej.

Transformacja energetyczna

Postępująca transformacja energetyczna na świecie stanowi duże wyzwanie dla spółek sektora paliwowo-energetycznego, gdyż zakłada stopniowe odchodzenie od węglowodorów i paliw konwencjonalnych na rzecz nowych i bardziej zrównoważonych źródeł energii. W konsekwencji, spółki sektora zmuszone są do szukania nowych, perspektywicznych obszarów biznesowych, które będą w stanie zagwarantować im możliwość długoterminowego rozwoju.

Koncern multienergetyczny

Dzięki konsolidacji sektora paliwowo-energetycznego, powstanie silny polski koncern multienergetyczny, z wiodącą rolą ORLEN. Wykorzystując efekt synergii, będzie on zdolny do sprostania wyzwaniom transformacji energetycznej oraz konkurowania na rynku z europejskimi i światowymi firmami. Nowy koncern stanie się największą spółką w Europie Środkowo-Wschodniej.

Polski koncern multienergetyczny postawi na dywersyfikację prowadzonej działalności i utrzymanie konkurencyjności w długim terminie. W perspektywie 2030 r. koncern może stać się jednym z największych zintegrowanych producentów petrochemii w Europie.

Pakiety mniejszościowe

Jednocześnie Rada Ministrów wyraziła zgodę na zbycie:

- pakietu mniejszościowego akcji Skarbu Państwa w ORLENIE (14.161.080 akcji stanowiących 2,26% udziału w kapitale zakładowym ORLEN i taki sam udział w ogólnej liczbie głosów w ORLEN);

- pakietu mniejszościowego akcji Skarbu Państwa w ORLENIE (14.161.080 akcji stanowiących 2,26% udziału w kapitale zakładowym ORLEN i taki sam udział w ogólnej liczbie głosów w ORLEN).

Zbycie akcji nastąpi w związku z uwarunkowaniami regulacyjnymi połączenia ORLENU z PGNiG, które wynikają z przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl