9/13
Tygrzyk paskowany...
fot. wikipedia

Tygrzyk paskowany

Pająk który jeszcze kilka dekad temu w ogóle nie występował w Polsce, obecnie rozprzestrzeniony już na terenie właściwie całego kraju. Przywędrował do nas z południa Europy i obecnie jest tym z niewielu obecnych w naszym kraju pająków, które potrafią ukąsić człowieka najboleśniej.

Powodów do paniki nie ma - ukąszenie tygrzyka nie jest groźne dla naszego życia i zdrowia. Nie jest to jednak zarazem coś, nad czym da się przejść do porządku dziennego - ból jest porównywalny z użądleniem przez osę, wokół ranki może pojawiać się obrzęk a czasem nawet miejscowa martwica tkanki wymagająca leczenia maściami sterydowymi.

10/13
Kolczak zbrojny...
fot. wikipedia

Kolczak zbrojny

W zasadzie jedyny w Polsce pająk, którego ukąszenie może spowodować coś więcej niż ból - bardzo zresztą w takim wypadku silny. Wokół miejsca ugryzienia może powstać stan zapalny. Ale to nie koniec, bo osoby ugryzione przez kolczaka odczuwają bardziej kompleksowe objawy zatrucia jadem.

Mogą doświadczać zawrotów głowy, długotrwałego osłabienia, powracających dreszczy czy nudności, - w najgorszym razie taki stan może się utrzymać aż do 10 dni. Kolczak to przybysz z południa Europy, wciąż jeszcze nie rozprzestrzeniony w całej Polsce spotkamy go wciąż przede wszystkim na południu kraju. Lubi ciepłe, nasłonecznione miejsca - łąki, leśne polany czy nasypy drogowe lub kolejowe.

Kolczak mieni się kilkoma kolorami - od zielonkawych odnóży po czerwono-brązowy odwłok. Jest pająkiem raczej sporym jak na polskie warunki, długość jego ciała sięga 1,5 cm (nie licząc kilkucentymetrowej rozpiętości odnóży).

11/13
Bagnik przybrzeżny...
fot. wikipedia

Bagnik przybrzeżny

Król polskich pająków, jeśli chodzi o siłę jadu, zarazem jeden z największych pająków występujących w kraju (rozpiętość jego odnóży może sięgać 8 centymetrów). Mieszka nad wodą - najwięcej bagników spotkamy na Mazurach.

Rozmiary pozwalają mu na wiele - żywi się głównie owadami, ale w jego menu pojawiają się też małe żabki czy nawet niewielkie ryby.

Zła wiadomość - ugryzienie przez bagnika jest bardzo bolesne, co więcej mogą mu towarzyszyć wymioty, biegunka i bóle głowy - na tym na szczęście objawy się kończą. Dobra wiadomość - ukąszenia przez bagnika zdarzają się niezwykle rzadko, te pająki są wyjątkowo czujne i płochliwe i nie próbują atakować celów, których nie byłyby w stanie zjeść.

12/13
Kwietnik i Spachacz Zielonawy...
fot. wikipedia

Kwietnik i Spachacz Zielonawy

Ukąszenie przez nie jest nieszkodliwe, ale może zaboleć. Kwietnik i Spachacz Zielonawy, to pająki o pięknych jaskrawych kolorach - występujące na łąkach, polach uprawnych, leśnych polanach, dość pospolite.

Oba mogą nas ugryźć wyłącznie w bardzo określonych okolicznościach - przede wszystkim wtedy, gdy przypadkiem je przygnieciemy. Kwietnik potrafi wprawdzie zabić swym jadem kilkakrotnie od siebie większą owadzią ofiarę, ale moc tego jadu jest i tak za mała, by wyrządzić człowiekowi jakąkolwiek poważniejszą krzywdę.

Problemem może być za to ewentualna reakcja alergiczna na jad któregoś z tych pająków.

Pozostało jeszcze 1 zdjęcie.

Polecamy

Ford na EKG w Katowicach. Elektromobilność wymaga od nas zmiany podejścia

Ford na EKG w Katowicach. Elektromobilność wymaga od nas zmiany podejścia

PiS rozpoczęło w Częstochowie zbieranie podpisów pod obywatelską ustawą

PiS rozpoczęło w Częstochowie zbieranie podpisów pod obywatelską ustawą

Groźny wypadek! Mężczyzna wpadł pod tramwaj

PILNE
Groźny wypadek! Mężczyzna wpadł pod tramwaj

Zobacz również

Ślub roku w gwiazdorskim wydaniu. Mamy zdjęcia!

Ślub roku w gwiazdorskim wydaniu. Mamy zdjęcia!

Na Rynku w Oświęcimiu wiec Koalicji Obywatelskiej przed wyborami do Europarlamentu

Na Rynku w Oświęcimiu wiec Koalicji Obywatelskiej przed wyborami do Europarlamentu