Posiedzenie Rady NATO-Rosja. Przede wszystkim o Ukrainie

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Alexander Grushko (po prawej) i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (w środku) przybyli na posiedzenie Rady NATO-Rosja w siedzibie Sojuszu w Brukseli
Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Alexander Grushko (po prawej) i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (w środku) przybyli na posiedzenie Rady NATO-Rosja w siedzibie Sojuszu w Brukseli OLIVIER HOSLET/AFP/East News
W Brukseli rozpoczęło się posiedzenie Rady NATO-Rosja. Gospodarze chcą rozmawiać przede wszystkim o deeskalacji napięcia na linii Rosja-Ukraina. Goście przyjechali jednak z długą listą żądań dotyczących także samego NATO.

„To okazja do dialogu w krytycznym momencie dla bezpieczeństwa europejskiego. Kiedy napięcie jest duże, ważne jest, abyśmy usiedli przy jednym stole i porozmawiali o naszych obawach" - napisał na Twitterze sekretarz Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg tuż po rozpoczęciu rozmów.

Rozmowy w Brukseli to drugi w tym tygodniu etap rokowań Rosji z Zachodem. W poniedziałek do rozmów amerykańsko-rosyjskich doszło w Genewie. Nie przyniosły one żadnego rezultatu. Również po rozmowach NATO-Rosja nikt nie spodziewać się przełomu, ani nawet zbliżenia stanowisk. Oczekiwania Moskwy są tak daleko idące, że jeszcze przed spotkaniem strona zachodnia wyraźnie mówiła, że nie będzie żadnych ustępstw, choćby w kwestii zamrożenia tzw. polityki otwartych drzwi NATO.

Rosja żąda m.in. prawnej gwarancji, że Sojusz nigdy nie przyjmie w swe szeregi Ukrainy. Z kolei NATO oczekuje od Moskwy zmniejszenia napięcia militarnego wokół granic ukraińskich. Na te tematy rozmawiano w poniedziałek w ramach Komisji NATO-Ukraina.

Rada NATO-Rosja powstała w 2002 jako forum konsultacji w kwestiach związanych z bezpieczeństwem między członkami NATO a Rosją. Poprzednie posiedzenie Rady odbyło się w 2019 roku. W ciągu ostatniego półrocza relacje między Sojuszem a Rosją pogorszyły się jeszcze bardziej, gdy z Brukseli wydalono grupę rosyjskich dyplomatów, którzy prowadzili działalność szpiegowską. W odpowiedzi Moskwa zamroziła formalne kontakty z NATO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl