Polscy i niemieccy uczniowie uczcili pamięć żydowskiej rodziny, która zginęła w holokauście [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
To była wyjątkowa uroczystość. Dziś przy jednej z ulic przygranicznego Löcknitz wmurowano kamienie pamięci poświęcone ofiarom holokaustu. To także podsumowanie projektu szkolnego realizowanego przez uczniów i nauczycieli w klasie polsko-niemieckiej.

Uroczystość wmurowania odbyła się przy ulicy Chausseestrasse 22. Tu niegdyś wznosił się dom handlowy rodziny Schwarzweissów. W 1940 roku 63-letni Adolf (Dolfi) Schwarzweiss, razem z żoną Różą i córką Esterą zostali deportowani do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Lublinie (właściwie w Majdanku). Tam zginęli. Kamienie pamięci mają przypominać ofiary holokaustu. Wiązanki kwiatów na kamieniach złożyli m.in. uczniowie Regionale Schule w Löcknitz.

- Moim zdaniem to bardzo ważne wydarzenie nie można o tym zapominać, co się wydarzyło w czasie drugiej wojny światowej - uważa Weronika Hendzel z kalsy 10A RS. - Następne pokolenia powinny się o tym uczyc i nigdy to nie powinno być zapomniane.

- Nasz projekt poświęcony był rodzinie żydowskiej, która mieszkała tutaj do 1940 roku i trafiła do Majdanka. To bardzo wzruszająca sytuacja dla nas - mówi Nikola Zielińska z klasy 10A RS.- Nasza szkoła pilnuje wręcz tego, żeby każdy uczeń wiedział, co się stało podczas wojny. Nasza klasa była w Majdanku, tłumaczyliśmy notatnik kobiety, która tam trafiła.

Przez obóz w Majdanku przeszło ok. 150 000 osób. Ostatnie badania wskazują, że ofiar było 78 000, z czego 59 000 to Żydzi. Szacuje się, że ok. 50 procent przybyłych transportów żydowskich było od razu gazowanych. Zwłoki kremowano, a resztki mielono na mączkę kostną. Następnie wywożono ją jako nawóz na położony w pobliżu folwark SS. Z części produkowano kompost ogrodniczy.

Kamienie z nazwiskami

Kamienie pamięci tzw. Stolpersteine są projektem zainicjowanym przez artystę Guntera Demniga jeszcze w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Pełnią one funkcję pomników przypominających o losach ludzi deportowanych, zamordowany i wysiedlonych przez reżim nazistowski. Kamienie pamięci to betonowe kostki brukowe pokryte mosiężną tabliczką z informacjami o upamiętnionej osobie. Wmurowywane są w chodniki przed domami, w których zamieszkiwały ofiary nazizmu. Kamienie mają za zadanie skłonić przechodniów do chwili namysłu i refleksji.

Stolperstein (w liczbie pojedynczej) to niemieckie słowo oznaczające „potknięcie się”. Stolpersteine to małe, mosiężne pomniki wielkości brukowców poświęcone ofiarom narodowego socjalizmu. Są wmurowywane w chodnik przed budynkami, w których kiedyś żyły lub pracowały osoby, którym są poświęcone. Gunter Demnig to niemiecki artysta pomniki tego typu zaczął tworzyć w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Do maja tego roku zainstalowano prawie 69 000 kamieni w 21 krajach w Europie. Stolpersteine znajdują się w Austrii, na Węgrzech, w Holandii, Belgii, Czechach, Rosji, Chorwacji, Francji, Polsce, Słowenii, Włoszech, Norwegii, Ukrainie, Szwajcarii, Słowacji i Luksemburgu. W Polsce kamienie pamięci znajdują się w Białej Podlaskiej, Mińsku Mazowieckim, Słubicach i we Wrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polscy i niemieccy uczniowie uczcili pamięć żydowskiej rodziny, która zginęła w holokauście [ZDJĘCIA, WIDEO] - Głos Szczeciński

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl