Radosław Sikorski: - Pisząc o Auschwitz należy wskazywać, że obóz powstał pod niemiecką okupacją

S/PAP
Szef MSZ Radosław Sikorski podzielił się swoim zdaniem na temat precyzji w przedstawianiu historii Auschwitz.
Szef MSZ Radosław Sikorski podzielił się swoim zdaniem na temat precyzji w przedstawianiu historii Auschwitz. Adam Jankowski
Pisząc o nazistowskim obozie zagłady w Auschwitz należy wskazywać, że powstał pod niemiecką okupacją. Informacja w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej będzie doprecyzowana - zapowiadał Radosław Sikorski. Szef MSZ nawiązywał do nagrania przygotowanego przez KE dla upamiętnienia ofiar Holokaustu. Nagranie późnym niedzielnym popołudniem zostało zmienione.

W sobotę na stronach Komisji Europejskiej pojawiło się nagranie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Komisarze przypominali nazwiska ofiar zagłady, w tym również tych, które straciły życie w Auschwitz-Birkenau podczas okupacji niemieckiej w Polsce.

Nagranie, przedstawiające nazwę obozu jako "Auschwitz Camp, Poland," wywołało kontrowersje w mediach społecznościowych. Krytykę wyraził szef BBN Jacek Siewiera, podkreślając, że niemieckie obozy koncentracyjne powstały na terenach okupowanych przez Niemców.

W obliczu rosnącej fali antysemityzmu, Jacek Siewiera apeluje do przewodniczącej KE Ursuli Von der Leyen o dokładniejszą informację na temat niemieckiej okupacji w kontekście II wojny światowej. Wskazuje na potrzebę pamięci o ofiarach oraz zrozumienia korzeni zła, aby zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości.

Były wiceszef MSZ, poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, podkreśla, że polskie MSZ powinno kontynuować wysiłki edukacyjne dotyczące II wojny światowej. Wskazuje, że żaden z obozów koncentracyjnych nie był polski, a Auschwitz powstało na terenach okupowanych przez Niemców.

Szef MSZ Radosław Sikorski podzielił się swoim zdaniem na temat precyzji w przedstawianiu historii Auschwitz. Apelował o uwzględnienie niemieckiej okupacji w komunikatach oraz wyrażał nadzieję na doprecyzowanie informacji w mediach społecznościowych KE.

W swoim wpisie na portalu X Sikorski współobwiniał za film umieszczony w mediach Komisji Europejskiej jednak także Janusza Wojciechowskiego, komisarza UE ds. rolnictwa. Ta opinia i brak współdziałania ponad podziałami politycznymi Sikorskiego w tej ważnej dla Polski sprawie była krytykowana przez wielu internautów.

Po fali krytyki Komisja Europejska opublikowała nową wersję nagrania poświęconego ofiarom Holokaustu. Zniknęło określenie „Obóz Auschwitz, Polska”.

Jak przypomina dziś PAP, Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Radosław Sikorski: - Pisząc o Auschwitz należy wskazywać, że obóz powstał pod niemiecką okupacją - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl