Pogrzeb ofiar Powstania Warszawskiego. W stolicy pochowano szczątki powstańców oraz cywilów. Odnaleziono je na Czerniakowie

Damian Świderski
Damian Świderski
Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Wideo
od 16 lat
W piątek, 4 sierpnia, odbyły się uroczystości pogrzebowe szczątków dziewięciu ofiar Powstania Warszawskiego: powstańców oraz cywilów. Zostały one odnalezione w trakcie prac archeologicznych prowadzonych na Czerniakowie. Bohaterowie spoczęli na Cmentarzu Powstańców Warszawskich. Pogrzeb, organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej, miał charakter państwowy.
Uroczysty pochówek powstańców warszawskich
Uroczysty pochówek powstańców warszawskich Krzysztof Jedynak/Polska Press

Uroczysty pochówek powstańców warszawskich

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godzinie 12.00 w kościele świętego Grzegorza Wielkiego przy ul. Wolskiej 180/182 w Warszawie. Po mszy św. szczątki dziewięciu ofiar Powstania Warszawskiego zostały złożone na Cmentarzu Powstańców Warszawskich (ul. Wolska 174/176, kwatera 35, rząd II). Instytut Pamięci Narodowej reprezentował dr hab. Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN oraz dyrektor Oddziału IPN w Warszawie dr Tomasz Łabuszewski.

"Miał skórzane buty wojskowe oraz wojskowego orzełka i zawinięty był w jasne płótno"

Szczątki powstańców warszawskich zostały odnalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych w maju i czerwcu 2023 roku przy ul. Koźmińskiej 7, na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących nr 8.

W trakcie prac ekshumacyjnych ujawniono, że jednym z pochowanych w prowizorycznej mogile był powstaniec warszawski: miał skórzane buty wojskowe oraz wojskowego orzełka i zawinięty był w jasne płótno. Wśród pochowanych w tym samym grobie ofiar były również kobiety, być może sanitariuszki, które z narażeniem życia pomagały do ostatnich chwil rannym.

Na niektórych czaszkach zarejestrowano ślady, które mogły powstać w wyniku przebicia kości przez odłamki podczas wybuchu. Fragmentaryczność szczątków potwierdzałaby tę tezę i pozwalała datować pochówek na sierpień lub wrzesień 1944 r., kiedy w tym rejonie prowadzone były działania wojenne, a zabitych pochowali współtowarzysze, o czym świadczy staranne ułożenie ciał w grobie pomimo znacznego stopnia okaleczenia - przekazał IPN.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Setki ofiar walk na Czerniakowie

W okresie Powstania Warszawskiego walki na Czerniakowie pochłonęły setki ofiar. Byli wśród nich polegli i ranni w walce powstańcy, zamordowani w egzekucjach i szpitalach polowych wraz z personelem medycznym oraz cywilne ofiary, mieszkańcy okolicznych domów. Dziś, po prawie 80 latach od tych tragicznych wydarzeń, miał miejsce uroczysty i godny pochówek szczątków ofiar niemieckiego terroru.

Oddając hołd ofiarom pamiętamy o tych, których szczątków jeszcze nie odnaleziono, a którzy czekają na godne upamiętnienie w miejscu wiecznego spoczynku wśród poległych w walce towarzyszy i cywilnych ofiar powstania - zaznaczył IPN.

Na Czerniakowie oddziały powstańcze ruszyły do walki, tak jak w innych dzielnicach miasta, czyli 1 sierpnia. Górny Czerniaków, zwany przez warszawiaków Powiślem Czerniakowskim, był jednym z miejsc najcięższych walk stoczonych przez powstańców z niemieckim okupantem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol
Dlaczego nikt z polityków i samorżądowcach w całej Polsce,biorących udział w wymuszonych uroczystościach dotyczących PW nie wspomniał o 150 tysiącach cywilnych ofiar tego samobójczego zrywu na rozkaz przywódców AK ?

Kiedy odbędą się pochówki Polaków których wymordowno w bestialski sposób przez Ukraińców na Wołyniu ? W 80 rocznicę tej tragedii ukazał się jeden artykuł w godzinach popołudniowych nie było oficjalnych uroczystości, nabożeństw i co kilka godzin nowych artykułów. Jedynym zwycięskim zrywem Polaków, w czasie gdy Polski nie było na mapach było Powstanie Wielkopolskie, które warszawka minimalizuje. Nie można świętować zwycięstwa, ale płakać nad głupotą i megalomanią organizatorów tragicznego w skutkach PW.
Wróć na i.pl Portal i.pl