Uroczysty pochówek powstańców warszawskich. Szczątki odnaleziono na terenie ośrodka specjalnego dla dzieci

Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Już 4 sierpnia 2023 roku odbędzie się uroczysty pochówek szczątków powstańców warszawskich, a także cywilnych ofiar wolnościowego zrywu z 1944 roku. Bohaterowie spoczną na dedykowanym im Cmentarzu Powstańców Warszawskich.
To Cmentarz Powstańców Warszawskich. W piątek spoczną tu bohaterowie Powstania Warszawskiego
To Cmentarz Powstańców Warszawskich. W piątek spoczną tu bohaterowie Powstania Warszawskiego IPN

Szczątki powstańców warszawskich oraz cywilnych ofiar zostały odnalezione w trakcie prac archeologicznych prowadzonych przy ul. Koźmińskiej 7 na Czerniakowie na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących nr 8. Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w uroczystościach pogrzebowych. Te rozpoczną się w piątek 4 sierpnia 2023 roku o godzinie 12:00 w kościele świętego Grzegorza Wielkiego przy ul. Wolskiej 180/182 w Warszawie.

Przebieg uroczystości pogrzebowych bohaterów. Szczątki poddano badaniom

Uroczystości rozpocznie msza święta. Po niej polegli w Powstaniu Warszawskim zostaną złożeni do grobów na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na ul. Wolskiej 174/176, w kwaterze 35, rządzie II. Podczas mszy i samego pogrzebu, na miejscu obecni będą dr hab. Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN oraz dyrektor Oddziału IPN w Warszawie dr Tomasz Łabuszewski.

Podczas prac ekshumacyjnych odkryto, że jedno z ciał, które leżało w prowizorycznej mogile, należało do powstańca warszawskiego. Posiadał skórzane wojskowe buty, orzełka wojska i był w płótnie. Obok niego spoczywały szczątki kobiet, prawdopodobnie sanitariuszek z Powstania.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Po badaniach nad kośćmi stwierdzono, że osoby te musiały zostać pochowane w sierpniu lub wrześniu 1944 roku. Trwało Powstanie Warszawskie, a zabitych pochowali współtowarzysze. Ciała są staranne ułożone w grobach. Prawdopodobne jest, że wszystkie ciała należały do obrońców Czerniakowa. Ta dzielnica została opanowana przez Niemców dopiero 23 września 1944 roku. Gdy okupanci przejęli kontrolę, wtedy wymordowali będących tam powstańców oraz cywilów, którzy tam żyli.

Źródło: IPN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan Borowy
We wrześniu 1944 miała miejsce na Czerniakowie próba desantu pododdziałów 3 Dywizji Piechoty. Poniesiono ciężkie straty - 660 zabitych, wziętych do niewoli i zaginionych. Szczątki nie wszystkich poległych odnaleziono, Niemcy jeńców nie brali a ich sojusznicy lubowali się w powolnym wyprawianiu na drugi świat. Takie pytanie - jeżeli zostaną odnalezione szczątki "berlingowców" to co z nimi? Desant na Czerniakowie najchętniej by wykreślono z historii - psuje od lat tworzony wizerunek osamotnionej walki Powstania.
Wróć na i.pl Portal i.pl