Pogoda długoterminowa na marzec 2023. Przed nami przymrozki, burze śnieżne i częste opady deszczu

oprac.: Anna Nowak
W marcu jak w garncu - w pierwszym miesiącu wiosny pogoda cały czas będzie się zmieniać
W marcu jak w garncu - w pierwszym miesiącu wiosny pogoda cały czas będzie się zmieniać Pixabay
Czy wraz z nadejściem wiosny możemy liczyć na ocieplenie? Jak będzie wyglądała pogoda w marcu? Przedstawiamy długoterminową pogodę na marzec 2023.

Pogoda: już niedługo pożegnamy zimę. Co przyniesie nam wiosna?

Jeśli myślimy o marcu, od razu przychodzi nam na myśl pierwszy dzień wiosny. Kojarzy się nam ona z coraz dłuższymi dniami, zwiększoną ilością promieni słonecznych, cieplejszymi temperaturami oraz budzącą się po zimie roślinnością.

Ta astronomiczna wiosna rozpocznie się w momencie zrównania długości dnia z nocą, czyli w równonoc wiosenną, która wypada w poniedziałek 20 marca. Z kolei nadejście kalendarzowej świętować będziemy dzień później.

Meteorolodzy natomiast powody do radości mają dużo wcześniej – otóż wiosna meteorologiczna trwa od 1 marca i trwa do końca maja. Jak będzie wyglądać w tym roku?

Pogoda na marzec 2023. Początek wiosny przywita nas chłodem

Wszystko wskazuje na to, że początek tegorocznej wiosny meteorologicznej nie będzie dla nas łaskawy. Model Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody przewiduje, że w pierwszym tygodniu marca należy spodziewać się niskich temperatur osiągających ok. 4-8°C. Oznacza to, że może być on chłodniejszy od tego samego okresu w latach 2004-2020. Ponadto przymrozki w nocy okażą się częstym zjawiskiem.

  • Dopiero od połowy miesiąca nastąpi nieznaczne ocieplenie.
  • Za dnia termometry wskażą maksymalnie 11 stopni Celsjusza.
  • Pod koniec marca można spodziewać się jednego wyjątku, kiedy to temperatura najprawdopodobniej wyniesie 16°C.
  • W nocy temperatura będzie spadać do około 1-3°C.

Deszcz ze śniegiem oraz silny wiatr. Pogoda długoterminowa na marzec 2023

Z kolei amerykańskie modele klimatyczne wskazują, że na zmienną pogodę w marcu duży wpływ będą miały niże baryczne. Przyniosą one silniejszy wiatr oraz częstsze opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu – często w postaci nagłych burz śnieżnych. W niektórych rejonach Polski, zwłaszcza na południu, może prowadzić to do utrudnionych warunków na drogach.

Zmienność pogody na przełomie pór roku może być duża, co jest częste w naszych szerokościach geograficznych pod koniec zimy i na początku wiosny z uwagi na duże kontrasty między północą a południem – czytamy na fanipogody.pl.

Pogoda w marcu będzie dość zmienna. Deszczowe, pochmurne dni przelatać się będą z pogodną aurą i nieznacznym zachmurzeniem.

Prognoza IMGW na marzec 2023. Temperatura i opady w normie

Mimo że marzec zaskoczy nas dynamicznymi zmianami pogody, w długoterminowym kontekście temperatura oraz opady mają pozostać w normie.

Pogoda długoterminowa. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Jak wskazuje model IMGW w nadchodzącym miesiącu średnia temperatura powietrza będzie w normie wieloletniej
Jak wskazuje model IMGW w nadchodzącym miesiącu średnia temperatura powietrza będzie w normie wieloletniej IMGW

Pogoda długoterminowa. Średnia miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Według IMGW w marcu średnie temperatury oraz opady w całej Polsce pozostaną w normie
Według IMGW w marcu średnie temperatury oraz opady w całej Polsce pozostaną w normie IMGW

Co oznaczają pojęcia „powyżej normy", „poniżej normy" i „w normie"?

W IMGW, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Przypomnijmy, że prognoza ma charakter orientacyjny i może jeszcze ulec zmianie. Należy na bieżąco śledzić prognozy pogody, aby wiedzieć, jak będą wyglądać najbliższe dni i tygodnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pogoda długoterminowa na marzec 2023. Przed nami przymrozki, burze śnieżne i częste opady deszczu - Dziennik Polski

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nobody63
Dzięki likwidacji w Europie aut spalinowych globalna emisja CO2, spadnie aż o 0,7 % !!!

Co przekłada się na mniejsze o[wulgaryzm]nie klimatu

o jedną tysięczną stopnia Celsjusza

przez następne 100 lat.

Odtrąbmy Sukces !!!

https://twitter.com/Angrystokrata/status/1627781526262800384?fbclid=IwAR0hMGRs0WIBLpC4_DC3EMwtRwRKiwU9HJ2AxsOOdHetIe8GiP6y6HQj_2k
N
Nobody63
Najczęściej powtarzającym się argumentem, w każdej polemice dotyczącej globalnego ocieplenia, są ustalenia naukowców.

Nie inaczej było w przypadku największej w swoim czasie organizacji zajmującej się ochroną naszej planety. W 1968 roku Aurelio Peccei, Alexander King i David Rockefeller założyli Klub Rzymski, międzynarodową organizację, w skład której wchodzili przedstawiciele 100 państw posiadających status członka ONZ, a wśród nich znaleźli się politycy, biznesmeni, naukowcy. Najbardziej znanym dokumentem, jaki powstał w wyniku działalności klubu był raport z 1972 roku zatytułowany „Granice wzrostu”. W treści raportu znajdowało się kilkanaście prognoz dla świata, z czego żadna się nie sprawdziła.

Według wybitnych naukowców w już latach 90-tych ubiegłego wieku ludzkość miała wyczerpać wszystkie zasoby ropy naftowej. Mamy rok 2023, czyli 30 lat później i jeśli komukolwiek brakuje ropy, to tylko i wyłącznie z powodów politycznych, a nie wyczerpanych zasobów. Ci sami naukowcy inspirując się wizjami Malthusa i Ehrlicha przewidywali, że na początku XXI wieku dojdzie do katastrofy przeludnienia, bo liczba ludności na świecie sięgnie 11 miliardów. Skutkiem przeludnienia miały być powszechny głód, chłód i ubóstwo, nie tylko w krajach tzw. trzeciego świata, ale w Europie.

W związku z tym zagrożeniem naukowi prorocy zalecali ograniczenie liczby urodzin na całym świecie, łącznie z polityką „0 narodzin”. Tylko jeden kraj poszedł tą ścieżką i były to komunistyczne Chiny. Polityka chińska okazała się wielką porażką i chińskie władze całkowicie z niej rezygnują. Na świecie żyje 7,9 miliarda, nie 11 miliardów ludzi. W tej chwili znaczna cześć świata, szczególnie Europa, zmaga się z niżem demograficznym, a do śmieci trafiają tony jedzenia.

Klub rzymski straszył też ludzkość dziurą ozonową i to wtedy narodziły się słynne teorie katastroficzne, które głosiły, że podniesienie temperatury na Ziemi o 1-2C doprowadzi do początków zagłady planety. Pojawiały się dokładnie te same argumenty, jakie słyszymy dziś, topnienie lodowców połączone z wysychaniem rzek, co jest zjawiskiem niespotykanym w fizyce i świecie przyrody. W dzisiejszych czasach nikt o dziurze ozonowej nie mówi, została załatana, gdy ludzkość wymieniła lodówki z freonowych na ekologiczne.

https://www.patrzymy.pl/prognozy-populacyjne-i-klimatyczne-naukowcow-klub-rzymskiego-okazaly-sie-brednia/#comment-99
Wróć na i.pl Portal i.pl