9/11
Pierścień Atlantów...
fot. replika pierścienia, Wikimedia Commons/Mateusz Opasiński/CC BY-SA 3.0

Pierścień Atlantów

Pierścień Atlantów został rzekomo odkryty w 1860 roku w Dolinie Królów w Egipcie przez francuskiego egiptologa - markiza d'Agrain.
Jak się miało okazać, relief umieszczony na pierścieniu nie miał nic wspólnego z kulturą Egiptu.

Na temat pochodzenia pierścienia powstało wiele teorii. Jedna z nich przypisywała mu rodowód wywodzący się z mitycznej Atlantydy. Pierścień wykonany z gliny kamionkowej posiadał rzeźbienia w formie trzech umieszczonych na środku prostokątów, na których przedłużeniu, po każdej stronie, znajdowały się trzy kwadraty oraz trójkąt równoboczny.

Powstałe na temat pierścienia legendy donoszą o jego niezwykłych właściwościach, polegających na ochronie przed złymi mocami. Historie te miały tak dużą siłę oddziaływania, że nawet jeden z archeologów - Howard Carter - nosił replikę pierścienia. Faktem jest że do dziś można kupić biżuterię bazującą na domniemanej formie pierścienia Atlantów.

10/11
Całun turyński...
fot. Wikimedia Commons/Public Domain

Całun turyński

Całun Turyński to jeden z najsłynniejszych obiektów kultu religijnego. Według tradycji chrześcijańskiej w płótno zawinięto po śmierci ciało Jezusa Chrystusa. Umiejscowienie śladów odpowiada opisowi jego ran w Ewangelii. Pomimo że całun jest jednym z najczęściej analizowanych naukowo przedmiotów w historii ludzkości, jego powstanie wciąż stanowi dla współczesnej nauki zagadkę.

Badania obrazu odciśniętego wskazują, że został on utworzony przez płyny ustrojowe. Ustalono, że konieczny czas kontaktu zwłok z tkaniną dla uzyskania podobnego obrazu wynosi 30 godzin. Trudny do wyjaśnienia jest jednak fakt braku na obrazie śladów odrywania płótna, przy czym dla zachowania wizerunku w obecnej formie materiał musiałby zostać oderwany od ciała najpóźniej po 40 godzinach.

Wielokrotne analizy płótna wykazały, że obraz nie powstał w wyniku pracy malarza czy naniesienia na tkaninę barwnika. Co ciekawe, ciężar ciała nie miał wpływu na intensywność obrazu - zarówno wierzch jak i spód płótna prezentują równie wyrazisty wizerunek.

Udokumentowana historia płótna sięga 1357 roku. Wcześniejsze podania donosiły o różnych wyjątkowych tkaninach, jednak nie powiązano ich jednoznacznie z całunem.

Współczesne badania Całunu przy użyciu najnowszych technik wykazują, że ślady na tkaninie są autentyczną krwią osoby po traumatycznych przeżyciach. Mimo tego naukowcy wciąż spierają się nad autentycznością Całunu. Zagadka jednej z najświętszych relikwii do dziś nie znalazła ostatecznego rozwiązania.

11/11
Miecze Ulfberht...
fot. Wikimedia Commons/Torana/CC BY-SA 3.0

Miecze Ulfberht

Oręża Ulfberht to około 170 średniowiecznych mieczy znalezionych w całej Europie, datowanych na IX-XI wiek, z ostrzami inkrustowanymi napisem +VLFBERH+T lub +VLFBERHT+.

Co ciekawe, w kronikach nie pojawia się wzmianka o frankońskim mistrzu Ulfberhcie, jednak miecze są sygnowane jego imieniem. Jak to możliwe, by jeden człowiek wykuwał broń przez kilka stuleci, która rozprzestrzeniła się po całym kontynencie?

Naukowcy odkryli, że znalezione miecze różnią się czystością użytej stali. Najprawdopodobniej oznacza to, że obiegająca Europę sława oręża doprowadziła do powstania jego... podróbek. Czy to jedna z pierwszych marek o globalnym zasięgu? Kto wie...

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczPrzejdź na i.pl

Zobacz również

Pełny Spodek na meczu siatkarzy Polska - Niemcy. Porażka 1:3 ZDJĘCIA

Pełny Spodek na meczu siatkarzy Polska - Niemcy. Porażka 1:3 ZDJĘCIA

Tragiczny wypadek w powiecie świeckim. W szpitalu zmarła jedna osoba

Tragiczny wypadek w powiecie świeckim. W szpitalu zmarła jedna osoba

Polecamy

Lista KO na Mazowszu do Parlamentu Europejskiego. Kto walczy o głosy?

Lista KO na Mazowszu do Parlamentu Europejskiego. Kto walczy o głosy?

Tragiczny wypadek w powiecie świeckim. W szpitalu zmarła jedna osoba

Tragiczny wypadek w powiecie świeckim. W szpitalu zmarła jedna osoba

Mieczysław Struk wybrany na marszałka województwa

Mieczysław Struk wybrany na marszałka województwa