Pochodzenia tych przedmiotów nie potrafi wyjaśnić nauka. Oto najbardziej tajemnicze artefakty świata

JK
Grób Tutanchamona/The New York Times photo archive/public domain
10 przedmiotów, 10 historii, 10 tajemnic. Te artefakty do dziś stanowią zagwozdkę dla naukowców. Ich pochodzenie jest na tyle niejasne, że powstaje mnóstwo teorii - w tym także spiskowych - na temat ich genezy. Ze wszystkimi wiążą się liczne legendy i podania, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Czy mają pokrycie w rzeczywistości? Oceńcie sami. Historie wraz ze zdjęciami obiektów znajdują się w galerii.

Tajemnicze artefakty

Całun turyńskiCałun Turyński to jeden z najsłynniejszych obiektów kultu religijnego. Według tradycji chrześcijańskiej w płótno zawinięto po śmierci ciało
Całun turyński

Całun Turyński to jeden z najsłynniejszych obiektów kultu religijnego. Według tradycji chrześcijańskiej w płótno zawinięto po śmierci ciało Jezusa Chrystusa. Umiejscowienie śladów odpowiada opisowi jego ran w Ewangelii. Pomimo że całun jest jednym z najczęściej analizowanych naukowo przedmiotów w historii ludzkości, jego powstanie wciąż stanowi dla współczesnej nauki zagadkę.

Badania obrazu odciśniętego wskazują, że został on utworzony przez płyny ustrojowe. Ustalono, że konieczny czas kontaktu zwłok z tkaniną dla uzyskania podobnego obrazu wynosi 30 godzin. Trudny do wyjaśnienia jest jednak fakt braku na obrazie śladów odrywania płótna, przy czym dla zachowania wizerunku w obecnej formie materiał musiałby zostać oderwany od ciała najpóźniej po 40 godzinach.

Wielokrotne analizy płótna wykazały, że obraz nie powstał w wyniku pracy malarza czy naniesienia na tkaninę barwnika. Co ciekawe, ciężar ciała nie miał wpływu na intensywność obrazu - zarówno wierzch jak i spód płótna prezentują równie wyrazisty wizerunek.

Udokumentowana historia płótna sięga 1357 roku. Wcześniejsze podania donosiły o różnych wyjątkowych tkaninach, jednak nie powiązano ich jednoznacznie z całunem.

Współczesne badania Całunu przy użyciu najnowszych technik wykazują, że ślady na tkaninie są autentyczną krwią osoby po traumatycznych przeżyciach. Mimo tego naukowcy wciąż spierają się nad autentycznością Całunu. Zagadka jednej z najświętszych relikwii do dziś nie znalazła ostatecznego rozwiązania.

Wikimedia Commons/Public Domain
Miecze UlfberhtOręża Ulfberht to około 170 średniowiecznych mieczy znalezionych w całej Europie, datowanych na IX-XI wiek, z ostrzami inkrustowanymi
Miecze Ulfberht

Oręża Ulfberht to około 170 średniowiecznych mieczy znalezionych w całej Europie, datowanych na IX-XI wiek, z ostrzami inkrustowanymi napisem +VLFBERH+T lub +VLFBERHT+.

Co ciekawe, w kronikach nie pojawia się wzmianka o frankońskim mistrzu Ulfberhcie, jednak miecze są sygnowane jego imieniem. Jak to możliwe, by jeden człowiek wykuwał broń przez kilka stuleci, która rozprzestrzeniła się po całym kontynencie?

Naukowcy odkryli, że znalezione miecze różnią się czystością użytej stali. Najprawdopodobniej oznacza to, że obiegająca Europę sława oręża doprowadziła do powstania jego... podróbek. Czy to jedna z pierwszych marek o globalnym zasięgu? Kto wie...

Wikimedia Commons/Torana/CC BY-SA 3.0

Więcej historii znajduje się w galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl