Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po polsku - muzyczne menu na deskach MDK w Jaworznie serwowało wyłącznie rodzime dania. Rozsmakowała w nich do łez niejedna słowiańska dusza

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Wideo
od 16 lat
Dwie orkiestry. Dwoje wokalistów. To był prawdziwie polski wieczór. Patriotyzm wyrażony piosenką rozrywkową. Na deskach Młodzieżowego Domu Kultury w Jaworznie muzyczna polska kolacja zagrała w duszach Polaków niezwykły koncert. "Po polsku" było propozycją ATElier Kultury na Święto Niepodległości. Polskie szlagiery muzyki estradowej w towarzystwie orkiestry kameralnej i rozrywkowej pod batutą Filipa Hugetta wzruszały do łez.

Było "Po polsku". Przepis na taki muzyczny wieczór zaserwowało jaworznianom i przyjezdnym gościom ATElier Kultury. Na deskach Młodzieżowego Domu Kultury im. Jaworzniaków, przy ulicy Inwalidów Wojennych w Jaworznie, dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości 10 listopada 2023 roku na godzinę 18 zaproszono gości na prawdziwie polską kolację.

W Jaworznie zagrano na strunach duszy Polaków. Koncert "Po polsku" był niezwykłą ucztą muzyczną

To był prawdziwie polski wieczór. W menu muzycznym raczono wyłącznie polskimi utworami. Wokaliści solowo i w duecie potrafili rozbawić publiczność, ale i zagrać nostalgiczne nuty na strunach serca.

- Przede wszystkim to jest ukłon w stronę naszych słuchaczy. Chcieliśmy aby przy okazji wielkiego święta dla każdego Polaka wybrzmiały ze sceny polskie teksty. Głębia naszych polskich tekstów, polskich piosenek jest ogromna, wydaje mi się, że w żadnym innym języku nie ma takiej wartości tekstowej, jak jest w polskiej piosence. To moje osobiste zdanie - mówiła na podsumowanie koncertu Marzenna Synowiec, dyrektor ATElier Kultury w Jaworznie. - Przy tym tak wspaniałe głosy jak pani Weronika, jak pan Kamil, jak dwie orkiestry. Orkiestra kameralna Archetti, orkiestra rozrywkowa Em band, które wybrzmiały dzisiaj pod batutą pana Filipa Hugetta stały się kwintesencją tego całego wydarzenia i bardzo się cieszę że na taką publiczność mogliśmy liczyć dzisiaj - dodawała Synowiec.

Podobnego zdania byli wokaliści występujący na scenie. Zarówno w duecie, jak i w solowych partiach wygrywali polskie akordy w miłosnych lub pełnych humoru muzycznych opowieściach.

- Punktem wyjścia jest to, że patriotyzm jest również kultywowaniem polskiej muzyki, polskiej sztuki, czego przykładem jest właśnie to, co dzisiaj wydarzyło się na scenie, a forma rozrywkowa jest absolutnie patriotyczną formą. Myślę, że to jest ważne, aby pokazywać światu, że patriotyzm również przejawia się w takiej formie, a nie tylko w formie oficjalnej i uroczystej, która też oczywiście jest bardzo ważna, ale ten aspekt też jest warty zaznaczenia. Istotne jest to, że w dużo łatwiejszy sposób można przekazać emocje śpiewając Polakowi teksty po polsku niż na przykład po angielsku. Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego, jednak droga do zinterpretowania ich jest bliższa, kiedy śpiewamy po polsku - podkreślał Kamil Baron, jeden z solistów.

Co się w duszy komu gra... Top wokalistów i organizatora koncertu wśród polskich utworów

Przy okazji podsumowań po występie, zapytaliśmy artystów i organizatorkę koncertu o ich top 10 na liście ukochanych, poruszających serce i duszę, a nawet osobistych polskich utworów. Takich, które z jakiegoś powodu dla nich samych są wyjątkowe i szczególne.

- Dla mnie "To nie ja byłam Ewą", utwór który dzisiaj wykonywałam. Pamiętam jak byłam dzieckiem, że u mnie w domu zawsze słuchało się muzyki i moja mama jest fanką muzyki. Ona właśnie mi mówiła patrz, słuchaj, między innymi przy tym utworze Edyty Górniak - zdradziła Weronika Skalska, wokalistka wieczoru. - Stąd też wybór repertuaru i tytułu "Po polsku". Zawsze śpiewając po polsku brzmimy prawdziwie, a w innych językach może już niekoniecznie, aczkolwiek w dzisiejszej dobie Internetu nie jest trudne aby brzmieć dobrze w jeżykach obcych - dodawała Skalska.

Kamil Baron wycisnął niejedną łzę z oczu słuchaczy, brawurowo i z niezwykłą interpretacją wykonując utwór "Jej portret". Nie dziwi zatem wybór solisty.

- Z dzisiejszego koncertu zdecydowałbym się wybrać "Jej portret". Utwór bardzo łączy tekst z muzyką w sposób niezwykle wartościowy. Tekst i warstwa muzyczna uzupełniają się i można i wiele emocji i pięknych dźwięków tym utworem pokazać - zauważał Baron.

Dyrektor ATElier Kultury w Jaworznie postawiła na partie skrzypcowe.

- Wieniawski, który jest w sercu myślę każdego skrzypka i jest takim kompozytorem narodowym. Dla każdego skrzypka byłby to pewnie Wieniawski, dla pianisty Chopin. Oprócz tego Karłowicz, Szymanowski. To są dzieła tworzone z myślą o Polsce zwłaszcza w tym okresie najtrudniejszym dla Polaka, gdzie nie było tej wolności i gdzie walczyliśmy o to, żeby tę wolność odzyskać - zauważała Marzenna Synowiec.

Jaworznickie ATElier Kultury jest w trakcie sezonu artystycznego. Już w najbliższą niedzielę 19 listopada orkiestra Archetti zaprezentuje się w koncercie Polska Niepodległa.

-To koncert w ramach grantu, który instytucja otrzymała z Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Właśnie również we współpracy z panem Hugettem i tym razem będzie to pod batutą Macieja Tomasiewicza - zapowiedziała Synowiec. - Miłosników teatru zapraszamy 23 listopada na spektakl "Co modna pani powinna powiedzieć", melomanów w grudniu na kolejne koncerty - zachęcała dyrektor ATElier Kultury.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera