Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paczki dla więźniów objęte nowymi przepisami. Skazani: To dyskryminacja!

Szymon Zięba
Więźniowie przed zmianą przepisów często dostawali w paczkach niedozwolone przedmioty. Teraz to się zmieniło
Więźniowie przed zmianą przepisów często dostawali w paczkach niedozwolone przedmioty. Teraz to się zmieniło Paweł Relikowski
Nowe przepisy to dyskryminacja! - skarżą się rzecznikowi praw obywatelskich więźniowie. Kością niezgody okazały się paczki. Mimo problemów więźniowie otrzymali ich ponad 1900.

Przyjęta wraz z początkiem lipca w kodeksie karnym wykonawczym zasada, że paczkę żywnościową może zamówić skazany albo osoba dla niego najbliższa oburzyła osadzonych. Zdaniem autorów wniosków do RPO, wprowadzenie takiego ograniczenia powoduje m.in., że z prawa do otrzymania paczki żywnościowej nie mogą skorzystać więźniowie, którzy nie mają osób najbliższych lub z osobami takimi od wielu lat nie utrzymują kontaktów. Tymczasem skazani, którzy odsiadują swoje wyroki w placówkach okręgu gdańskiego, dostają paczki na potęgę. W ciągu ostatnich 30 dni więźniowie otrzymali ponad 1900 paczek z żywnością!

Przestępcy z Pomorza część 1. Poszukiwani przez policję 2015 [LISTY GOŃCZE, ZDJĘCIA, RYSOPISY]

- Kodeks karny wykonawczy wskazuje, że zamówienie może być złożone nie tylko przez skazanego, ale także przez osobę najbliższą. Osoba najbliższa to nie zawsze musi być członek rodziny. W sytuacji, kiedy skazany nie ma nikogo z rodziny lub kiedy rodzina z nim nie utrzymuje kontaktu, osobą najbliższą może być na przykład były pracodawca, sąsiad czy przedstawiciel Kościoła lub związku wyznaniowego - mówi mjr Robert Witkowski, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku.

Co ciekawe, skazany ma prawo otrzymać paczkę żywnościową jeden raz w miesiącu. W jej skład wchodzą artykuły żywnościowe lub wyroby tytoniowe. Prawo to posiada każdy skazany, bez względu na to, w jakim typie zakładu karnego odbywa karę.

Przepisy wskazują, że skazany otrzymuje paczkę żywnościową po złożeniu zamówienia na piśmie oraz po pokryciu kosztów produktów.

Paczki dla więźniów można zamawiać teraz też przez internet, ale ciasta z marihuaną nie będzie

- W praktyce skazany może wypełnić formularz, na podstawie którego przygotowywana jest paczka na terenie jednostki penitencjarnej przez podmiot, który prowadzi punkt sprzedaży. Następnie paczka ta jest niezwłocznie przekazywana skazanemu. Podobna procedura dotyczy sytuacji, gdy zamówienie złożone jest przez osobę najbliższą poprzez wypełnienie formularza na terenie zakładu karnego, na przykład w czasie widzenia, lub w formie elektronicznej. Po opłaceniu kosztów paczki jest ona przygotowywana i niezwłocznie przekazana skazanemu - mówi mjr Witkowski.

Tak przygotowane na terenie zakładu karnego paczki nie wymagają już przeszukiwania. Dzięki temu - mówią więziennicy - minimalizowana jest możliwość prób przemycania narkotyków i innych przedmiotów niedozwolonych na teren więzień. - I prawdopodobnie dlatego część osadzonych krytycznie ocenia nowe rozwiązanie w tej kwestii - stwierdza mjr Robert Witkowski.

Przed nowelizacją skazany mógł otrzymywać paczkę jeden raz na trzy miesiące, a jej waga nie mogła przekraczać 5 kilogramów. Aktualnie skazany może otrzymywać paczkę w każdym miesiącu i nie ma limitu jej wagi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki