Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla 2018. Kim jest polska noblistka? [SYLWETKA] To wielki sukces pisarki i polskiej literatury

Bożydar Brakoniecki
29.09.2019 Katowice. Ambasador polszczyzny Olga Tokarczuk
29.09.2019 Katowice. Ambasador polszczyzny Olga Tokarczuk Arkadiusz Gola / Polska Press
Literacka Nagroda Nobla - najważniejszy literacki laur znów w polskich rękach. Akademia Szwedzka uhonorowała tą nagrodą za 2018 rok polską pisarkę Olgę Tokarczuk. 23 lata po nagrodzie dla Wisławy Szymborskiej znów mamy powód do dumy.

O godz. 13.05 w czwartek, 10 października 2019, od Matsa Malma, sekretarza Akademii Szwedzkiej, usłyszeliśmy znamienne słowa: „Pani Olga Tokarczuk zostaje laureatką tegorocznego Nobla”. Polka oficjalnie została nagrodzona Noblem za 2018 r. Wyróżnienie dostała za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”. Drugim laureatem, za rok 2019, został Austriak Peter Handke za „wpływową twórczość, która z językowym geniuszem eksploruje peryferia i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

Tym samym Olga Tokarczuk dołączyła do grona polskich literackich noblistów, wśród których znaleźli się Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Niezwykle blisko z Polską związany był również laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1978 r. - Isaac Bashevis Singer.

Skąd jest Tokarczuk?

Przybliżając sylwetkę Olgi Tokarczuk członkowie Akademii podkreślali, że przełom przyniosła jej powieść „Prawiek i inne czasy”, która - jak zaznaczyli - „jest wyśmienitym przykładem polskiej literatury po 1989 r.”. Ponadto: „pisarka nigdy nie postrzega rzeczywistości jako czegoś stałego i danego raz na zawsze. Jej powieści zbudowane są na mistrzowskim napięciu między kulturowymi sprzecznościami: natura kontra kultura, rozsądek kontra szaleństwo, mężczyzna kontra kobieta, dom kontra wyobcowanie”.

Podobno o przyznaniu jej Nobla pisarka dowiedziała się na autostradzie w Niemczech, gdzie przebywa na trasie promocyjnej swojej nowej powieści.

Pisarka urodziła się 29 stycznia 1962 r. w Sulechowie. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim i po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i po przeprowadzeniu się do Nowej Rudy i w całości poświęciła się pisaniu.

Obecnie mieszka na Dolnym Śląsku prowadzi warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Olga Tokarczuk - książki, twórczość. "Wszechstronne pióro"

Zadebiutowała w 1979 r. na łamach młodzieżowego pisma „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem Natasza Borodin ogłosiła pierwsze opowiadania. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993 r. Wydała wówczas „Podróż ludzi Księgi”. W 1995 r. ukazała się druga powieść autorki, „E.E.” - o dojrzewaniu dziewczynki, która nagle uzyskuje zdolności parapsychiczne i równie nagle je traci. Dużym sukcesem Tokarczuk okazała się także wydana w 1996 r. powieść „Prawiek i inne czasy”.

Co wiesz o twórczości Olgi Tokarczuk? NOBEL 2019

W pierwszej połowie października 2007 r. ukazała się powieść „Bieguni”. Tokarczuk pracowała nad nią trzy lata. Wspomina, że większość notatek robiła w czasie podróży. „Ale nie jest to książka o podróży. Nie ma w niej opisów zabytków i miejsc. Nie jest to dziennik podróży ani reportaż. Chciałam raczej przyjrzeć się temu, co to znaczy podróżować, poruszać się, przemieszczać. Jaki to ma sens? Co nam to daje? Co to znaczy”. Jak mówi sama Tokarczuk, „pisanie powieści jest dla mnie przeniesionym w dojrzałość opowiadaniem sobie samemu bajek. Tak jak to robią dzieci, zanim zasną. Posługują się przy tym językiem z pogranicza snu i jawy, opisują i zmyślają”. Sporą popularnością cieszyły się jej gawędziarskie „Księgi Jakubowe” z 2014 r., rozgrywające się w burzliwych czasach I Rzeczypospolitej. Warto dodać, że szwedzcy akademicy podkreślali, że to najwybitniejsza jej powieść.

Olga Tokarczuk na targach książki w Krakowie w 2017 r.

Najważniejsze książki Olgi Tokarczuk. Które powieści laureat...

Na podstawie jej powieści „Prowadź mój pług przez kości umarłych” (napisała też scenariusz) Agnieszka Holland nakręciła w 2017 r. film „Pokot”. Na premierze pisarka opowiadała, że gdy zobaczyła aktorów, którzy mieli zagrać wymyślonych przez nią bohaterów, przeżyła coś w rodzaju wstrząsu. „Przyzwyczaiłam się, że moje postaci zostają we mnie” - mówiła. „Janina Duszejko (główna bohaterka filmu - przyp. red.) zmaterializowała się pod postacią Agnieszki Mandat. Dziś nie umiem sobie przypomnieć, bym widziała ją inaczej” - dodała.

Blisko z polityką

Pisarka znana jest ze swoich zdecydowanie proekologicznych poglądów. „Nawet niewielkie zmiany klimatyczne przełożą się na stosunki społeczne i polityczne - mówi pisarka na temat zmian klimatycznych, które błyskawicznie postępują” mówiła i dodawała, że „młodzi ludzie charakteryzują się coraz większą świadomość ekologiczną, a międzynarodowe akcje, mające na celu zmniejszenie zużycia plastiku trafiają do coraz większej liczby osób”.

Nie stroni też od polityki i negatywnych przytyków w stronę rządzącego w Polsce PiS. Gdy w 2015 r. odebrała wówczas Nagrodę Literacką Nike za powieść „Księgi Jakubowe”, odnosząc się do zawartych w niej treści, pisarka powiedziała na antenie TVP Info m.in.: „Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów”.

Wypowiedź pisarki wywołała falę negatywnych komentarzy wśród internautów. Wśród nich pojawiły się również wpisy zawierające groźby karalne. Dlatego pełnomocnik Olgi Tokarczuk złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Kłodzku. Ostatecznie sprawa została umorzona.

Zdobywczyni nagród

Tokarczuk uhonorowana została dotąd licznymi nagrodami, m.in. Nagrodą Fundacji im. Kościelskich, Paszportem Polityki oraz sześcioma nominacjami do Nagrody Literackiej „Nike” (zdobyła ją dwukrotnie: w 2008 i w 2015 r.).

22 maja 2018 r. ogłoszono, że książka „Bieguni”, w tłumaczeniu Jennifer Croft, wydana pod angielskim tytułem „Flights”, zdobyła nagrodę The Man Booker International Prize. Z kolei w lipcu 2019 r.

Tokarczuk otrzymała też Nagrodę Laure-Bataillon dla najlepszej książki przełożonej na język francuski za „Księgi Jakubowe”.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Widzieliście jej wyniki - virtualo.pl/autor/olga-tokarczuk-a47712/? To musiało się tak skończyć. Sam mam 6 jej ebooków w poczekalni do przeczytania. Nie jest to twórczość typowa dlatego, co jest aktualnie modne. To ie są treści proste - wymagają zastanowienia się nad ich sensem...

G
Gość

Całkiem dobra jest - livro.pl/ksiegi-jakubowe-tokarczuk-olga-sku1100629120.html Podobali mi się również Bieguni. Ale tak, jak rozmawiam z ludźmi, to większość mówi, że Tokarczuk raczej nie ma słabych pozycji, ale tak rzeczywiście jest? Ciężko powiedzieć.

D
Dingo8

Mam w swojej bibliotece książkę Olgi Tokarczuk - "Dom dzienny - dom nocny", klimat tej książki sprawił, że więcej nie sięgałem po książki Pani Olgi - dzisiaj tak uhonorowanej przez noblowskie gremium. Nie jestem na szczęście politykiem i dlatego napiszę, że Nagroda Nobla od dawna została przejęta przez lewicowe światopoglądowo lobby i przez to trąci mocno dydaktyzmem, pedagogiką i aurą wojny z łacińską cywilizacją opartą na chrześcijańskim fundamencie. Chyba wszystkim wiadomo, że Herbert godzien tej nagrody jak mało kto w polskiej poezji stracił ją na rzecz Wisławy Szymborskiej, która poparta była przez środowisko GW mocno skłóconej wówczas z niezłomnym w Prawdzie Poetą przez wielkie "P". Akademia Szwedzka tak uzasadniła przyznanie nagrody Oldze Tokarczuk - „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia” Dla mnie to jakiś bełkot. Człowiek żyje w granicach - dobrze, jeżeli w granicach zakreślonych przez Dekalog, gorzej jeśli te granice określa moda czy konwenanse. Czym ma być przekraczanie granic? kosmopolityzmem? polemiką z własną tożsamością? z korzeniami? Bądźmy więc konsekwentni w tym przekraczaniu granic i powiedzmy wprost jest to nagroda nie dla polskiej pisarki - bo w świecie lewicowych wartości narody stopić się powinny w jedną, nieokreśloną magmę - to nagroda dla pewnej wizji rzeczywistości wymyślonej, apriorycznej tej z obrazu Goi - gdy śpi rozum budzą się demony.

N
Nirvana

Wielki sukces literatury New Age i nadchodzącej Ery Wodnika , świat zanurza się w odmętach pomieszania z poplątaniem najlepiej odurzmy się jakimś kadzidłem przy muzyce miś tybetańskich na dzikiej o ile takie jeszcze są o ile PSL nie przejął wszystkich pod wróckiem w towarzystwie hipisek w style Agnieszki Holandi i pozostałych ekowiedzm ....buhaha ....

G
Gnojek z 8 b

Olga Tokarczuk na lektury szkolne ! Niech się młodzież dowie jaki talent ma Pani Olga !

C
Clu dyskusji

Teraz jak sobie pojeździ po całym świecie dowie się prawdy w jak wspaniałym otwartym tolerancyjnym kraju żyje i jak dużo ludzi w Polsce interesuje się jako tako kultura bo większość świata na na to wszystko wyrąbane chce miec tylko zapłacony czynsz i kupiony chleb , tak tak Polska jestt raka opresyjna i zacofana ...

Wróć na i.pl Portal i.pl