Od 1 sierpnia po poradę i receptę możesz iść do pielęgniarki POZ. Nowe uprawnienia pielęgniarek i położnych

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Pielęgniarka będzie mogła ocenić stan zdrowia pacjenta, wykonać badanie fizykalne, wystawić skierowanie na badanie diagnostyczne, zaordynować wybrane leki i wystawić receptę.
Pielęgniarka będzie mogła ocenić stan zdrowia pacjenta, wykonać badanie fizykalne, wystawić skierowanie na badanie diagnostyczne, zaordynować wybrane leki i wystawić receptę. Krzysztof Piotrkowski / Glos Pomorza / Polskapress
Pielęgniarki i położne w POZ będą mogły samodzielnie udzielać niektórych świadczeń diagnostycznych i laboratoryjnych. 1 sierpnia wchodzą nowe przepisy dotyczące świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Pielęgniarka będzie mogła ocenić stan zdrowia pacjenta, wykonać badanie fizykalne, wystawić skierowanie na badanie diagnostyczne, zaordynować wybrane leki i wystawić receptę.

W zależności od posiadanych uprawnień, będzie mogła m.in. prowadzić profilaktykę chorób i promocję zdrowia, dobrać sposoby leczenia rany czy przepisać leki zawierające określone substancje czynne, w tym wystawić na nie recepty (z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, odurzające i psychotropowe).

Ponadto pielęgniarka będzie mogła wystawić recepty na leki zlecone przez lekarza w ramach kontynuacji oraz wybrane wyroby medyczne (np. pieluchomajtki). Będzie mogła też skierować pacjenta na wykonanie niektórych badań diagnostycznych (w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej).

Z kolei położna w ramach porady POZ będzie mogła m.in. udzielić porady dla kobiet z chorobami ginekologicznymi i onkologii ginekologicznej, w tym dobrać sposób leczenia ran, przepisać leki na receptę zawierające określone substancje czynne, wystawić recepty na leki zlecone przez lekarza w ramach kontynuacji, wystawić zlecenie na wybrane wyroby medyczne, wystawić skierowanie na wykonanie określonych badań diagnostycznych, wykonać oraz zinterpretować badania KTG u kobiety ciężarnej.

W styczniu tego roku wprowadzono poradę pielęgniarską w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Nowe porady wpisują się w zmiany, których celem jest racjonalne wykorzystanie kompetencji poszczególnych zawodów medycznych.

- Część zadań, dotąd będących w gestii lekarzy, z powodzeniem mogą realizować pielęgniarki. Ale oczywiście to lekarz będzie kierował pacjenta pod opiekę pielęgniarki - mówi Barbara Maciejewska, pielęgniarka z Opola. - Myślę, że podniesie to rangę naszego zawodu.

W wielu krajach to pielęgniarka ocenia, czy skierować pacjenta do lekarza, a ciężarne kobiety pozostają pod wyłączną oceną położnej. Tak jest np. w Szwecji, gdzie pielęgniarka prowadzi także kwalifikację do szczepień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl