Ważą się losy ustawy o pigułce „dzień po”. Prezydent Andrzej Duda ma wątpliwości

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Prezydent ma wątpliwości co do ustawy umożliwiającej kupowanie pigułki „dzień po” bez recepty
Prezydent ma wątpliwości co do ustawy umożliwiającej kupowanie pigułki „dzień po” bez recepty lightfieldstudios/123RF
Wciąż są poważne wątpliwości co do ustawy o dostępności pigułki „dzień po”. Przede wszystkim dotyczą one wieku osób, które będą ją mogły kupić bez recepty. W piątek prezydent Andrzej Duda ogłosi decyzję w sprawie nowelizacji prawa farmaceutycznego – poinformowała minister kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka.

Spis treści

Ważą się losy ustawy o pigułce „dzień po”

– Pan Prezydent ma czas na podjęcie decyzji do jutra i jutro będzie ogłoszona decyzja. Pan Prezydent nie zwleka z decyzją, ale sporo środowisk prosiło o spotkania w tej sprawie. Pan Prezydent waży racje. Wątpliwości są poważne – powiedziała Paprocka w radiu RMF. Jak dodała, wątpliwości dotyczą wieku osób, które mogłyby nabywać określone środki antykoncepcji hormonalnej oraz zniesienia wymogu posiadania recepty umożliwiającej ich nabycie.

Jak przekazała, największą wątpliwość Andrzeja Dudy budzi fakt, że dostęp do takich środków może dotyczyć osób poniżej 18 roku życiu. – Wchodzimy tu w konstytucyjne gwarancje ochrony zdrowia dzieci, prawa rodziców. Zupełnie inaczej wygląda ocena takich rozwiązań w przypadku osób pełnoletnich, zupełnie inaczej wobec osób poniżej 18 roku życia, patrząc przede wszystkim z perspektywy konstytucyjnych obowiązków i rodziców, i gwarancji dodatkowych, a także kwestii fizjologii i psychologii dzieci – mówiła minister.

Są poważne wątpliwości

– Stanowisko Pana Prezydenta nie dotyczy tego, czy takie leki powinny być dostępne, tylko dla kogo powinny być dostępne, i czy w tym procesie uczestniczą rodzice oraz lekarz. Jeżeli dziś pacjent poniżej 18 roku życia udaje się do lekarza, to musi mu towarzyszyć rodzic, a współdecydowanie np. o zgodzie na zabieg medyczny zaczyna się dopiero od lat 16. Wcześniej o tym decydują rodzice czy opiekunowie prawni – podkreśliła.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

W ustawie nie zostały wpisane regulacje dotyczące wieku pacjentek, ale ustawodawca zdecydował dołączyć do ustawy projekt rozporządzenia w tej sprawie – tu wpisano, że określony środek antykoncepcji hormonalnej może nabywać osoba w wieku 15 lat. – Minister nie jest tu jednak niczym związany, ostatecznie może więc być to wiek niższy. Minister będzie miał tutaj absolutną dowolność. Co więcej może on, ale nie musi takiego rozporządzenia wydać. Trudno to wszystko sobie wyobrazić także w kontekście przepisów karnych, które mówią o karalności za współżycie seksualne z osobami poniżej 15 roku życia – zwróciła uwagę Paprocka.

Źródło: prezydent.pl

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl