Noc Muzeów 2018 Warszawa [PROGRAM] Co warto zobaczyć w Warszawie. Do jakiego muzeum się wybrać? [TOP10] [PRZEWODNIK] [KOMUNIKACJA]

Martyna Konieczek
W Soho Factory zobaczcie neonową Syrenkę, neony Kina Praha, Berlin, Szanghaj i wiele innych, które dzięki działaniu muzeum zyskały drugie życie i zostały ocalone przez zniszczeniem. O godz. 21 odbędzie się koncert zespołu Momo, który swoją twórczością wskrzesza muzykę lat ’70 i ’80.  Budynek 55. Soho Factory, ul. Mińska 25
W Soho Factory zobaczcie neonową Syrenkę, neony Kina Praha, Berlin, Szanghaj i wiele innych, które dzięki działaniu muzeum zyskały drugie życie i zostały ocalone przez zniszczeniem. O godz. 21 odbędzie się koncert zespołu Momo, który swoją twórczością wskrzesza muzykę lat ’70 i ’80. Budynek 55. Soho Factory, ul. Mińska 25 Polska Press Grupa
Warszawa Noc Muzeów 2018. Tegoroczna, piętnasta już, edycja wydarzenia odbędzie się w sobotę 19 maja. Jako że w 2018 r. obchodzić będziemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, w wielu placówkach możemy spodziewać się programu nastawionego na uczczenie tej rocznicy. W zeszłorocznej edycji Nocy Muzeów w Warszawie wzięło udział ponad 230 placówek. W tym roku na warszawiaków czekać będzie rekordowa ilość miejsc, bo aż 240.

Znajdź sposób na Noc Muzeów 2018. Stwórz klucz! Miasto przygotowało w tym roku kilka nowości. Jedną z nich będzie zabawa miejska, podczas której trzeba będzie wykonać zdjęcia liter porozrzucanych po Warszawie. Na osoby, które przyniosą hasło do punktu informacyjnego zlokalizowanego na bulwarach wiślanych, będą czekać upominki. Na prezenty może liczyć także pierwszych stu piętnastolatków, którzy zgłoszą się do miejskiego punktu na pl. Defilad.

Dlaczego Noc Muzeów jest tak popularna?

Jak sprawić, by tego wieczoru udało nam się zwiedzić chociaż kilka z instytucji? Warto wymyślić sobie klucz. Jeśli interesują Was wojskowe atrakcje, warto wybrać miejsca, które prezentują sprzęt wojenny. Miłośnicy fotografii powinni zdecydować się na przykład na galerie. - Każdy mógłby stworzyć swoją unikalną ścieżkę. Pani Prezydent wymieniłaby pewnie inne atrakcje niż ja. Jedni lubią odkrywać tajemnice, a inni wybierają miejsca dobrze im znane... Ja polecałbym wizytę w Muzeum Warszawy, które ponownie otworzyło się po długim remoncie [...]. Tutaj będzie można zobaczyć przedmioty związane z Warszawą, a także poznać mroczne historie związane z seryjnymi mordercami... - mówi Robert Zydel, Dyrektor Biura Marketingu m.st. Warszawy.

Noc Muzeów 2018. Komunikacja w Warszawie

Jeśli zastanawiacie się jak sprawnie dojechać z jednego interesującego was punktu do kolejnych, mamy dobrą wiadomość. W godz. 18.30-2.00 kursować będą bezpłatne „linie muzealne” - autobusowe i jedna tramwajowa. W trasę będą wyruszać z placu Defilad.

Linia A, czyli pojazdy zabytkowe staną przy Muzeum Powstania Warszawskiego i Zajezdni Tramwajowej na Woli. Ostatni odjazd planowany jest z pl. Defilad o godz. 00.45 Linie B, E, F, G, J (obsługiwane pojazdami niskopodłogowymi) znajdziemy przy wszystkich obiektach biorących udział w Nocy Muzeów. B i E będą kurowały co 15 min., F i J co 7-8 min., G co ok. 6 min. Przy placówkach znajdziemy również linię K (pojazdy zabytkowe). Ostatni odjazd z pl. Defilad o godz. 00.45

Tramwajowa linia M obsługiwana będzie pojazdami zabytkowymi i niskopodłogowymi. Pojedziemy nim na trasie: Zajezdnia Wola - Wolska - Towarowa - al. Jerozolimskie - al. Zieleniecka - Targowa - 11 Listopada (powrót: 11 Listopada - Targowa - aleja „Solidarności) - Stalowa - Środkowa - Wileńska - Czynszowa (powrót: Czynszowa - Stalowa). Linia P będzie z kolei obsługiwana zabytkowym Ikarusem. Możemy przejechać nim na trasie: Metro Wilanowska - Piaseczno. Obowiązują przystanki al. Lotników i Poleczki.

Pozostałe autobusy będą kursowały według sobotniego rozkładu jazdy.

Noc Muzeów 2018. Gdzie będą największe kolejki?

Kopernik
Na gości czekać będzie kilkaset interaktywnych eksponatów, w tym ponad sto zupełnie nowych, tworzących otwartą w kwietniu przestrzeń samodzielnego eksperymentowania. Planetarium zaprasza na obserwacje nieba oraz krótką podróż po Układzie Słonecznym.

Centrum Nauki Kopernik, Wybrzeże Kościuszkowskie 20

Muzeum Narodowe
Ostatnia szansa, aby nacieszyć się malarstwem i złotnictwem z Peru oraz poznać Paderewskiego! Noc Muzeów w MNW to także okazja, aby zobaczyć niedostępne na co dzień kolekcje fotografii, monet i medali oraz sztuki orientalnej czy powrócić do znanych i lubianych: Matejki, Boznańskiej, Gierymskiego oraz Brandta.

Muzeum Narodowe w Warszawie,Aleje Jerozolimskie 3

POLIN
Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza do nocnego zwiedzania wystawy czasowej Obcy w domu. Wokół Marca ‘68. Wystawa, przygotowana z okazji 50. rocznicy wydarzeń, ukazuje przyczyny i przebieg kampanii nienawiści z 1968 roku, której kulminacją było wygnanie z kraju około 13 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego. Zwiedzaniu towarzyszyć będą warsztaty dla rodzin oraz wyjątkowa iluminacja holu głównego muzeum. Czynna będzie również wystawa stała prezentująca 1000 lat historii Żydów polskich. Ostatnie wejścia na wystawę stałą o godzinie 23.30.

POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, Anielewicza 6

Muzeum Powstania Warszawskiego
Ekspozycja w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie czynna do godz. 1. A za murem... otwarcie Pokoju na lato! O godzinie 20 pierwszy koncert. Warszawska Orkiestra Rozrywkowa specjalnie dla „pokojowiczów” zagra najpiękniejsze utwory w stylu bossa novy w premierowych aranżacjach do tańca, a zaśpiewa je Gaba Kulka.

Muzeum Powstania Warszawskiego, Grzybowska 79, 00-844 Warszawa

Muzeum Wojska Polskiego
W Noc Muzeów otwarte zostaną prawie wszystkie wystawy stałe i okolicznościowe. W parku plenerowym MWP na gości będą czekały stanowiska grup rekonstrukcji historycznej, a także nie zabraknie dynamicznych pokazów i pysznej grochówki serwowanej z prawdziwej kuchni polowej. Do północy udostępnione zostanie wewnętrzne przejście między Muzeum Wojska Polskiego a Muzeum Narodowym.

Muzeum Wojska Polskiego, Aleje Jerozolimskie 3

Zamek Królewski
W Noc Muzeów zwiedzicie: Apartament Wielki i Królewski, Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu Pod Blachą, wystawę plenerową na Dziedzińcu Wielkim Powstała by żyć - współorganizowaną z IPN. Organizator zaprasza również na Scenę Jazzu na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą - koncerty na żywo przeplatane będą projekcjami filmów z zagranicznych koncertów wielkich gwiazd światowego jazzu!

Zamek Królewski w Warszawie, plac Zamkowy 4

Muzeum Techniki
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Narodowym Muzeum Techniki organizator nawiąże do jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i zaprezentuje samochody, które niewątpliwie stanowią symbol początków polskiej motoryzacji. Technika to jednak nie tylko motoryzacja, dlatego podczas tegorocznej Nocy Muzeów NMT zaprasza również na wyjątkowe Warsztaty pt. „Malowanie światłem”!

Pałac Kultury i Nauki, Dziedziniec Wewnętrzny, pl. Defilad 1

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Główny akcent tej nocy w Zamku Ujazdowskim położony zostanie na otwierający się w drugiej połowie maja Ogród Miejski Jazdów, poświęcony kwestiom botaniki, natury i ekologii. Goście, którzy odwiedzą tej nocy Zamek Ujazdowski będą mogli wziąć udział w szczególnych działaniach, prezentujących niezwykłe metody ochrony drzew oraz dowiedzieć się więcej o przygotowywanych dla nich specjalnych atrakcjach, które będą miały miejsce w Parku wiosną, latem i jesienią 2018 roku. Tego dnia nie zabraknie również atrakcji da rodzin z dziećmi, które poprowadzą artyści, m.in. Karolina Ferenc - młoda artystka, zajmująca się powiązaniami człowieka z naturą.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Jazdów 2

Muzeum UW
Kolorowo podświetlona siedziba MUW z czterema rzeźbami atlantów w wejściu na pewno przyciągnie uwagę Gości! Muzeum zaprasza do zwiedzania wystawy stałej Orzeł i pięć gwiazd Uniwersytetu poświęconej historii UW i do obejrzenia pięknych wnętrz pałacu Tyszkiewiczów-Potockich. Podglądanie świata przez lunetę z pałacowego balkonu, pamiątkowe zdjęcia w historycznym miejscu i spotkanie z postaciami sprzed 200 lat to tylko niektóre propozycje, jakie przygotowano dla gości, obok czasowej wystawy niespodzianki i symbolicznych upominków.

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 32

Zachęta
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Zachęcie zostaną pokazane trzy wystawy, nastapi otwarcie nowego projektu inaugurującego przestrzeń w podziemiach galerii, wspólnie z austria.info przeprowadzony będzie konkurs z możliwością wygrania zagranicznych wycieczek, a także czekają niespodzianki w księgarni artystycznej. Specjalnie na tą okazję Zachęta zaaranżuje też specjalne miejsce z „teleportem” do Krakowa i prezentacją narzędzia udostępniania zbiorów.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, plac Stanisława Małachowskiego 3

Noc Muzeów w Warszawie. Miejsca otwarte po raz pierwszy

Stoiska informacyjne
Nowością są dwa stoiska informacyjne Warszawy: przed Pałacem Kultury i Nauki oraz na bulwarach (przy Muzeum Nad Wisłą). W tych miejscach będzie można otrzymać pamiątkowy informator, dostępny w języku polskim i angielskim, plakat, gadżety oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Gdzie: przed Pałacem Kultury i Nauki oraz na bulwarach (przy Muzeum Nad Wisłą)

Dla niedowidzących
Osoby z dysfunkcją narządu wzroku po raz pierwszy będą mogły w Noc Muzeum zwiedzić z audiodeskrypcją podziemia Pałacu Kultury i Nauki. Zapisy: tel. 22 44 332 33, e-mail: [email protected]. Podobne udogodnienia przygotowano również podczas zwiedzania Gabinetu Prezydenta Stolicy.

Pałac Kultury i Nauki, Dziedziniec Wewnętrzny, pl. Defilad 1

Muzeum Utracone
Jedną z głównych atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich będzie premiera filmu Muzeum Utracone opowiadającego losy zaginionych dzieł sztuki z kolekcji ostatniego króla Polski.

Pokaz multimedialny „Królewski sen” 9. edycji Muzeum Utraconego rozpocznie się w Amfiteatrze o godz. 21.00 (powtórki do godz. 1.00).

Najbliżej do amfiteatru można dojść od Agrykoli

Bazylika na Kawęczyńskiej
W ramach wydarzenia organizator oferuje możliwość zwiedzania z przewodnikami jednego z najciekawszych architektonicznie kościołów w Warszawie - Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego na Pradze. To ufundowany przez Michała i Marię Radziwiłłów kościół wzorowany na wczesnochrześcijańskiej Bazylice św. Pawła za Murami.

Bazylika Rzymskokatolicka Pw. Najświętszego Serca Jezusowego, Bazylika Rzymskokatolicka Pw. Najświętszego Serca Jezusowego

Główny Urząd Statystyczny
Uczestnikom Nocy Muzeów organizator pragnie pokazać, jak bardzo „statystyka nas dotyka”, jak blisko jest każdego z nas i jakim jest bacznym obserwatorem zachodzących zmian w budowaniu polskiego społeczeństwa obywatelskiego. W programie m.in. wystawa dotycząca historii GUS (w tym wystawa plakatów, archiwalnych dokumentów statystycznych - najstarsze „spisy dymów”), możliwość wizyty w gabinecie prezesa GUS (z możliwością pamiątkowego zdjęcia w fotelu prezesa), ustawienie „fotobudki”, która posłuży do wykonania pamiątkowych zdjęć, możliwość obejrzenia wnętrz i zbiorów Centralnej Biblioteki Statystycznej.

Główny Urząd Statystyczny, Aleja Niepodległości 208

Archiwum Pielęgniarstwa
W programie wystawa Pielęgniarki polskie w walce o Niepodległą zorganizowana z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zwiedzanie zasobów muzeum. Poznacie też m.in. historię Warszawskiej Szkoły Pielęgniarstwa czy zobaczycie jak na przestrzeni lat zmieniały się nakrycia głowy pielęgniarek.

Szczęście trudno jednak do końca zdefiniować, jeszcze trudniej je osiągnąć. Przynajmniej tak wście m, góry pieniędzy, dobry samochód i (chociaż niekoniecznie) rodzinę. Szczęście kojarzyło się z posiadaniem czegoś lub kogoś, ewentualnie z dobrym humorem i uśmiechem na twarzy.

Centralne Archiwum Pielęgniarstwa Polskiego, Adres, ul. Reymonta 8

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl