"Niemieckie obietnice okazały się oszustwem". Wiceszef MSZ zdradza, co Berlin zaproponował Polsce za czołgi dla Ukrainy

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
PAP
PAP
Szymon Szynkowski vel Sek: Z polskiego punktu widzenia oferty Niemiec są nie do przyjęcia.
Szymon Szynkowski vel Sek: Z polskiego punktu widzenia oferty Niemiec są nie do przyjęcia. Fot. Flickr/ U.S. Army Europe/ Domena publiczna
– Niemieckie obietnice wymiany broni pancernej okazały się oszustwem – skomentował w piątek w rozmowie ze „Spieglem” wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sek. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że Berlin zaproponował Polsce czołgi starsze od tych, które przekazaliśmy Ukrainie.

Chodzi o działania Niemiec w związku z wymianą broni (tzw. Ringtausch) między stroną polską, ukraińska i niemiecką.

"Trudno potraktować to jako poważną propozycję"

Jak podkreślił Szymon Szynkowski vel Sek, z polskiego punktu widzenia oferty Niemiec są „nie do przyjęcia”, dlatego Polska stawia teraz na pomoc ze strony innych partnerów z NATO.

– Najpierw Niemcy zaoferowali Polakom czołgi starsze od tych, które przekazaliśmy Ukrainie. Takiej propozycji nie mogliśmy przyjąć, ponieważ nie jest naszym celem pogarszanie stanu naszego uzbrojenia i szkolenie naszych żołnierzy na sprzęcie z lat 60-tych – wyjaśnia Szynkowski vel Sęk i podkreśla, że Niemcy zaproponowały stronie polskiej „symboliczną liczbę czołgów”.

– Trudno potraktować to jako poważną propozycję po tym, jak w ciągu dwóch miesięcy dostarczyliśmy Ukrainie ponad 200 czołgów – podkreślił. Jak dodał Szynkowski vel Sęk, z tego powodu Polska woli prowadzić rozmowy z innymi partnerami z NATO, „którzy naprawdę chcą nam w tym pomóc” – takimi jak USA czy Wielka Brytania, które już przekazują swoje czołgi do Polski.

Berlin milczy

Zgodnie z decyzją Bundestagu z końca kwietnia, ukraińska armia miała otrzymywać ciężką broń poprzez wymianę (Ringtausch), w ramach której kilku partnerów z NATO dostarczyłoby Ukrainie swoje starsze czołgi konstrukcji radzieckiej, w zamian otrzymując od Niemiec ich nowocześniejsze zamienniki.

Proces wymiany miał w założeniu umożliwić szybkie dostarczenie uzbrojenia Ukrainie, jednak od tygodni znajduje się on „w stagnacji” – zauważa dpa, dodając, że ostatnio w Berlinie nie podawano informacji publicznych na temat stanu wymian.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl