Nie będzie problemu z gazem dla Polski. Jest zapewnienie PGNiG. Dostawy gazu na cały sezon grzewczy 2022/23 zabezpieczone

Robert Szulc
Robert Szulc
PGNiG zapewnia, że gazu na sezon grzewczy 2022/23 nie zabraknie
PGNiG zapewnia, że gazu na sezon grzewczy 2022/23 nie zabraknie Maciej Jeziorek
PGNiG wykorzysta przepustowość gazociągu Baltic Pipe zaplanowaną na ten rok w 100 proc.; zabezpieczone są też dostawy gazu na cały sezon grzewczy 2022/23 - poinformowała w piątek PAP spółka. Zapewniła, że ma dodatkowe kontrakty na zakup gazu z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego.

"W związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami związanymi z wykorzystaniem gazociągu Baltic Pipe, którego uruchomienie zaplanowano na 1 października, wyjaśniamy, że PGNiG wykorzysta przepustowość gazociągu zaplanowaną na ten rok w 100 procentach" - poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) w piątkowym oświadczeniu przekazanym PAP.

Spółka dodała, że ma zabezpieczone dostawy gazu na cały sezon grzewczy 2022/23 a w ostatnich tygodniach zabezpieczyła dodatkowe kontrakty na zakup gazu od firm działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Dzięki temu - jak wskazało PGNiG - "spółka posiada wolumeny gazu do gazociągu Baltic Pipe na poziomie, który gwarantuje, że wraz z pozostałymi źródłami pozyskania (wydobycie krajowe, dostawy LNG i zapasy magazynowe), będzie w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie swoich odbiorców w Polsce w nadchodzącym sezonie grzewczym".

PGNiG poinformowało, że nadal prowadzi rozmowy z dostawcami norweskiego gazu, "mając na uwadze optymalne wykorzystanie zarezerwowanej przepustowości Baltic Pipe w perspektywie długoterminowej. Dostawy gazu z tego kierunku będą jednym z głównych elementów zdywersyfikowanego portfela gazu GK PGNiG".

Na początku sierpnia br. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa informowała w Senacie, że wydobycie własne PGNiG "na szelfie 3 mld m sześć. plus ten duży kontrakt z Oerstedem na ponad 6 mld m sześc. To jest Baltic Pipe. Oczywiście nie ma pozostałych kontraktów zawartych. I tak powinno być. To jest zgodnie z harmonogramem negocjacji, który PGNiG przyjął" - poinformowała Anna Moskwa.

Dodała, że "jest prowadzonych dużo rozmów biznesowych, większość z nich jest bardzo zaawansowana, będzie konsekwentnie zawierana. Na ten rok jesteśmy absolutnie bezpieczni. Na kolejny rok jesteśmy zabezpieczeni w stopniu wystarczającym i zawieramy kolejne kontrakty na poziomie PGNiG w rozmowach biznesowych z dużymi partnerami" - stwierdziła wtedy Anna Moskwa.

Jak powiedział w sierpniu na konferencji wynikowej PGNiG wiceprezes ds. finansowych Przemysław Wacławski, po uruchomieniu częściowych zdolności przesyłowych gazociągu Baltic Pipe, w IV kw. 2022 roku, PGNiG zamierza do końca roku przesłać nim do Polski ok. 800 mln m sześc. gazu.

Jak podkreślił wówczas Wacaławski, spółka cały czas rozmawia z dostawcami gazu z szelfu norweskiego o dostawach w 2023 r., jednak nie udziela na ten temat żadnych informacji. "Jesteśmy w mocno zaawansowanych rozmowach z co najmniej kilkoma podmiotami na Szelfie. Nie możemy i nie chcemy ujawniać ich przebiegu" - powiedział Wacławski.

Baltic Pipe ma tworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Jego uruchomienie zaplanowana na 1 października 2022 r. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

Po uruchomieniu w październiku Baltic Pipe ma mieć przepustowość rzędu 2-3 mld m sześc. gazu rocznie. W 2023 r. gazociąg osiągnie swą maksymalną moc przesyłową, czyli 10 mld m sześc. gazu rocznie. Komisja Europejska przyznała inwestycji status „Projektu wspólnego zainteresowania” („Project of Common Interest”). Projekt otrzymał wsparcie finansowe Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nobody63
23 września, 19:27, Gość:

Tak samo jak z węglem?

Dzisiejszy artykuł z pierwszej strony Onetu: "Rządowe kłamstwo węglowe. Za węgiel na zimę zapłacimy miliardy. Dla wszystkich nie starczy"

Nasz nie rząd planuje sprzedaż naszych dóbr ziemi, złóz węgla, miedzi, metali, lasów, strategicznych przedsiębiorstw zagranicznym koncernom za nakręcone długi, czyli dokończenie dzieła Balcerowicza,  kolonizacji naszego kraju . 

Posłuchajcie

https://www.youtube.com/watch?v=tqI1ypwM8

Kolonizacja Polski trwa - co na to suweren ?

10 października to szalenie ważna w życiu każdego Polaka data. Po cichu dokonuje się przejęcie naszych największych bogactw narodowych czyli zasobów naturalnych, które skrywa nasza ziemia. Jak dokładnie się to odbędzie, a także co możemy w tej sprawie zrobić, wyjaśniamy w odcinku z inżynierem Krzysztofem Tytko - wieloletnim działaczem na rzecz ochrony polskich zasobów naturalnych.

----------------------------------

 Moim zdaniem , Pinokio Morawiecki to człowiek globalistów, Klaus Schwaba, Yuval N. Harari z Światowego Forum Ekonomiczne. ZADANIEM Morawieckiego jest osłabiane Polski poprzez dodruk pieniądza, zadłużanie ( np: bezsensowny zakup uzbrojenia 2 razy większy niż realne potrzeby ) i w końcu bankructwo państwa I kolonizacja..  Celowo i perfidnie rozkręcana,  potęgowana  inflacje ma zabrać, okraść Polaków z oszczędność. Następnym krokiem będzie  następnie sprzedaż za grosze naszych dóbr ziemi, złóz węgla, miedzi, metali, lasów, strategicznych przedsiębiorstw zagranicznym koncernom za nakręcone długi, czyli dokończenie dzieła Balcerowicza,  kolonizacji naszego kraju . 

Po to Orlen przejął Lotos, a teraz przejmie PGNIG, aby późnej odsprzedać to wszystko amerykańskim koncernom .

....... gdy tymczasem, Polacy podzieleni na 2 plemiona Tutsi i Hutu,   nawzajem się "wyrzynają" nie widzą prawdziwych zagrożeń. 

A
Andy
To informacja z rzędu tych, że S6 jest prawie gotowa. :D
G
Gość
23 września, 19:25, Gość:

Czy poza okłamywaniem społeczeństwa decydenci mogliby pokazać kontrakt, który rzekomo zawarli?

A inne kontrakty kiedykolwiek widziałeś ?

G
Gość
Tak samo jak z węglem?

Dzisiejszy artykuł z pierwszej strony Onetu: "Rządowe kłamstwo węglowe. Za węgiel na zimę zapłacimy miliardy. Dla wszystkich nie starczy"
G
Gość
Czy poza okłamywaniem społeczeństwa decydenci mogliby pokazać kontrakt, który rzekomo zawarli?
L
Lolo
23 września, 15:34, Gość:

W TVN twierdzą inaczej.

TVN szczuje, tak samo zresztą jak TVPis, tylko w drugą stronę. Polsat jest w miarę obiektywny

G
Gość
W TVN twierdzą inaczej.
Wróć na i.pl Portal i.pl