Chiny zarabiają w Afryce coraz mniej. Gwałtownie spada opłacalność projektów

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Chiny utrzymują ożywione kontakty polityczne z Afryką. Pod koniec lutego wizytę w Pekinie złożył prezydent Sierra Leone
Chiny utrzymują ożywione kontakty polityczne z Afryką. Pod koniec lutego wizytę w Pekinie złożył prezydent Sierra Leone Twitter/Presidency_SL
W miarę jak kredytodawcy stają się coraz bardziej rygorystyczni w swoich oczekiwaniach, a liczba projektów maleje, zyski Chin z prac inżynieryjnych i budowlanych w Afryce spadają. Od 2025 roku aż o ponad 30 proc. – pisze „South China Morning Post”.

Prawie dekadę temu sytuacja wyglądała zupełnie inaczej, a chińskie firmy generowały ponad jedną trzecią swoich całkowitych zagranicznych przychodów z działalności w Afryce. Dziś już tak nie jest.

Afryka traci znaczenie dla Chin

Według China-Africa Research Initiative (CARI) z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, kontrakty projektowe i budowlane w Afryce przyniosły chińskim firmom łączny roczny przychód w wysokości 37,84 mld USD w 2022 r., co oznacza spadek o 31% w porównaniu z 2015 r. W szczytowym okresie pożyczek dla Afryki, który miał miejsce w 2010 r., przychody wyniosły 54,78 mld USD.

Według CARI udział Afryki w całkowitych przychodach chińskich firm spadł do 19,4 procent w 2022 roku, prawie o połowę w porównaniu do szczytowego poziomu 38,9 procent w 2010 roku.

Wysycha strumień finansowania

Szacuje się, że na kontynencie afrykańskim działa obecnie ponad 10 tys. publicznych i prywatnych chińskich firm, nie licząc małych przedsiębiorstw. Większość z nich przybyła na Czarny Ląd po wezwaniu byłego prezydenta Jiang Zemina na przełomie wieków do "wyjścia" poza Chiny w poszukiwaniu nowych rynków i surowców.

W latach 2000-2022 Chiny zobowiązały się do przekazania krajom afrykańskim łącznie 170,1 mld dolarów na budowę megaprojektów, w tym portów, elektrowni wodnych, dróg i linii kolejowych.

Jednak obawy o zdolność niektórych krajów do spłaty pożyczek, nasilone przez pandemię koronawirusa, doprowadziły do spadku chińskich pożyczek dla Afryki. Finansiści stali się bardziej ostrożni w ocenie. Na przykład w latach 2012-2018 chińscy kredytodawcy pożyczali Afryce ponad 10 miliardów dolarów rocznie, ale do 2021 roku kwota ta spadła do 1,2 miliarda dolarów, a nawet spadła poniżej miliarda w 2022 roku.

źr. South China Morning Post, ghall.com.ua

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl