„Namalować katolicyzm od nowa”. Jezus Miłosierny na płótnach. Wyjątkowa wystawa współczesnych obrazów

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wernisaż obrazów Jezusa Miłosiernego
Wernisaż obrazów Jezusa Miłosiernego LetsPaintCatholicismAgain.com
27 lutego 2023 r. w Warszawie, w podziemiach katedry warszawsko-praskiej odbędzie się wernisaż wystawy obrazów przedstawiających Jezusa Miłosiernego, namalowanych przez współczesnych malarzy. Po raz pierwszy na żywo wierni diecezji warszawsko-praskiej będą mogli zobaczyć obrazy, które powstały w ramach głośnego projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. Aż siedem z dziesięciu prezentowanych na wystawie dzieł trafi do świątyń na Pradze.

Obrazy na podstawie opisów objawień

Obrazy zostały wykonane według wizji zawartych w „Dzienniczku” św. Faustyny Kowalskiej. Malarze pracowali tak jakby Święta zwróciła się z zamówieniem obrazu bezpośrednio do nich.

W przygotowaniu merytorycznym artystów uczestniczyli teolodzy, językoznawcy, historycy sztuki i filozofowie.

Prace powstały dzięki hojności prywatnych mecenasów sztuki, na specjalne zamówienie organizatorów projektu „Namalować katolicyzm od nowa” - Fundacji Świętego Mikołaja, Teologii Politycznej oraz Instytutu Kultury św. Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum). Celem akcji jest ożywienie sztuki sakralnej przez powrót do Kościoła obrazów wysokiej klasy artystycznej, wyrażonych współczesnym językiem malarskim oraz odnowienie mecenatu takiej sztuki.

Gdzie można obejrzeć wystawę?

Wystawę w Warszawie będzie można zobaczyć bezpłatnie w podziemiach Katedry diecezji warszawsko-praskiej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana, przy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie. do 2 kwietnia 2023 r, od poniedziałku do soboty w godzinach 12:00-20:00, oraz w niedzielę od 8:00 do 21:30.

Ekspozycja prezentuje dziesięć nowych wizerunków Jezusa Miłosiernego autorstwa Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Wincentego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, Krzysztofa Klimka, Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz i Artura Wąsowskiego. Warszawa to drugie miasto, w którym zagości wystawa, pierwszym był Kraków, gdzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

„Namalować katolicyzm od nowa”

Wystawiane prace nie są kopią istniejących obrazów. To odpowiedź, której współcześni malarze udzielają na nakaz malowania wizerunku Miłosierdzia Bożego, który św. siostra Faustyna otrzymała od objawiającego się jej Chrystusa – mówi Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, pomysłodawca przedsięwzięcia i kurator wystawy.

Dariusz Karłowicz stwierdził też, że zainteresowanie tą inicjatywą przeszło jego najśmielsze oczekiwania. W Krakowie wystawę miały odwiedzić prawdziwe tłumy widzów. Wystawa wywołała ogromną i bardzo burzliwą dyskusję.

W projekcie „Namalować katolicyzm od nowa” podeszliśmy do zamówienia nowych obrazów Miłosierdzia Bożego bardzo poważnie. W przygotowaniu artystów do tego arcytrudnego zadania wzięli udział znawcy tematyki Bożego Miłosierdzia – teolodzy, filozofowie i historycy sztuki. Przewodnikiem po «Dzienniczku» św. Faustyny była wybitna znawczyni tekstu dr Izabela Rutkowska, która starannie zrekonstruowała Panajezusowy obstalunek tego niezwykłego obrazu. Bardzo bogatą historię realizacji tematu i spory toczące się wokół różnych efektów tego zamówienia zbadała teolog i historyk sztuki dr Dorota Lekka. Swoją wiedzą wspierał nas również filozof ks. prof. Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej – powiedział Dariusz Karłowicz.

Artyści o swoich dziełach

„Przyznam, że pracowałam nad tym obrazem bardzo długo, bo około trzech miesięcy. Te poszukiwania formalne, czyli jak to ma być namalowane, są szalenie istotne, ponieważ to są podstawowe pytania o tożsamość malarza. Za tą formalną stroną obrazu stoi bardzo wiele, cały ogromny świat, całe jestestwo. „Formalność” to jest tylko powierzchnia” – powiedziała Beata Stankiewicz, jedna z artystek, której obraz możemy obejrzeć na wystawie.

Wcześniej robiłem parę kopii obrazu z Łagiewnik. Natomiast realizacja obrazu tak jakby do mnie przyszła siostra Faustyna, to zupełnie inna rzecz (…). Wszystkie moje założenia, plany co do tego obrazu legły w gruzach. (...) Chrystus w nas żyje, właśnie! To jest to – mówił dr. Krzysztof Klimek, członek Pracowni Otwartej o swojej pracy nad obrazem.

Jakie jest Jego Oblicze? Miałem w telefonie chyba ze 100 różnych portretów Jezusa. Dążyłem do tego, aby obecność postaci Chrystusa była bezpośrednia i wydaje mi się, że udało się osiągnąć tę bliskość. Natomiast prawdziwą próbą dla obrazu jest odbiór osób, które przychodzą do kościoła ze swoimi problemami i chcą się przed nim modlić - mówił Wojciech Głogowski w trakcie prac nad obrazem.

Dariusz Karłowicz zdradza także, że rzecz nie kończy się tylko na namalowaniu dziesięciu obrazów.

To wydarzenie jest w naszych marzeniach pierwszym krokiem ku znacznie większemu przedsięwzięciu, które rozplanowaliśmy na 21 lat. Będziemy przez kolejne lata malować każdego roku inny temat z 20 tajemnic różańca. Już teraz trwają prace nad kolejną odsłoną projektu, której tematem jest "Zwiastowanie" – powiedział.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Wystawa "Biczowani" w galerii ORAC

od 16 lat

Źródło: LetsPaintCatholicismAgain.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl