Najbogatsi emitują najwięcej dwutlenku węgla. Skutki odczuwamy bez względu na majątek

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Ekolodzy obawiają się, że utrzymanie globalnego ocieplenia w ryzach może okazać się niemożliwe
Ekolodzy obawiają się, że utrzymanie globalnego ocieplenia w ryzach może okazać się niemożliwe Fot. Pixabay/TheDigitalArtist
Jeden procent najbogatszych ludzi na świecie jest odpowiedzialny za taką samą emisję dwutlenku węgla co dwie trzecie najuboższych, czyli ponad pięć miliardów ludzi – informuje Japan Today powołując się na raport Oxfam International, organizacji non-profit zajmującej się problemem głodu na świecie.

Powstrzymać globalne ocieplenie

– Chociaż walka z kryzysem klimatycznym jest wspólnym wyzwaniem, nie wszyscy są jednakowo odpowiedzialni – powiedział współautor raportu, Max Lawson, w wywiadzie dla AFP.

Raport został opublikowany w związku z przygotowaniami do szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju, który rozpocznie się 30 listopada. Autorzy obawiają się, że ograniczenie długoterminowego ocieplenia klimatu do 1,5 st. C może się okazać niemożliwe do osiągnięcia bez zdecydowanych działań.

Bogaci zanieczyszczają najbardziej

Jak wynika z raportu, jeden procent najbogatszych ludzi na świecie, czyli 77 mln, odpowiada za 16 proc. emisji dwutlenku węgla. Tyle samo dwutlenku węgla emituje 66 proc. najuboższych mieszkańców Ziemi, czyli 5,11 mld ludzi. Chodzi o emisję związaną z indywidualną konsumpcją, nie zaś z inwestycjami w działalność gospodarczą.

W raporcie poddano analizie również rozkład emisji w poszczególnych krajach. Na przykład we Francji 1 proc. najbogatszych emituje w ciągu roku tyle samo dwutlenku węgla, co 50 procent najbiedniejszych w ciągu 10 lat.

Nie licząc emisji gazów cieplarnianych związanych z jego inwestycjami, Bernard Arnault, miliarder, założyciel Louis Vuitton i najbogatszy człowiek we Francji, pozostawia ślad 1270 razy większy niż przeciętny Francuz.

Potrzeba odpowiedniej polityki

– Uważamy, że jeśli rządy nie wprowadzą postępowej polityki klimatycznej, zgodnie z którą ludzie, którzy emitują najwięcej gazów, będą proszeni o największe poświęcenia, nigdy nie uda nam się stworzyć wokół tego dobrej polityki – powiedział Lawson.

Środki te mogłyby obejmować na przykład podatek od lotów więcej niż dziesięć razy w roku lub podatek od inwestycji nieekologicznych, który jest znacznie wyższy niż podatek od inwestycji ekologicznych.

Raport „Równość klimatyczna: planeta dla 99 proc.” opierał się na badaniach przeprowadzonych przez Sztokholmski Instytut Środowiska (SEI) i dotyczyła emisji gazów cieplarnianych związanych z różnymi grupami dochodowymi do roku 2019.

Źródło: Japan Today

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Johnny
Ja poproszę więcej CO2

Jest bardzo pożyteczne, dzięki niemu w końcu trochę biedne, skarlałe rośliny odbijają. Ale to i tak kropla w morzu. Jakby SK ze 200,300 razy więcej go produkować, to może by się mocniej zazieleniło.
J
Jaś
Długo użytkować samochody/sprzęt AGD RTV i inny, a nie wymieniać kiedy tylko przyjdzie ochota. (5,3 tony emisji C02 przy prod.samoch. spalinowego i 8,8tony - elektryka_
P
Prawda was wyzwoli
Z netu: ,,Zwiększone stężenie dwutlenku węgla świetnie wpływa na tempo wzrostu roślin oraz pomaga wydać roślinom większy plon. Uprawiając indoor czyli w zamkniętych pomieszczeniach rośliny potrafią pochłonąć duże ilości tego gazu w ciągu dosłownie chwili, szczególnie w warunkach intensywnego oświetlenia."
S
Swój
W biednym Krakowie nie było żadnych konsultacji społecznych tylko [obraźliwe]arskie
Wróć na i.pl Portal i.pl