Muzeum Historii Polski w Warszawie. Minister kultury prof. Gliński ujawnił, kiedy zostanie otwarte

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wideo
od 16 lat
Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński ujawnił, kiedy oddany zostanie budynek Muzeum Historii Polski. – Później, przez kolejne trzy dni, będzie otwarty dla wszystkich – dodał.
Budynek Muzeum Historii Polski oddajemy 28 września. Później przez kolejne 3 dni będzie otwarty dla wszystkich - powiedział w poniedziałek w Polskim
Budynek Muzeum Historii Polski oddajemy 28 września. Później przez kolejne 3 dni będzie otwarty dla wszystkich - powiedział w poniedziałek w Polskim Radiu RDC minister kultury Piotr Gliński. PAP/Rafał Guz

Kiedy otwarcie Muzeum Historii Polski?

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński pytany w Polskim Radiu RDC na jakim etapie przygotowań jest budowa Muzeum Historii Polski, odpowiedział: „Oddajemy budynek 28 września. Później przez kolejne 3 dni będzie otwarty dla wszystkich. To wielki, wspaniały budynek, architektonicznie bardzo ciekawy. Jest obłożony marmurem, którego szukaliśmy na całym świecie pięć lat. Chodziło o to, żeby spełniał wszystkie wymagania, ale też by przedstawiał kolejne warstwy historii i też nieciągłość tej historii”.

Dodał, że „na budynku znajdują się reliefy, pochodzące z różnych symbolicznych polskich budowli czy zbytków”. – Bardzo ciekawy budynek, wspaniały, z wieloma salami, także takimi, jak sala koncertowa, widowiskowa. Zapraszam serdecznie. To jest coś, co nam się udało, mimo olbrzymich kłopotów - pandemia, wojna na Ukrainie. Mimo tego, że ta inwestycja nie była kompletnie przygotowana. Startowaliśmy od zera, a musieliśmy uwzględnić wyniki konkursu na wystawę stałą, który już był przedtem, nie chcieliśmy tego drugi raz powtarzać. Musieliśmy zaadaptować inny projekt, który dla Cytadeli był projektowany, do tego naszego budynku. Zapraszam wszystkich, bo to trzeba zobaczyć na własne oczy – podkreślił.

Jakie jest przesłanie muzeum?

Pytany o to, jakie jest przesłanie Muzeum Historii Polski, odpowiedział, że to jest „opowieść o polskiej wolności”. – Narrację zbudowali historycy. Rada składa się z bardzo renomowanych polskich historyków. Trzeba im zaufać – ocenił.

Gmach MHP składa się z sześciu poziomów – dwóch podziemnych oraz czterech naziemnych – a jego powierzchnia wynosi 44 tys. m2. Główne wejście zostało usytuowane od strony placu Gwardii, nieopodal nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Wygląd tej przestrzeni nie jest jednak przypadkowy, ponieważ układ budynków oraz placu został tak zaplanowany przez architektów, aby odzwierciedlał układ koszar Gwardii Koronnej z końca XVIII wieku.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gapcio
co co co to jest Muzeum Historii Polski !

Jakieś jaja !

historię tworzy Naród, budowle, ziemia, fakty itp. a jest ich setki milionów!
Wróć na i.pl Portal i.pl