Warszawa: Na Cytadeli ruszyła budowa Muzeum Historii Polski...

  Warszawa: Na Cytadeli ruszyła budowa Muzeum Historii Polski [WIZUALIZACJE] Wmurowano kamień węgielny [ZDJĘCIA]

  Piotr Wróblewski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Tak ma wyglądać Muzeum Historii Polski. Wizualizacja
  1/33
  przejdź do galerii

  Tak ma wyglądać Muzeum Historii Polski. Wizualizacja ©fot. materiały prasowe/WXCA

  Na Cytadeli powstanie prawdziwe zagłębie muzeów. Centralną placówką będzie Muzeum Historii Polski. Instytucja, której budowa właśnie się zaczęła, będzie kosztować pół miliarda złotych.
  Na Żoliborzu powstaje gigantyczny dystrykt muzealny. Na Cytadeli buduje się już Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Katyńskie. Za trzy lata tuż obok gotowe będzie również - jak mówią politycy - największe muzeum w kraju. Muzeum Historii Polski będzie kosztowało pół miliarda złotych. Główna wystawa ma dotyczyć wolności. - My dzisiaj dajemy Polakom narzędzie opowieści o przepięknej historii Polski - tłumaczy podczas uroczystości rozpoczęcia budowy Mateusz Morawiecki, premier RP. - To największy projekt w historii polskiego muzealnictwa - dodał Piotr Gliński, minister kultury.

  Muzeum ma opowiadać o tradycji polskiej wolności. Stała ekspozycja dotyczyć będzie wątków z historii Polski od X do XXI wieku. Szczególny nacisk zostanie położony na historie parlamentaryzmu, Polski szlacheckiej oraz Solidarności. W ramach ekspozycji przedstawione zostaną pozyskane zbiory, a także techniki multimedialne. W złożeniach będzie to muzeum narracyjne. Inwestycja ma zakończyć się w 2021 roku. Generalnym wykonawcą została firma Budimex.

  W przetargu zaproponowała najbardziej korzystną cenę - 565 480.000 złotych. Projekt muzeum przygotowała pracownia architektoniczna WXCA. Na Żoliborzu buduje się cały kompleks, o gigantycznej powierzchni 68 tys. m kw. Wewnątrz będą nie tylko budynki, ale także multimedialny park przedstawiający arenę konfliktu zbrojnego z pełnym wyposażeniem (czołgami, samolotami, pojazdami pancernymi).

  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Koń by się uśmiał!

  podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Dlaczego PiSnic nadal nie robi w sprawie Santo Subito śp. Lecha Kaczyńskiego? Gdyby został świętym to budynek w sam raz na Mauzoleum?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Igrzyska cd

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Pielęgniarki protestują, nauczyciele protestują, policjanci protestują, lekarze protestują, urzędnicy protestują. Wszyscy zatrzymali się z wynagrodzeniami kilka lat wstecz. Co zrobimy? Wydamy pół...rozwiń całość

  Pielęgniarki protestują, nauczyciele protestują, policjanci protestują, lekarze protestują, urzędnicy protestują. Wszyscy zatrzymali się z wynagrodzeniami kilka lat wstecz. Co zrobimy? Wydamy pół miliarda złotych, żeby prezes miał blisko do muzeum...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo