Mularczyk: Orzecznictwo TSUE wyprodukowane, żeby gnębić polski rząd odbija się echem w Niemczech

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS
Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS Fot. Marek Szawdyn/ Polska Press
Orzecznictwo TSUE, które zostało wyprodukowane, ażeby atakować i gnębić polski rząd, dzisiaj odbija się echem w innych krajach Europy Zachodniej, w tym w Niemczech – podkreśla poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z serwisem wPolityce.pl odniósł się do oczekiwanego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. niemieckiego systemu sądownictwa.

– Widać, że ta cała akcja przeciwko Polsce, która jest dzisiaj sterowana z Brukseli i w Trybunałach, ona oczywiście musi odbić i odbiła się konsekwencjami także w innych krajach Europy Zachodniej, gdzie system powoływania sędziów jest o wiele bardziej upolityczniony aniżeli w Polsce – stwierdził Arkadiusz Mularczyk. Polityk podkreślił, że rozstrzygnięcie TSUE w sprawie Niemiec będzie „bardzo ciekawe” i jednocześnie będzie to „ważny test” dla Trybunału.

– Jeśli TSUE będzie konsekwentny, to nakaże również Niemcom zmianę systemu, co może doprowadzić do wielkich turbulencji w Niemczech. Jeśli zaś będzie niekonsekwentny i powie, że w Niemczech mogą być inne standardy, to pokaże to w sposób ewidentny, że rzeczywiście w UE mamy różne standardy wobec różnych krajów – wskazał.

Poseł Mularczyk mówił również o szerszym kontekście zajmowania się przez Trybunał Sprawiedliwości UE systemami sądownictwa w krajach członkowskich.

Tłumaczył, że obecnie wyroki w tej materii są „czysto uznaniowe”, często mają podtekst polityczny i są politycznie motywowane. Zdaniem Mularczyka, będzie to tak wyglądało, dopóki nie zostanie wypracowany jeden model dla krajów członkowskich.

– Dopóki nie będzie jednego modelu wypracowanego w krajach Unii Europejskiej, dopóty będzie możliwość sterowania i wielkiej uznaniowości w decyzjach TSUE i wielkiego aktywizmu sędziowskiego, który de facto stanie się najwyższym ciałem, najwyższym organem w krajach UE, ponieważ będzie mógł więcej niż zwykli ustawodawcy czyli parlamenty w poszczególnych państwach, bo to on będzie narzucał - tak jak jest w przypadku Polski - również standardy zachowania czy standardy stanowienia w tym przypadku sądownictwa czy wymiaru sprawiedliwości – mówił parlamentarzysta.

TSUE a sprawa niemiecka

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinien wkrótce zająć się sprawą niemieckiego sędziego, który twierdzi, że są wywierane na niego naciski, w jaki sposób powinien orzekać w sprawie tzw. afery dieslowej. Chodzi o aferę z 2015 roku. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska wyjawiła wówczas, że koncern Volkswagen AG w silnikach diesla TDI montowanych w blisko 11 milionach aut kilku marek instalował oprogramowania umożliwiające manipulowanie wynikami pomiarów emisji spalin.

Oszukani klienci postanowili pozwać producentów, a – jak podaje Wirtualna Polska – najwięcej spraw trafiło do sądów w Niemczech. Tu pojawił się jednak duży problem, ponieważ udziały w koncernie ma rząd Dolnej Saksonii. W praktyce oznacza to, że orzekający w sprawie sędzia orzeka de facto za bądź przeciwko państwu. Jak wskazuje WP, niektórzy spośród orzekających sędziów wskazują wprost, że orzekać przeciwko własnemu państwu się sędziemu nie opłaca.

W związku z tym problemem, sąd krajowy w Erfurcie zwrócił się do TSUE z zapytaniem, czy niemieckie sądy w ogóle można traktować jako niezawisłe i bezstronne oraz czy powinny one zajmować się tą sprawą przed reformą niemieckiego prawa. W swoim stanowisku sąd wskazał na „wyjątkowo dużą presję” wywieraną na sądy w związanych z tą sprawą postępowaniach.

„Przepisy (niemieckie) przewidują tylko funkcjonalną niezawisłość sędziowską w podstawowym obszarze działalności sądowniczej, niezawisłość osobistą. Nie jest to jednak wystarczające do ochrony przed wszelkimi wpływami zewnętrznymi. Instytucjonalna niezawisłość sądów, która jest również niezbędna do tego celu, nie jest bowiem w żaden sposób zagwarantowana” – zauważył sąd w Erfurcie.

wpolityce.pl

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl