Msza trydencka. Jak wygląda liturgia starej mszy, czy została zakazana i czy jest jeszcze w ogóle odprawiana?

Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Msza trydencka to niewątpliwie przodek celebracji mszy świętej, jakiej nie każdy zna. Jak zatem wygląda sam moment tej uroczystości, czym różni się od znanej wszystkim mszy i czy jest jeszcze w ogóle odprawiana?

Msza trydencka, czyli porządek celebracji mszy świętej w obrządku łacińskim i przedsoborowym. Ten typ mszy trydenckiej zawdzięczać można papieżowi Piusowi V, który dokonał tzw. promulgacji po soborze trydenckim w 1570 roku. Msza w obecnym kształcie tzn. Mszale rzymskim jest odprawiana od 1962 roku.

Czy msza trydencka została kiedyś zakazana?

Msza trydencka wydaje się trochę przestarzałym tworem. Głównie dlatego, że zdecydowana większość wiernych nie zna łaciny. Ciekawostką jest także to, że wielu księży przestaje praktykować łacinę po ukończeniu seminarium i nie odprawia mszy w tym języku. Msza trydencka, wbrew powszechnemu przekonaniu, nigdy nie została zakazana. 7 lipca 2007 roku ówczesny papież Benedykt XVI zezwolił na odprawianie mszy trydenckiej każdemu kapłanowi na świecie, bez konieczności zgody biskupa.

Jego następca Franciszek zniósł rozróżnianie mszy świętej na zwyczajną i nadzwyczajną. Powrócił też do konieczności uzyskania pozwolenia na celebrowanie mszy trydenckiej u biskupa. Wprowadził też zakaz celebrowania liturgii trydenckiej w kościołach parafialnych.

Jak wygląda Msza trydencka i czym różni się od klasycznej mszy?

Msza trydencka nie kładzie nacisku na Ostatniej Wieczerzy i Zmartwychwstaniu Jezusa. To zasadnicza różnica, bo kapłani podczas mszy trydenckiej uwypuklają ofiarę Jezusa na Krzyżu. Wierni są niczym tłum na Golgocie.

Kapłan podczas mszy trydenckiej żegna się znakiem Krzyża świętego 16 razy, obraca się do ludu 6 razy, całuje ołtarz 8 razy, zwraca oczy ku Niebu 11 razy, bije się w piersi 10 razy, składa ręce 54 razy, nachyla głowę 21 razy, schyla ramiona 7 razy, kłania się 8 razy, błogosławi Ofiarę znakiem Krzyża Świętego 31 razy, kładzie dłonie na ołtarz 24 razy, modli się ze złożonymi rękami 36 razy, kładzie ręce skrzyżowane na ołtarz 7 razy, kładzie lewą rękę na ołtarzu 9 razy, na piersi 11 razy, wznosi ręce ku Niebu 8 razy, modli się w cichości 11 razy, głośno 13 razy, odkrywa kielich i przykrywa 10 razy, chodzi przy ołtarzu 20 razy. Oprócz tych 350 powtarzanych obrzędów musi kapłan zachować jeszcze 150 innych, co razem czyni obrzędów 500, a oprócz nich zachować musi 400 rubryk, czyli reguł, ogółem 900 prawideł - wyjaśnia ks. Dariusza Pietrasa z diecezji zielonogórsko – gorzowskiej.

A oto msza trydencka z jednego z polskich kościołów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl