Mieszkanie TBS w 2023 roku – dla kogo i w jakiej cenie? To atrakcyjne rozwiązanie dla osób gorzej zarabiających

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Mieszkania TBS znajdziemy na terenie całego kraju, choć najczęściej powstają one w dużych miastach.
Mieszkania TBS znajdziemy na terenie całego kraju, choć najczęściej powstają one w dużych miastach. freepik
Mieszkania TBS w 2023 roku przeznaczone są dla osób, których nie stać na kredyt hipoteczny, a jednocześnie zarabiają zbyt dużo, by wnioskować o lokal komunalny. Nieruchomości te nadal cieszą się sporym zainteresowaniem, lecz ich ilość jest znacznie ograniczona. Ile kosztuje mieszkanie TBS i jakie warunki trzeba spełnić, by je wynająć?

Spis treści

TBS: co to jest?

TBS, a dokładniej Towarzystwo Budownictwa Społecznego, powstało w latach 90. w celu budowy lokali na wynajem z atrakcyjnym czynszem dla osób o przeciętnych dochodach. Podmioty realizujące te inwestycje zajmują się także remontami tych budynków, modernizacją i administrowaniem.

Mieszkania TBS znajdziemy na terenie całego kraju, choć najczęściej powstają one w dużych miastach. Ich standard oceniany jest jako wysoki, szczególnie w przypadku nowo powstających budynków. Dużo będzie jednak zależało od wieku lokalu, a także budżetu towarzystwa.

Rozwój TBS-ów jest możliwy dzięki środkom z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, a także samorządom, które przekazują grunty pod nowe inwestycje. Co istotne, lokale te mogą być zamieszkiwane tylko przez osoby spełniające określone wymogi.

Mieszkanie TBS: kto może się ubiegać?

Warunki, jakie należy spełnić, by wnioskować o przyznanie mieszkania TBS to: brak tytułu własności nieruchomości oraz stałe miejsce zamieszkania na terenie wybranej gminy. Ważne jest także, by dochód nie przekraczał 1,3 średniej miesięcznej pensji w danym województwie. Szczegółowe stawki można sprawdzić na stronach internetowych towarzystw.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego dysponuje uprawnieniami, umożliwiającymi żądanie od najemców przedstawienia zeznania o wysokości dochodów w danym roku podatkowym. Do 2019 roku każdy lokator zobowiązany był do dostarczania takiego dokumentu co dwa lata. Obecnie taki obowiązek już nie istnieje.

Najemcy powinni też pamiętać o środkach na opłatę partycypacyjną, która stanowi do 30 proc. kosztów budowy lokalu. Pieniądze te zostaną zwrócone w okresie do roku od chwili zakończenia najmu. Towarzystwo może też zażądać wpłacenia kaucji zabezpieczającej.

Przeczytaj też:Jak dostać mieszkanie komunalne? Kryterium dochodowe, wysokość czynszu i warunki przyznania lokalu

Ile wynosi czynsz w mieszkaniu TBS?

Mieszkania TBS charakteryzują się atrakcyjnym czynszem, gdyż jego wysokość jest odgórnie ograniczona. Opłata za metr kwadratowy danej nieruchomości nie może przekraczać 5 proc. wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku.

Wysokość czynszu najczęściej wynosi od 15 do 20 zł za mkw., co oznacza, że w przypadku mieszkania o powierzchni 50 mkw. lokatorzy zapłacą od 750 do 1000 złotych. Do miesięcznego rachunku należy też doliczyć opłaty za media, czyli energię cieplną, ścieki, ciepłą i zimną wodę oraz wywóz nieczystości.

Czy można wykupić mieszkanie TBS?

Do niedawna możliwe było jedynie długoterminowe wynajmowanie mieszkań TBS. Od ponad roku można też wykupić lokal za zgodą towarzystwa. Możliwość ta przysługuje osobom, które:

  • wynajmują lokal TBS co najmniej od 5 lat;
  • wniosły opłatę partycypacyjną wynoszącą 20 proc. kosztów budowy lokalu (miasta do 100 tys. mieszkańców) lub 25 proc. (miasta powyżej 100 tys. mieszkańców);
  • w ciągu ostatnich 5 lat najmu nie zalegały z czynszem.

Osoba, która zamierza wykupić mieszkanie, może rozłożyć płatność na raty. W takiej sytuacji najemca płaci podwyższony czynsz przez okres do 10 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkanie TBS w 2023 roku – dla kogo i w jakiej cenie? To atrakcyjne rozwiązanie dla osób gorzej zarabiających - Strefa Biznesu

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
K.
Szanowny Pan redaktor trochę mija się z prawdą, nie wiem czy celowo czy po prostu nie wie jak funkcjonują tbsy. Wydaje się że artykuł jest na zamówienie aby postawić w dobrym świetle tbsy, wokół których w ostatnim czasie stało się głośno, (tysiące pozwow), że względu na bezpodstawne podwyżki czynszów, oszustwa itp itd. Otwórz szanowny Panie reaktorze, tbsy to największa mina na jaką mogą się nadziać najemcy. Najemca wpłaca 30% wartości mieszkania ( partycypacja nie podlega waloryzacji) , płaci kredyt w czynszu przez lata, a gdy np po 20 latach chce wykupić mieszkanie, może to zrobić ( jeśli tbs się zgodzi, a większość się nie godzi) ale za cenę rynkową, bez odliczenia kosztów wpłaconej partycypacji i opłaconego w czynszu kredytu opłaconego przez przez lata mieszkania , czyli płaci jakby 2 razy za mieszkanie, tak to naprawdę wygląda. Mało tego, lokator przez cały okres najmu musi remontować mieszkanie na własny koszt, dokonywać wszystkich napraw również na koszt własny . Bloki to w większości sypiace się riuny. Tbsy notuja coraz większe zyski, skrupulatnie księgowanie jako "kapitał rezerwowy" (tbsom w myśl ustawy nie wolno generować zysków jako takich, zatem wymyślono księgowanie nadwyżkę jako tzw kapitał rezerwowy w milionach złotych ) a lokatorom podwyższa czynsze czasami 2 razy do roku. Należałoby jeszcze nadmienić, że lokatorzy tbsow z lat 90tych zostali perfidnie oszukani, mianowicie mieszkania miały być przekazane na własność na podobnej zasadzie jak niegdyś mieszkania spółdzielcze, po okresie 30 lat, czyli po spłacie kredytu zaciagnietego na budowę tych mieszkań( notabene splacanych przez najemców) , tymczasem okazuje się że Tbsy zostały zbyte prywatnym spółkom i nic takiego nie nastąpi. Większość kredytów zaciągniętych na budowę mieszkań są w systemie "Alicja", czyli uznane przez sądy za nielegalne, są to kredyty nie do spłaty. W chwili obecnej trwa ogólnopolski protest mieszkańców tbsow, przeciw jawnym oszustwom i stosowaniu zakazanych praktyk przez zarządu tbsow, sprawa trafiła do Sejmu i trawją rozmowy na temat zmiany ustawy o tbsach. Więc szanowny Panie redaktorze, proszę nie wprowadzać w błąd czytelników, bo to co Pan napisał jest po prostu nieprawdą.
Wróć na i.pl Portal i.pl