Mięso przeterminowane, małe porcje... Skontrolowali posiłki w szpitalach

Redakcja
Szpital Specjalistyczny nr 2 W BytomiuW internecie furorę robi fanpage na Facebooku "Posiłki w szpitalach", w których internauci zamieszczają zdjęcia serwowanych w szpitalach - "dziwnych" potraw. Polubiło go już ponad 145 tys. internautów!Opublikowane zdjęcia pochodzą z fanpagu Szpitalny Posiłek
Szpital Specjalistyczny nr 2 W BytomiuW internecie furorę robi fanpage na Facebooku "Posiłki w szpitalach", w których internauci zamieszczają zdjęcia serwowanych w szpitalach - "dziwnych" potraw. Polubiło go już ponad 145 tys. internautów!Opublikowane zdjęcia pochodzą z fanpagu Szpitalny Posiłek facebook.com/szpitalnyposilek
Nieprawidłowo skomponowane jadłospisy czy niespełnianie wymagań sanitarnych – to wyniki kontroli szpitali i firm dostarczających posiłki do nich. Inspekcja Handlowa i Państwowa Inspekcja Sanitarna wspólnie sprawdziły, jakie posiłki są podawane pacjentom.

W galerii powyżej prezentujemy fotografie opublikowane na fanpagu "Posiłki w szpitalach".

Skontrolowali posiłki w szpitalach. Wyniki: mięso przeterminowane, małe porcje...

Sanepid sprawdził żywność w 284 szpitalach, które samodzielnie przygotowują pacjentom posiłki. Równolegle Inspekcja Handlowa, na zlecenie UOKiK, zbadała 99 firm cateringowych przygotowujących i dostarczających gotowe posiłki do 234 szpitali. Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości dotyczyły niespełniania wymagań higieniczno-sanitarnych oraz niezgodności w zakresie żywienia pacjentów.

Wyniki kontroli Inspekcji Handlowej:
Inspekcji Handlowa stwierdziła nieprawidłowości w 61 placówkach cateringowych przygotowujących i dostarczających gotowe posiłki do szpitali (62 proc. zbadanych) na 99 sprawdzonych.

Najczęściej nie przestrzegano terminów przydatności produktów do spożycia. Zastrzeżenia dotyczą 13 firm cateringowych i 108 partii na 1083 sprawdzone partie.

Pacjentom podawano posiłki, które miały zaniżoną wielkość porcji w stosunku do deklaracji w jadłospisie. Zastrzeżenia dotyczą 13 firm cateringowych i 15 partii na 155 sprawdzonych w tym zakresie. Niedowagi sięgały nawet 62 proc. Przykład: porcja bitek schabowych była lżejsza od 5 do 50 g, przy czym, jak wynikało z jadłospisu, waga jednej porcji powinna wynieść 80 g.
Posiłki sprawdzono również w laboratoriach UOKiK, weryfikując rzeczywisty ich skład. Zastrzeżenia dotyczą 6 przedsiębiorców i 7 partii na 75 zbadanych. Przykład: zbyt wysoka zawartość glutenu w „sosie bezglutenowym” - stwierdzono 30 mg/kg glutenu. Może to być szkodliwe dla osób uczulonych na ten składnik i chorych na celiakię. Zgodnie z przepisami, produkt bezglutenowy może zawierać do 20 mg/kg glutenu.

"Powietrze i jedzenie decyduje o naszym życiu". Jak powinien odżywiać się chory?

Inspektorzy Inspekcji Handlowej przyjrzeli się także umowom zawieranym przez szpitale z firmami cateringowymi. Brakowało w nich m.in.: szczegółowych zasad dostarczania posiłków (podawano jedynie godziny oraz informację, że będą przygotowywane według jadłospisów), kar umownych za nienależyte wykonanie umowy. Zdarzało się, że postanowienia umów nie były przestrzegane. Przykład: do posiłku zaplanowano kompot, którego nie zaserwowano; umowa stanowiła, że warzywa owoce powinny być podane do każdego śniadania i kolacji, tymczasem pacjenci otrzymali je tylko 3 razy w ciągu dekady.

Działania Inspekcji
Inspektorzy Inspekcji Handlowej zawiadomili kierowników szpitali o wykrytych nieprawidłowościach i zaapelowali o zwiększenie nadzoru nad firmami dostarczającymi posiłki pacjentom. Przekazali ustalenia kontroli do organów nadzoru sanitarnego, urzędów miar, inspektoratów Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz do Narodowego Funduszu Zdrowia. Za nieprzestrzeganie przepisów m.in. dotyczących terminów przydatności do spożycia 27 osób ukarano mandatami na łączną kwotę 5,7 tys. zł.

O kontroli
Przedsiębiorców wytypowano do kontroli na podstawie informacji przekazanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Kontrola odbyła się w kwietniu i maju 2016 roku i dotyczyła 99 firm cateringowych przygotowujących posiłki dla 234 szpitali. Sprawdzono jakość używanych składników i ich oznakowanie, wielkość wydawanych porcji, przestrzeganie dat minimalnej trwałości lub terminów przydatności do spożycia.

W trakcie kontroli przyjrzano się również umowom zawieranym pomiędzy administratorami szpitali oraz firmami cateringowymi dostarczającymi posiłki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mięso przeterminowane, małe porcje... Skontrolowali posiłki w szpitalach - Dziennik Zachodni

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
spokojny
to oni tam serwują ludziom napoje
z bydlęcych wiader?!
J
Janka

Najlepsze posiłki dają w szpitalu w Więcborku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

G
Gość

Jak za komuny... Kiedy wreszcie ludzie zrozumieją, że to co dzieje się w tym kraju od 26 lat jest to droga donikąd, do upadku i kompletnej klęski.

P
PACJENT
CO MA ZROBIĆ PACJENT KTÓRY NIE MA RODZINY
M
Marek
Chorzy mają leżeć ,nie muszą dostawac dużo bo nic nie robią a catering ma dawać dochody,kiedy w stolicy byłem na remoncie to z kateringu nie dawało sie jeść,robota ciężka,gorąco,a na obiad solanka,zupa lura,w opakowaniu noza,łyżki i widelca dodatek;sól,pieprz.Pyski wykrecało ale co robić?.Głodny łyka byle co.
p
pszczyniok
Szkoda tych ludzi,co muszom ciyrpjeć dopelt.
We niymjeckich szpitalach kożdy dostowo MENU,tak jak w restaracji.
Ale jak wjadomo,we polcce chory człowjek jest NIC WERT.
S
Stanik z Rybnika
Comendante masz rację miałem ojca w szpitalu, Azylanty w Niemczech mają 4 dania do wyboru na jadłospisie,to co dostanie na jeden dzień Azyland w Niemcach ,to pacjent Polskim Szpitalu ma na tydzień , i w dodatku nie do zjedzenia , jedynie co się cieszy chodowca Swiń co odpadami ich futruje. Asyland dostanie kilka rodzaji Bułek , Chleba ,Masła , Jajek ,Sera, Ryby, Powideł , Owoców ,, Kawy, i napojów itd, to jest na Śniadanie i kolacja, jak to widziałem to dostałem szoku.
C
COMENDANTE
BANDYCI W WIĘZIENIACH MAJĄ LEPIEJ JAK CZŁOWIEK SPRACOWANY I SCHOROWANY
Wróć na i.pl Portal i.pl