1/8
Wielka Synagoga (Warszawa)...
fot. Leandro Jan Marconi (Domena Publiczna)

Wielka Synagoga (Warszawa)
W czasach, gdy istniała była jedną z bardziej okazałych budowli ówczesnej Warszawy, nie tylko tej żydowskiej, ale również chrześcijańskiej. Wielka Synagoga była symbolem judaizmu reformowanego oraz jedną z ciekawszych klasycystycznych budowli przedwojennej stolicy. Synagoga została otwarta w 1878 roku, a zburzona osobiście w 1943 roku przez Jürgena Stroopa, SS-Gruppenführer i zbrodniarza odpowiedzialnego między innymi za stłumienie powstania w warszawskim getcie. Przed zburzeniem, w synagodze urządzono m.in. magazyn mebli.
Na miejscu dawnej Synagogi staną budowany przez wiele lat błękitny wieżowiec. Wokół budowli krąży opowieść o rzekomej klątwie jaką rzucić mieli na inwestycję warszawscy rabini. W ten sposób tłumaczono serie niepowodzeń, która doprowadziła do znacznych opóźnień w budowie i ukończeniu wysokościowca.

2/8
Szkieletor (Kraków)...
fot. Anna Kaczmarz

Szkieletor (Kraków)
Trudno o opuszczony budynek, który zbudzałby większe emocje niż krakowski Szkieletor, choć tak naprawdę upiorny przydomek budowla zyskała wiele lat po jej wybudowaniu. Pierwotnie budynek Naczelnej Organizacji Technicznej miał stanąć jeszcze w latach 70’ XX wieku. Miał, bo budowę przerwano w 1979 roku. Przez lata próbowano dokończyć budowę wysokościowca, jednak trudna sytuacja prawna i liczne zmiany właścicieli nie doprowadziły do zakończenia inwestycji. W końcu, w 2016 roku rozpoczęto budowę Unity Center, który w 2019 roku zastąpił Szkieletora.

3/8
Przysionek śmierci (Poznań)...
fot. Radomi/ Wikimedia Commons

Przysionek śmierci (Poznań)
Nazywany także “domem dla pozornie zmarłych” budynek mieścił się na Cmentarzu Starofarnym (obecnie Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan) i był swoistą kostnicą przeznaczoną dla osób, które bały się pogrzebania żywcem w stanie letargu lub klinicznej śmierci. Dom dla pozornie zmarłych wybudowano po odkryciu na cmentarzu farnym szczątków osób, które rzekomo, w wyniku pomyłki, zostały pochowane za życia, a następnie obudziły się w grobie. W Przysionku, oprócz domu dozorcy znajdowały się dwie sale, jedna dla mężczyzn, druga dla kobiet, gdzie składowano ciała zmarłych. Na ich palcach mocowano specjalne naparstki z dzwoneczkiem, które dźwięk miał być dowodem na to, że dana osoba wciąż żyła. Zmarłych pilnować miał dozorca domu. Przysionek rozebrano w 1852 roku z powodu braku zainteresowania usługą, którą oferował.

4/8
Wieżowiec Poltegor Centre (Wrocław)...

Wieżowiec Poltegor Centre (Wrocław)
W czasach swojej świetności był najwyższym wrocławskim budynkiem. Powstawał w latach 1974-1982. Na dachu budynku umieszczone były stacje przekaźnikowe i nadawcze anteny telewizyjne i radiowe, to z niego nadawała pierwsze w bloku wschodnim prywatna telewizja Echo. W 2006 roku w posiadanie budynku wszedł biznesmen Leszek Czarnecki, a w 2007 Poltegor został rozebrany. Na jego miejscu stanął wieżowiec Sky Tower.


Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Oto plany polityków na majówkę. Nie wszyscy będą odpoczywać

TYLKO U NAS
Oto plany polityków na majówkę. Nie wszyscy będą odpoczywać

Najlepsze ciasta na komunię. Top 9 przepisów na wyjątkowe okazje

Najlepsze ciasta na komunię. Top 9 przepisów na wyjątkowe okazje

Polacy zwycięzcami Pucharu Świata w niezwykle widowiskowej dyscyplinie! [ZDJĘCIA]

Polacy zwycięzcami Pucharu Świata w niezwykle widowiskowej dyscyplinie! [ZDJĘCIA]

Zobacz również

Premiery gier w maju to spore zaskoczenie. Dlaczego? Sprawdź

Premiery gier w maju to spore zaskoczenie. Dlaczego? Sprawdź

Księgowa przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Zaszokowała odpowiedziami

Księgowa przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Zaszokowała odpowiedziami