5/8
Hala sterowcowa (Poznań)...
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe / Zdjęcie ilustracyjne

Hala sterowcowa (Poznań)
Gdyby istniała stanowiłaby dziś wspomnienie epoki podboju przestworzy, która zakończyła się wraz ze spektakularnym pożarem sterowca Hindenburg 6 maja 1937 roku w Lakehurst w USA. Ogromne, napędzane wodorem lub helem maszyny latające potrzebowały niemałych hal, w których je garażowano i konserowano. Poznańska hala powstała w 1913 roku i liczyła 170 metrów długości, 36 szerokości oraz 28 wysokości. Halę rozebrano krótko po II wojnie światowej.

6/8
Cmentarz Mariacki (Kraków)...
fot. Andrzej Banaś

Cmentarz Mariacki (Kraków)
O istnieniu cmentarza tuż obok najbardziej znanego kościoła w Krakowie nie mają pojęcia nawet mieszkańcy miasta. Cmentarz założono w 1222 roku, a zlikwidowano w 1796 roku, w związku z zarządzeniem austriackich władz rozbiorowych, które nakazały chowanie zmarłych poza murami miasta. Pamiątką po dawnym cmentarzu jest istniejący do dziś kościół świętej Barbary. W miejscu dawnego cmentarza znajduje się plac Mariacki i posąg Matki Boskiej Łaskawej.

7/8
Rotunda PKO (Warszawa)...
fot. Szymon Starnawski

Rotunda PKO (Warszawa)
Obok Pałacu Kultury i Nauki Rotunda przez wiele lat stanowiła pocztówkowy symbol Warszawy XX wieku. Zbudowana w latach 1960-1966 stanęła w miejscu zburzonej kamienicy Pinkusa Lothego. 15 lutego 1979 roku w budynku doszło do wybuchu gazu, który znacząco uszkodził Rotundę i kosztował życie 49 osób. Po latach okazało się również, że eksplozja zachwiała elementami konstrukcyjnymi budynku i konieczna jest jego całkowita odbudowa. W miejscu pierwotnej rotundy w 2019 roku stanął zaprojektowany od nowa budynek, wzorowany na wyglądzie pierwotnej rotundy.

8/8
Układ urbanistyczny śródmieścia Wrocławia...
fot. Piotr Warczak

Układ urbanistyczny śródmieścia Wrocławia
6 maja 1945 roku Festung Breslau skapitulował jako jedno z ostatnich niemieckich miast. Po 1945 roku powstała potrzeba zaprojektowania właściwie od nowa wyglądu śródmieścia - zniszczeniu uległo około 65 proc. zabudowy miasta. Jeszcze w latach 50. wrocławskie ulice nadal straszyły ruinami, pustkami i prowizorycznie wyremontowanymi budowlami. Wiele cegieł z rozbiórek wywieziono do stolicy. Najważniejsze, prace przy odbudowie, wykonano dopiero u progu lat 60. XX wieku. W przeciwieństwie chociażby do Warszawy we Wrocławiu nie odbudowano pierzei bocznych ulic. Odbudowa kamienic skoncentrowała się na przywróceniu stanu z wieku XIX, ale koncepcje te częściowo zarzucono na rzecz wprowadzenia do centrum miasta budowli modernistycznych.

Polecamy

Jedenastka 31. kolejki Ekstraklasy. Walka o tytuł zamieniła się w parodię

Jedenastka 31. kolejki Ekstraklasy. Walka o tytuł zamieniła się w parodię

Strażacy przypominają czego unikać podczas burzy

Strażacy przypominają czego unikać podczas burzy

TOP 10 filmów na VOD w kwietniu w Polsce. Co oglądaliśmy?

TOP 10 filmów na VOD w kwietniu w Polsce. Co oglądaliśmy?

Zobacz również

Pogoń wraca do gry o podium! Bezcenne zwycięstwo nad Puszczą

Pogoń wraca do gry o podium! Bezcenne zwycięstwo nad Puszczą

Raport z trybun. Wściekła Żyleta, obrażony Kolejorz i dużo opraw

Raport z trybun. Wściekła Żyleta, obrażony Kolejorz i dużo opraw