Matematyczny bunt przeciw pi

Mark Henderson
Czy dojdzie do matematycznej rewolucji? Brytyjscy uczeni twierdzą, że znana wszystkim od szkolnych ławek liczba pi (czyli 3,14 i tak dalej) nie powinna określać własności okręgu. Proponują w zamian liczbę tau.

Jest to najbardziej znana i chyba najważniejsza liczba w całej matematyce, temat rymowanek dla dzieci, które mają pomóc w zapamiętaniu sekwencji początkowych cyfr, i przedmiot obliczeń do miliardów miejsc po przecinku. Tymczasem według grupy matematyków, którzy dążą do jej zastąpienia, liczba pi, odnosząca obwód okręgu do jego średnicy, jest błędna. Nie kwestionują oni wartości 3,14159265 i tak dalej, ale uważają, że własności okręgu powinna określać inna liczba.
W szkolnych podręcznikach do matematyki pi powinno zostać wymienione na tau, dwukrotnie większą stałą. Ponieważ przybliżona wartość tau wynosi 6,28 (dwa razy 3,14), matematyczni dysydenci ogłosili 28 czerwca Dniem Tau, ponieważ w amerykańskim stylu tę datę zapisuje się: 6.28.

Za dwadzieścia lat poznamy obcych - obiecują rosyjscy naukowcy

- Przez te wszystkie lata, patrząc na pi, patrzyliśmy na niewłaściwą liczbę - powiedział dr Kevin Houston z Instytutu Matematyki na Uniwersytecie w Leeds, który kieruje brytyjskim oddziałem kampanii na rzecz tau. - Pi po prostu nie jest najbardziej naturalną liczbą, którą powinniśmy kojarzyć z okręgiem. Właściwa liczba to 2pi, czyli tau.

Pi jest zdefiniowane jako stosunek obwodu okręgu do jego średnicy i występuje w wielu wzorach matematycznych, fizycznych i technicznych. Na przykład obwód okręgu oblicza się, mnożąc średnicę przez pi, a powierzchnia koła to pi razy promień do kwadratu.

Starożytni Egipcjanie i Babilończycy znali wartość pi z dokładnością do jednego procentu, a jej przybliżenie pojawia się w Biblii. Nazwę pi nadał jej w 1706 r. William Jones, od greckiej litery, od której zaczyna się słowo oznaczające w tym języku "obwód".

Niektórzy matematycy uważają jednak, że ponieważ równie wiele wzorów matematycznych wymaga użycia 2pi, właśnie ta liczba powinna być stosowana jako najważniejsza stała związana z okręgiem.
- Matematycy nie mierzą kątów w stopniach, tylko w radianach, a w okręgu jest 2pi radianów - powiedział dr Houston. - Prowadzi to do różnych niepotrzebnych nieporozumień. Ćwierć okręgu ma ćwierć razy 2pi radianów, czyli połowę pi. Dla liczby radianów w trzech czwartych okręgu trzeba się już zastanowić. To nie przychodzi samo z siebie. Byłoby o wiele prościej, gdybyśmy używali tau zamiast pi. Okrąg miałby tau radianów, półokrąg połowę tau, jedna czwarta okręgu jedną czwartą radianów itd. Nie trzeba się zastanawiać.

Pomysł z 6,28 jako naturalną stałą okręgu jako pierwszy wysunął Bob Palais z University of Utah, a Michael Hartl, inny amerykański matematyk, zaproponował symbol tau ze względu na podobieństwo tej greckiej litery do pi. - To jest jednonogie pi - powiedział dr Houston. Aby wypromować Dzień Tau, dr Houston nakręcił filmik na YouTube, a dr Hartl opublikował internetowy Manifest Tau, w którym apeluje o zmianę.

- Przejście na tau - dodał dr Houston - spowodowałoby, że matematyka na poziomie licealnym byłaby znacznie łatwiejsza, a takie obszary matematyki jak rachunek różniczkowo-całkowy znacznie bardziej zrozumiałe dla wielu ludzi.

Cały tekst przeczytasz w weekendowym wydaniu "Polski" lub na stronie [a]http://www.prasa24.pl;prasa24.pl[/a].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl