Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maciej Dobrzyniecki: Bez prawdziwej i szczelnej tarczy antykryzysowej dla gospodarki nawet największe firmy mogą nie przetrwać

JKL
Przemek Swiderski
Okiem przedsiębiorców: Maciej Dobrzyniecki, wiceprezes Business Centre Club, kanclerz Loży Gdańskiej Business Centre Club.

Tegoroczny zwycięzca TOP Menedżer 2019 Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia, znakomicie odpowiada dynamicznym czasom. Port w czasach szybkich zmian w transporcie morskim powraca na szlaki największych przewoźników, a wizja rozwoju stawia go w zupełnie nowej roli na Bałtyku i w regionie. Przypomnę, że 29 stycznia 2020 r. Port Gdynia i jego Prezes Zarządu Adam Meller odebrał w Teatrze Narodowym w Warszawie najcenniejsze wyróżnienie biznesowe, jakim jest Złota Statuetka Lidera Polskiego Biznesu w konkursie organizowanym przez Business Centre Club od 30 lat. Ostatnio wielką wrażliwość społeczną kierownictwa Portu Gdynia potwierdził fakt zakupu respiratorów na potrzeby pomorskich szpitali.

Zdobywca drugiego miejsca, kolejny członek BCC- Jacek Sarnowski, założył blisko 30 lat temu firmę Porta KMI i doprowadził ją do pozycji lidera na krajowym rynku drzwi, oraz jednej z wiodących firm w Europie.

Cała dziesiątka finalistów, jak co roku reprezentuje najwyższą klasę menedżerów, którzy kierują z wielkim powodzeniem bardzo dynamicznymi firmami, jak choćby kolejna z listy firm członkowskich BCC Invicta działająca z wielkim zaangażowaniem w sektorze zdrowia, oferując innowacyjne metody o najwyższych standardach leczenia.

TOP Menedżer co roku udowadnia, że region jest bogaty w firmy osiągające znakomite wyniki, zarządzane przez menedżerów najwyższej klasy. Mamy w firmach ludzi nietuzinkowych, z charyzmą, wizją i profesjonalizmem. Ubiegłe lata pokazały, że potrafią znakomicie wykorzystywać warunki, jakie stwarza koniunktura gospodarcza.

Dzisiaj firmy i zarządzający nimi znaleźli się w warunkach zupełnie nowych, niezbadanych, nieprzewidzianych w modelach analitycznych. Zasięg zagrożenia jest globalny. Pandemia koronawirusa z wielką siłą uderza w gospodarkę świata. Nawet najwięksi mogą tego nie przetrwać. Rządy praktycznie wszystkich krajów wdrażają programy ratowania gospodarki. Także polski rząd deklarował przyjęcie pakietu specrozwiązań antykryzysowych. Niestety, tarcza antykryzysowa rozczarowała i de facto ciągle nie działa, a w chwili obecnej czas odgrywa decydująca rolę. W jej pancerzu zabrakło wielu ochronnych działań postulowanych przez przedsiębiorców.

W zaproponowanych przez rząd rozwiązaniach znalazło się zaledwie kilka postulowanych przez BCC. To np. przesunięcie terminu składania zeznań CIT i wpłaty tego podatku dla wszystkich przedsiębiorców do końca maja 2020, odliczenie straty roku bieżącego od dochodu uzyskanego w 2019 roku przez podatników CIT i PIT, prosty wniosek o zawieszenie składek ZUS, świadczenie dla osób na umowach cywilnopraw-nych i samozatrudnionych w wysokości 80 proc. Te zmiany mogą okazać się niewystarczające, aby uratować tysiące firm, nawet tych najsilniejszych. Już dzisiaj bowiem dotknął je spadek obrotów nawet o połowę lub więcej. Proszę spojrzeć na handel, gdzie firmy są na skraju płynności finansowej. Rozwiązania dla poprawy tej płynności są konieczne tu i teraz. W tarczy zabrakło natomiast skrócenia terminów zwrotu VAT, uwolnienia środków z rachunków VAT zblokowanych przez split-payment. Nie przesunięto wszystkich terminów związanych z raportowaniem i płaceniem podatków. Konieczne jest wstrzymanie danin publicznych wszystkim podmiotom dotkniętym kryzysem - nie tylko małym i mikro. Wszystkie firmy, także średnie i duże powinny być objęte planem pomocy bez limitów de minimis. Potrzebne są odważniejsze regulacje dotyczące elastyczności zatrudniania oraz pomocy w finansowaniu wynagrodzenia pracowników w zagrożonych firmach. Nawet jeśli tarcza przewiduje korzystne instrumenty, to skorzystanie z nich powinno być maksymalnie uproszczone. Błędem jest nadmierne skomplikowanie kryteriów pomocy, a liczba informacji, jakie trzeba zawrzeć we wnioskach czy formularzach jest czasem trudna do ogarnięcia i trudna do zrozumienia.

To tylko niektóre z brakujących rozwiązań. Zdajemy sobie sprawę, że zapewnienie bezpieczeństwa publicznego oraz ochrona zdrowia obywateli to priorytet. Aczkolwiek wysiłek legislacyjny państwa powinien być nakierowany również na gospodarkę i wzorem innych krajów Europy przewidywać i reanimować jej stan po okresie epidemii.

Wierzę, że jest jeszcze czas na bardziej odważne posunięcia ze strony państwa. Przedsiębiorcy apelują, bo walczą o swoje być albo nie być, o firmy, którymi zarządzają, o dostawców, z którymi ich firmy kooperują, i o ich największy kapitał - swoich pracowników.

Z wielkim niepokojem odnotowujemy brak uwzględnienia w uchwalonej w piątek nocą przez Sejm ustawie o tarczy antykryzysowej propozycji postulatów w tej ustawie, które organizacje pracodawców przedstawiały członkom rządu i parlamentarzystom w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Zakres tych propozycji zakreślał pilne i niezbędne działania dla ratowania płynności firm, miejsc pracy, wynagrodzeń pracowników i całej gospodarki narodowej.

Z równie wielkim niepokojem odnotowujemy wprowadzenie przez Sejm zapisów, mających niewiele wspólnego z ratowaniem gospodarki, a przemyconych podczas nocnych obrad parlamentu między ustawami dotyczącymi tarczy antykryzysowej rozszerzających uprawnienia prokuratora generalnego możliwości ingerowania premiera w skład i prace Rady Dialogu Społecznego oraz przepisy zmieniające Kodeks wyborczy.

Abstrahując od faktu, iż wymienione powyżej zmiany prawa są nadużyciem zaufania społecznego, to ponadto odwracają uwagę opinii publicznej od zasadniczego problemu, jakim jest ratowanie życia ludzi i gospodarki.

Sytuacja zdrowotna i ekonomiczna przedsiębiorstw, obywateli i państwa wyprzedziła już zapisy dziś uchwalonej ustawy.

Apeluję o niezwłoczne uchwalenie tarczy antykryzysowej nr 2 sięgającej bardziej do budżetu kraju i asygnującej o wiele większe środki na ratowanie polskich przedsiębiorstw.

Podbierz wersję .pdf dodatku "TOP MENEDŻER 2019"

⇨ Należy kliknąć przycisk KUP I CZYTAJ NAJNOWSZE WYDANIE

TOP Menedżer Pomorza 2019. W tym roku nominowani do nagrody zostali:

  • Dorota Białobrzeska-Łukaszuk, prezes Invicta,
  • Rafał Chomicz, prezes zarządu Sevenet SA,
  • Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk,
  • Mikołaj Konopka, prezes zarządu Euro Styl,
  • Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA,
  • Konrad Mickiewicz, prezes zarządu ZPC Bałtyk,
  • Jacek Sarnowski, prezes zarządu Porta KMI Poland,
  • Przemysław Sztandera, prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o.,
  • Mariusz Tuchlin, prezes zarządu Dekpol SA,
  • Karol Zduńczyk, prezes zarządu Korporacji Budowlanej Doraco.

Oto dotychczasowi laureaci nagrody:

Laureaci nagrody Top Menedżer "Dziennika Bałtyckiego" - przejdź do galerii, aby zobaczyć, kto i w którym roku zdobył ten prestiżowy tytuł.

Laureaci nagrody Top Menedżer: Galeria najlepszych przedsięb...

Kapituła konkursu TOP Menedżera:

  • Grzegorz Borzeszkowski, prezes Starogardzkiego Klubu Biznesu,
  • Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza,
  • prof. Henryk Ćwikliński, Uniwersytet Gdański,
  • Katarzyna Dobrzyniecka, dyrektor Loży Gdańskiej BCC,
  • Maciej Dobrzyniecki, kanclerz Loży Gdańskiej BCC,
  • Piotr Dominiak, Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej,
  • Leszek Gierszewski, prezes Drutex SA, laureat,
  • Marek Głuchowski, prezes Zarządu Gdańskiego Klubu Biznesu,
  • Maciej Grabski, prezes Olivia Business Centre,
  • prof. Jerzy Gwizdała, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego;
  • Sławomir Halbryt, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza,
  • Marek Kański, dziennikarz ekonomiczny,
  • Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk,
  • Roman Szczepan Kniter, prezes zarządu Trefl SA, laureat,
  • Marek Krzykowski, laureat,
  • Andrzej Liberadzki, prezes Radia Gdańsk,
  • Joanna Gwiazda-Kozłowska, dyrektor Biura Reklamy, Polska Press, Oddział Gdańsk,
  • Wiktor Pilarczyk, prezes Polska Press, Oddział Gdańsk,
  • Piotr Soyka, prezes Grupy Remontowa Holding, laureat,
  • Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego,
  • Wiesław Szajda, prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw,
  • Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”,
  • Andrzej Ubertowski, członek Rady Gdańskiego Klubu Biznesu, laureat TOP Menedżera,
  • Adam Żołnowski, wiceprezes DCT SA.

Partner merytoryczny: Business Centre Club, Loża Gdańska.

Oto niezwykłe okładki dodatków TOP Menedżer Pomorza z poprzednich lat! Konkurs ma już 20 lat tradycji - zobaczcie sami:

Top Menedżer: "Dziennik Bałtycki" co roku wydaje dodatek poś...

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Bałtyckiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki