Leki na cukrzycę zanieczyszczone? Zobacz, co muszą zrobić pacjenci!

Mateusz Mazur
Mateusz Mazur
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" popularne leki na cukrzycę, które na co dzień przyjmują niemal dwa miliony Polaków mogą zawierać silnie trującą substancję. Głos zabrało też ministerstwo zdrowia.

Jak podaje "DGP", w metforminie, którą zażywają prawie dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę może znajdować się silnie trujący związek chemiczny. Substancja ta podawana jest m.in. szczurom, aby wywołać u nich choroby nowotworowe.

- Metformina to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów. Od wielu lat mówi się o tej substancji jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a więc nie tylko leczącym cukrzycę - mówi w rozmowie z dziennikarzami "DGP" prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W Polsce metforminę przyjmuje około 1,8 miliona osób chorych na cukrzycę. Do tego zażywają ją również pacjentki, które leczą zespół policystycznych jajników.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj rano, że na razie żadne leki, zawierające metforminę nie zostały wycofane ze sprzedaży.

Szef resortu zdrowia, Łukasz Szumowski powiedział przed południem, że powinniśmy w tej chwili mówić nie o zanieczyszczeniu tylko o rozpoznaniu substancji, która jest prawdopodobnie ubocznym skutkiem syntezy.

- Pacjenci, którzy przyjmowali metforminę ewidentnie mają korzyści zdrowotne, pomimo śladowych ilości substancji, które znajdowały się w tym leku. Rekomendacje na teraz są takie, że pacjent odniesie większe korzyści przyjmując ten lek nadal. Zaprzestanie przyjmowania metforminy może grozić poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi niż kontynuacja leczenia - wyjaśniał Szumowski.

Co zatem powinny zrobić osoby, które zażywają metforminę? - Iść jak najszybciej do swojego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w zależności od przekazanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dalej. Prawdopodobne jest przestawianie pacjentów na inne leki. Na szczęście diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z reguły mniej wygodne w zażywaniu od metforminy - wyjaśnia dla "Dziennika Gazety Prawnej" Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

"DGP podaje także, jakie leki posiadają w swoim składzie metforminę.

  • Avamina (tabletki powlekane)
  • Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
  • Etform (tabletki powlekane)
  • Etform 500 (tabletki powlekane)
  • Etform 850 (tabletki powlekane)
  • Formetic (tabletki powlekane)
  • Glucophage 500 (tabletki powlekane)
  • Glucophage 850 (tabletki powlekane)
  • Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
  • Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
  • Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
  • Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
  • Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
  • Metformax 500 (tabletki)
  • Metformax 850 (tabletki)
  • Metformax 1000 (tabletki powlekane)
  • Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
  • Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
  • Metformin Galena (tabletki)
  • Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
  • Metifor (tabletki)
  • Siofor 500 (tabletki powlekane)
  • Siofor 850 (tabletki powlekane)
  • Siofor 1000 (tabletki powlekane)
  • Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Leki na cukrzycę zanieczyszczone? Zobacz, co muszą zrobić pacjenci! - Gazeta Pomorska

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
prazykwantel sprzedam

Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan metronidazol

Oferuje leki przeciw pasozytom:

Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 06.2021, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek - glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej.

Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym - tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g.

Prazykwantel 600mg 4zł, ważny 03.2022, opakowania szpitalne po 50 i po 100 tabletek, mniejsze ilości odliczam do torebek strunowych po 10 tabletek - przywry, tasiemce. Podaje się od jednorazowej tabletki na tasiemce, do 2 dziennie przez 3 dni na przywry.

Iwermectyna 6mg 30zł, ważna 04.2021, listki po 6 tabletek, opakowanie 12 tabletek, ale mogę łatwo oddzielić z listków - glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy przyjmować jedzenia na 2 h przed podaniem leku i przez 2 h po jego podaniu.

Zentel Albendazol 400mg 7.5zł - obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni.

Zen Plus - lek kombinowany składajaący się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, ważny 12.2020, listki po 1 tabletce w pudełku kartonowym. Ten lek jest znacznie silniejszy dzięki synergicznemu działaniu obu leków składowych dobranych w tych proporcjach, od tych leków podanych osobno.

Metronidazol 400mg 1.5zl - pierwotniaki pasożyty bakterie beztlenowe giardia rzęsistek odleżyny owrzodzenia ameboza giardiaza lamblioza

Jan Krongboon

massagewarsaw gmail com

G
Gość

Po jaką cholerę wy piszecie takie idiotyczne tytuły jak w [wulgaryzm]m Fakcie? Chcesz w tabloidzie pracować to zmień redakcję. Powiedzieli, że nie trzeba tych leków odstawiać, więc przestań ludzi wkurzać.

Wróć na i.pl Portal i.pl