Krzysztof Gawkowski: Uważam, że zasada jednomyślności w UE nie jest dobra

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Uważam, że zasada jednomyślności w Unii Europejskiej to nie jest dobra zasada, ponieważ daje pole do tego, żeby jeden partner zablokował szansę na to, by szukać kompromisów. To jest złe dla Polski – powiedział w środę w Radiu Plus szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.
Zasada jednomyślności w UE nie jest dobra - uważa szef klubu Lewicy, Krzysztof Gawkowski
Zasada jednomyślności w UE nie jest dobra - uważa szef klubu Lewicy, Krzysztof Gawkowski Fot.Sylwia Dąbrowa / Polska Press

Zmiany traktatowe w UE

W środę Parlament Europejski będzie głosował nad sprawozdaniem Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE, zalecającym zmianę unijnych traktatów. Zawiera on propozycję 267 zmian w obu traktatach - o Unii Europejskiej (TUE) oraz o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

Gawkowski został zapytany, jak zagłosują eurodeputowani Lewicy w Parlamencie Europejskim w tej sprawie.

– Nie wiem jakie będą decyzje parlamentarzystów. Wiem, że dzisiaj grupa polityczna zbiera się – odpowiedział.

Dopytywany, czy parlamentarzyści otrzymali „instrukcje partyjne”, zapewnił, że nie.

– Z tego co wiem, grupa polityczna zbiera się dzisiaj w godzinach popołudniowych. Będzie dyskusja o tym, jaki powinien być kierunek. Mogę tylko powiedzieć, że Lewica zawsze była za głębszą integracją – stwierdził poseł.

Krzysztof Gawkowski o zmianach w UE

Jednocześnie zastrzegł, że „za tą integracją, która dzisiaj idzie, nie idzie wcale zmiana traktatów, tylko rozmowa o tym, jakie powinno być miejsce dla partnerów, którzy będą przyjmowani w UE”.

– Rekomenduję poczytanie całości traktatów, w których jest jasno zapisane, że my, Polacy, godzimy się na to, że jakieś elementy naszego życia społecznego w Polsce oddajemy w decyzję UE, ale jednocześnie godzimy się na to, że będziemy rozważali, jak powinna być w przyszłości konstruowana Unia, jeżeli na przykład będzie się rozszerzała – zauważył.

Według Gawkowskiego „jednomyślność nie jest najlepszą decyzyjnością w UE”.

– Państwa takie, jak na przykład Węgry, mogą blokować pewne decyzje w Unii Europejskiej, do niedawna też Polska, które dla całej wspólnoty i dla Polski są dobre, dlatego, że jest inna władza, która ma na przykład korzenie rosyjskie (...). Dla mnie to nie jest dobra zasada – podkreślił poseł.

Lewica przeciwko jednomyślności w UE

– Uważam, że zasada jednomyślności daje pole do tego, żeby jeden partner ze wszystkich zablokował szansę na to, żeby szukać kompromisów i otwartej sytuacji na przyszłość. Bo jak myślę sobie, na przykład o tym, jaką politykę a propos transformacji energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego w Europie prowadzą Węgry, a robią to pod dyktando Rosji, to mówię, że to jest złe dla Polski – ocenił.

Gawkowski podkreślił, że dzisiaj nie ma mowy o zmianie traktatów, a jedynie rozmowa o tym, jak powinna wyglądać UE po przyłączeniu się nowych państw.

– Taka dyskusja toczyła się także w roku 2001, 2002, 2003, zanim UE została rozszerzona o dziesiątkę państw. Dyskusja będzie i musi się przetoczyć w przypadku Mołdawii i Ukrainy – zastrzegł.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

ag

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polexit
22 listopada, 12:46, Fikumiku:

I oto ci, którzy cały czas głośno opowiadają się za obroną praw mniejszości, teraz mówią, że mniejszość nie może blokować tego czego chce większość. Argument, że jedno państwo może blokować dobre zmiany ma też drugą stronę medalu, to jedno państwo może również zablokować złe zmiany. Brak jednomyślności nie będzie wymuszał kompromisów i dyskusji, wystarczy znaleźć potrzebną większość i sprawa załatwiona.

W organizacji międzypaństwowej dyspnującej pewnymi uprawnieniami państw członkowskich tj. UE akurat zasada veta ma sens. W przypadku faktycznego usunięcia weta należy natychmiast odejść z takiej organizacji. Oni i tak nie mają nic wspólnego z demokracją, a w praktyce forsują oligarchię.

G
Gafkofski
Komuch z "Nowej Lewicy: żeni stare kity. PZPR-reaktywacja odnajduje się znakomicie w orszaku sługusów Wielkiej Rzeszy. Im ta UE-imitacja ZSRR w praktyce Niemiecki Związek Radziecki znakomicie pasuje. To samo dotyczy ZSL przebierańca PSL. PRL rzekomo skończył się 34 late temu a komuna wiecznie żywa.
T
TARGOWICA
ZDRAJCY. SPRZEDAWCZYKI , KUDASZE SPRZEDAJĄ POLSKĘ ZA EUROSREBRNIKI !!!!!!!!!!!!
F
Fikumiku
I oto ci, którzy cały czas głośno opowiadają się za obroną praw mniejszości, teraz mówią, że mniejszość nie może blokować tego czego chce większość. Argument, że jedno państwo może blokować dobre zmiany ma też drugą stronę medalu, to jedno państwo może również zablokować złe zmiany. Brak jednomyślności nie będzie wymuszał kompromisów i dyskusji, wystarczy znaleźć potrzebną większość i sprawa załatwiona.
P
Politolog
Kiedy wprowadzano w UE zasadę jednomyślności to uzasadniano to tym, że wszystkie państwa muszą mówić jednym głosem i interes każdego musi być zabezpieczony, a teraz wprost przeciwnie - jest to złe i niesprawiedliwe. Lewacki światopogląd wynika z jego relatywizmu i z tego skąd wieje wiatr.
L
Links
K*rwa, facet, co ty p*erdolisz? Na kogo ja mam głosować, jak nawet lewica sadzi takie kocopoły? Właśnie jednomyślność wymusza dążenie do kompromisu, zamiast narzucania innym państwom tego, co większość - najczęściej niezainteresowana w ogóle sprawą - przegłosuje na czyjąś niekorzyść.
G
Gosc
Biało ludzie nie mogą być zakładnikami radzieckich chłopów z Polski i Węgier I ich partyjek
D
Dokładnie
Dokładnie, u nas było liberum veto , to pisowcy za nie wetownie zadali majątkow , potem było więcej naśladowców i Polska upadła
l
lol
Słuchajcie lewactwa, to będziecie w zimie boso chodzić
a
aro
Dymisja rządu Ewy Kopacz (2015-11-12)

https://youtu.be/imLB7IsdM4k
T
Tak to jest.....
Niemcy nie mogą decydować o swojej samodzielności zgodnie z postanowieniami konferencji Wielkiej Trójki do 2099 roku (są podległe-okupowane dla administracji USA). Dlatego chcą utworzyć Superpaństwo Europa pod swoim przewodnictwem i UNIEZALEŻNIC od USA (ucieczka od skutków ll wojny światowej ) . Myślę że USA na to nie pozwoli , co powinno nastąpić (pierwsze restrykcje) już po 1 stycznia 2024 roku . Jeżeli USA nie przywoła niemców do porządku to będzie oznaczało DUŻĄ SŁABOŚĆ USA . I zarazem ich koniec jako HEGEMONA .
Wróć na i.pl Portal i.pl