Kryzys puka do drzwi branży maszyn i urządzeń rolniczych. Podsumowanie roku nie nastraja optymistycznie

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Coraz częściej rolnicy przychodzą popatrzeć, ale z decyzją o zakupie się nie spieszą. Niepewne czasy każą trzymać gotówkę tym, którzy ją mają. Inni przez wiele miesięcy dokładali np. do produkcji trzody chlewnej i funduszy na inwestycje brakuje
Coraz częściej rolnicy przychodzą popatrzeć, ale z decyzją o zakupie się nie spieszą. Niepewne czasy każą trzymać gotówkę tym, którzy ją mają. Inni przez wiele miesięcy dokładali np. do produkcji trzody chlewnej i funduszy na inwestycje brakuje Waldemar Wylegalski
Rok 2022 prawdopodobnie zakończy się około 15 proc. gorszym wynikiem w porównaniu do poprzednich 12 miesięcy w obszarze sprzedaży nowych ciągników rolniczych. Mimo to był dla branży stosunkowo dobry, uważa Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Z biegiem czasu nastroje producentów maszyn rolniczych pogarszają się, bo spada liczba zamówień. Rynek bardziej oszczędza.

Spis treści

Rok 2021 był wyjątkowo dobry, dlatego spadki w 2022 wydają się spore, o czym mówi Hubert Seliwiak, specjalista ds. marketingu w Polskiej Izbie Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. PIGMiUR organizuje największe w kraju targi rolnicze Agro Show w Bednarach. Poza swoją sztandarową imprezą we wrześniu, w maju odbywa się Zielone Agro Show w Ułężu.

Kilka edycji miała za sobą także zimowa odsłona - halowe Mazurskie Agro Show w Ostródzie. W poprzednich latach odwoływana z powodu pandemii, w 2023 r. nie będzie jej ze względu na koszty organizacji.

Sprzedaż ciągników i przyczep rolniczych słabsza, ale niezła

Jaki jest, a właściwie był kończący się 2022 rok dla branży maszyn i urządzeń rolniczych? Wyniki rejestracji nowych ciągników pokazują kilkunastoprocentowy spadek w okresie styczeń-listopad.

- Od samego początku roku widać było, że będzie to gorszy okres i należy nastawić się na spadki sprzedaży w porównaniu do roku 2021 - wspomina Hubert Seliwiak. - Jeżeli chodzi o rejestracje ciągników, to po pierwszym kwartale br. notowaliśmy o 5 proc. mniej rejestracji niż w tym samym okresie 2021 roku, po półroczu był to już spadek o ponad 13 proc., rok 2022 skończy się z wynikiem około 15 proc. gorszym niż rok poprzedni.

PIGMiUR na koniec listopada notowała 10612 rejestracji nowych ciągników i było to o 14,7 proc. mniej niż w 2021 roku.

- Trzeba jednak pamiętać, że rok 2021, pomimo pandemii, był dla branży stosunkowo dobry. Zarejestrowano w sumie ponad 14 tys. ciągników. Poprzednio porównywalny wynik notowany był w 2014 roku. Zatem tegoroczny poziom rejestracji, który zapewne będzie oscylował między 11-12 tys. będzie i tak całkiem dobrym wynikiem - dodaje przedstawiciel Izby.

Trwa głosowanie...

Gdyby podsumować 2022 roku jednym zdaniem, to brzmiałoby ono:

Tendencje spodkową ukazuje także kategoria przyczep rolniczych, gdzie liczba rejestracji na koniec listopada była niższa o ponad 5 proc. niż w roku 2021.

Jakie nastroje panują wśród producentów maszyn i urządzeń rolniczych?

O kryzysie w 2022 roku mówiło się bardzo dużo i w odniesieniu do różnych sektorów gospodarki. Nie omija rzecz jasna rolnictwa, które zmaga się z wysokimi kosztami produkcji - horrendalnie drogimi nawozami, kosztami energii, paliwa czy rosnącymi kosztami pracy.

- Kryzys, który dotyka nas coraz mocniej, puka również do drzwi branży maszyn i urządzeń rolniczych. Słyszymy od przedsiębiorców o znacznie mniejszej ilości zamówień na maszyny na kolejne okresy. Przyszłość stoi pod dużym znakiem zapytania, co zresztą widać w badaniach, które były przeprowadzane przez naszą Izbę na przełomie października i listopada br. - przywołuje Hubert Seliwiak.

Z badania przeprowadzonego przez Polską izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych wynika, że:

  • 54 proc. firm, które wzięły udział w badaniu, przewiduje pogorszenie się koniunktury w branży w niewielkim lub znacznym stopniu;
  • ponad 45 proc. firm spodziewa się gorszych wyników sprzedaży niż w 2021 roku, to jest o ponad 10 punktów procentowych więcej niż w poprzednim cyklu badania.

- Wzrost pesymizmu widać w odpowiedziach dotyczących planowanych inwestycji. I jest to bardzo wyraźne. W marcu br. niemal 29% przedsiębiorców planowało znaczne inwestycje, obecnie jest to już tylko 16,18 proc. wskazań. Wzrósł także odsetek dotyczący rezygnacji z wcześniej zaplanowanych inwestycji. Wiosną ponad 19 proc. firm zapowiadało rezygnację z inwestycji, obecnie jest to niemal 28 proc. firm - wylicza specjalista z PIGMiUR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.