Kraków. Wymarsz Kadrówki, nowe odznaczenie państwowe i wpadka prezydenta Andrzeja Dudy

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Kraków. Wymarsz Kadrówki, nowe odznaczenie państwowe i wpadka prezydenta Andrzeja Dudy
Kraków. Wymarsz Kadrówki, nowe odznaczenie państwowe i wpadka prezydenta Andrzeja Dudy Anna Kaczmarz
W poniedziałek rano z krakowskich Oleandrów wyruszył 38. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Wcześniej, przed domem im. Józefa Piłsudskiego odbył się uroczysty apel z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Prezydent Duda zaliczył małą wpadką - powiedział, że Polska była w niewoli 132 lata, zamiast 123. Chwilę po wymarszu Kadrówki prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Tegoroczny Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej odbywa się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił rolę, jaką żołnierze Kadrówki odegrali w wybiciu się Polski na niepodległość. Nie bez powodu zresztą tegoroczne uroczystości odbywają się pod hasłem „Bez 6 sierpnia 1914 roku nie byłoby 11 listopada 1918 roku”.

– Trzeba przypomnieć, że celem Kadrowiaków było wywołanie powstania, co nie doszło do skutku, ponieważ zmieniły się plany. Oddział szedł na wojnę dość słabo uzbrojony, ale odegrał swoją ogromną rolę, powstała wokół niego romantyczna atmosfera, ci ludzie stali się przykładem dla innych – mówił kilka dni przed wymarszem Kadrówki prezydent Jacek Majchrowski, znawca II Rzeczpospolitej i autor książki „Pierwsza Kompania Kadrowa – portret oddziału”.

Przemówienie prezydenta

W poniedziałek rano, jako pierwszy na Oleandrach zabrał głos prezydent Polski Andrzej Duda.

- Żołnierze, spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przekroczycie granice rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna Wojska Polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny. Nie ma już strzelców, ani drużyniaków. Wszyscy jaki tu się zebraliście, jesteście żołnierzami polskimi - przytoczył słowa Józefa Piłsudskiego sprzed 104 lat, które wygłosił do Kadrowiaków. - Przepraszam, wzruszyłem się - dodał po chwili przerwy prezydent Duda.

- Myślę, że marszałek głęboko przemyślał te słowa. (...) Miałem ten wieli zaszczyt, że trzy lata temu na placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie w czasie przejęcia zwierzchnictwa nad Wojskiem Polskim powiedziałem te słowa do polskich żołnierzy. Ich wypowiedzenie tutaj, na Oleandrach, wtedy o 2.42 było tym symbolicznym odrodzeniem się wojska polskiego po 132 latach zaborów - powiedział prezydent Duda. Zaliczył tutaj wpadkę, bo Polska pod zaborami była 123 lata.

- Jeszcze większym zdarzeniem był później cud nad Wisłą i dlatego to on wyznacza święto Wojska Polskiego. Ale tamte słowa oznaczały symboliczne odrodzenie się Wojska Polskiego - dodał prezydent.

Wymarsz Kadrówki

6 sierpnia 1914 roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów wyruszyła I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45 żołnierze Kadrówki obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin dotarli 12 sierpnia do Kielc. Był to pierwszy od zakończenia powstania styczniowego regularny oddział polskiej armii – dał początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w I wojnie światowej przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia, z inicjatywy legionistów, od 1924 roku zaczęto organizować pamiątkowe, historyczne marsze szlakiem strzelców Józefa Piłsudskiego, które miały charakter zawodów sportowo-obronnych. Odbywały się one regularnie co roku, aż do sierpnia 1939. Po II wojnie światowej w okresie PRL-u tradycja ta była zwalczana przez władze. Jednak w 1981 r. powróciły do niej środowiska niepodległościowe – do 1989 roku marsz miał formę demonstracji patriotycznej i antykomunistycznej, a jego uczestnicy wielokrotnie poddawani byli szykanom ze strony SB. Po upadku komunizmu w 1989 roku marsz powrócił do formuły przedwojennej – na jego trasie uczestnicy biorą udział w zawodach marszowych, strzeleckich, konkursach historycznych i grach terenowych.

Tegoroczny marsz zgromadził młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, a także kawalerzystów ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP. Do udziału w wydarzeniu zapraszają prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz komendant marszu Dionizy Krawczyński, który podczas konferencji prasowej podziękował władzom miasta za wsparcie w organizacji przedsięwzięcia i towarzyszących mu wydarzeń.

Kadrówkę 2018 honorowym patronatem objęli prezydent RP Andrzej Duda i Karolina Kaczorowska, małżonka ostatniego prezydenta II Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Od 6 do 12 sierpnia uczestnicy marszu przemaszerują na trasie Kraków – Kielce.

Nowy medal

Po wymarszu Kadrówki, prezydent Andrzej Duda w Muzeum Narodowym w Krakowie podpisał ustawę ustanawiającą Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Został on ustanowiony jako "dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu".

Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości to odznaczenie pamiątkowe, nadawane w trakcie narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a więc w latach 2018-2021.

Nowe odznaczenie ma przyznawać prezydent. Kandydatów do jego otrzymania mają wskazywać prezydent, premier, ministrowie, kierownicy urzędów centralnych i wojewodowie. Honorowane będą osoby żyjące związane z odzyskaniem i umacnianiem niepodległości naszego kraju. Ale nie tylko kombatanci i działacze opozycji w czasach PRL - odznaczenia dostaną także przedstawiciele młodego pokolenia odnoszący sukcesy gospodarcze i naukowe, samorządowcy, politycy, urzędnicy, społecznicy, artyści.

Warunek? Ich praca i działalność musi przyczyniać się m.in. do „budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej”, „rozsławiania dobrego imienia Polski” czy „budowania dobrobytu gospodarczego Polski”.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Autor: Piotr Ogórek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków. Wymarsz Kadrówki, nowe odznaczenie państwowe i wpadka prezydenta Andrzeja Dudy - Gazeta Krakowska

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Pierwszy rozbiór Polski był w roku 1772. Niepodległość w 1918 wiec 146 lat pod zaborami.
G
Gość
a nie obcych, wy zatracone ubeckie kapusie, folksdojcze i bolszewiki.
r
ruski szpionie
z wsiowymi, tylko bez śp. bo był niewierzącym ruskim agentem NKWD dla odmiany.
c
co chwile
PADa i wPADa, aneksu do raporu dalej nie ujawnil, ciekawe kto tam jest, nie mowiac o innych sprawach. Zlotouste gagdki szmatki i paniczny strach przed obcymi rzadcami.
B
Brawo
Czy totalny bałagan i niekompetencja - doprowadzą w końcu do zamknięcia tej placówkiajchrowski nie zgodził sie na audyt zewnętrzny który proponował radny Kalita i przedstawił konkretne fakty !!
G
Gość
Trzeba być nie lada idiotą by proletariusz o to walczył ! Synowie i córy kluczyków rozbijają się majbachami wylegują na plażach świata a suweren walczy o ich koryto.
p
podatnik
Wszystko się zgadza ale kapusiem był austro-węgierskiego wywiadu!
g
gota
moze president popuscil w spodnie i sie zamyslil z powodu tego, duzo zre skubany tlusty jak tucznik widac dobra zmiana mu sluzy zywieniowo
R
Romek
132 zamiast 123 !!!
Rzeczywiście straszna wpadka !!! (???)
Jaką trzeba być gazetą, na jakim poziomie, żeby coś takiego dawać w tytule wiadomości.
No, gratulacje, złapaliście Go.
Swoją drogą przydałaby sie w Krakowie normalna, polska gazeta codzienna.
p
podatnik
Robienie propagandy na śp. Marszałku jest nieprzyzwoite i nie ma nic wspólnego z tym o co walczył jako, że PRL bis w dniu 06 sierpnia 2018 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie!
w
wrocili z urlopów???
kodziarze przy komputerach, wszystkie komentarze pisze jedna osoba!@!!!!!! ŻAŁOSNE,
TAK WYBORÓW NIE WYGRACIE!!!!!!ZDRAJCY NARODU POLSKIEGO!!!!!!!
T
TSW
A póżniej się dziwią że kurduplowi siadają kolana . Może niech pislamiści wprowadzą stan wojenny to wtedy będą mogli sie wzajemnie obdarować Virtuti Militari......
k
krako
i tyle są warte te śmieszne ich odznaczenia ..... g warte
k
krk
taaa gebelsie taaa . idz świ nio pohajluj sobie to ci ulży . pseudopatryjoto od 7 boleści
k
karo
co to znowu jakaś kadrówka? następni pseudobahaterowie ? śmiech na sali. ppo pisie nikt nie bedzie nawet tego pamiętał . zabawa dla biedoty
Wróć na i.pl Portal i.pl