Kraków. Mocny protest środowisk kombatanckich ws. pomnika AK. Chcieli dostać się na salę obrad rady miasta. "Precz z komuną!" [ZDJĘCIA]

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
W środę kilkudziesięciu przedstawicieli środowisk kombatanckich protestowało przed Urzędem Miasta Krakowa. Domagają się oni budowy pomnika AK Wstęga Pamięci pod Wawelem. Manifestanci próbowali dostać się do prezydenta Jacka Majchrowskiego oraz na salę obrad, gdzie trwały obrady rady miasta. Uniemożliwili im to strażnicy miejscy, doszło do przepychanek i okrzyków "Precz z komuną", "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę".

Manifestację zorganizował Związek Konfederatów Polski Niepodległej 1979-89 przy współudziale Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych. Domagają się oni budowy pomnika AK pod Wawelem, na Bulwarze Czerwieńskim. Lokalizacja ta i forma pomnika budzą protesty części mieszkańców.

W środę środowiska kombatanckie, w tym potomkowie żołnierzy AK, głośno domagali się, aby pomnik w końcu powstał. O wieloletnie opóźnienia oskarżali Jacka Majchrowskiego i radnych. Chcieli się spotkać z prezydentem lub jego zastępcami. Nie zostali jednak wpuszczeni do gabinetów prezydenckich. Później próbowali wejść na salę obrad rady miasta, ale uniemożliwili im to strażnicy miejscy. Wszystko przez zaostrzenie przepisów bezpieczeństwa po morderstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w styczniu.

Manifestujący uderzali w drzwi, krzyczeli "Precz z komuną". Radni prosili ich o uspokojenie. Po pewnym czasie zeszli przed magistrat, gdzie kontynuowali swoją manifestację.

Zapowiedź protestu

"Wobec stanowiska radnych PO, Nowoczesnej, Koalicji Obywatelskiej, klubu Przyjazny Kraków i Kraków dla Mieszkańców
wrogiego w stosunku do budowy pomnika Armii Krajowej - Wstęga Pamięci na Bulwarze Czerwieńskim nad Wisłą, i wrogiego
wobec woli samych Żołnierzy Armii Krajowej musimy wziąć udział w manifestacji. Ten 9-cio letni taniec chocholi władz samorządowych na czele z Majchrowskim, aby nie dopuścić do budowy pomnika AK musi się zakończyć. Jest to stanowisko organizatorów manifestacji" - piszą organizatorzy w komunikacie (pisownia oryginalna).

"Związek Konfederatów Polski Niepodległej 1979-89 przy współudziale Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie organizuje manifestację, której celem jest sprzeciw wobec blokowania budowy pomników: Armii Krajowej – „Wstęga Pamięci” i „Tym co stawiali opór komunizmowi w latach 1944-1956" przez prezydenta Jacka Majchrowskiego i Kluby Radnych PO, Nowoczesnej i Koalicji Obywatelskiej, jak i Klub Majchrowskiego Przyjazny Kraków i Klub Kraków dla Mieszkańców. Będziemy domagali się rozpoczęcia budowy tych pomników w najbliższych miesiącach" - czytamy dalej w komunikacie.

Wojewoda blokuje panel obywatelski ws. pomnika AK

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik wydał w zeszłym tygodniu rozstrzygnięcie nadzorcze dla uchwały Rady Miasta Krakowa z 30 stycznia. Krakowscy radni, podejmując tę uchwałę, zdecydowali, że o losach upamiętnienia żołnierzy AK rozstrzygną konsultacje społeczne w formie panelu obywatelskiego. Wojewoda jednak - po dokonaniu analizy - zdecydował o stwierdzeniu nieważności tej uchwały.

Przypomnijmy: 30 stycznia Rada Miasta Krakowa (23 radnych było za, a 14 przeciw) zdecydowała, że o losach upamiętnienia żołnierzy AK rozstrzygną konsultacje społeczne w formie panelu obywatelskiego. Dzieje się to w sytuacji, kiedy już w 2010 r. zostały podjęte uchwały w sprawie budowy pomnika i jego lokalizacji u stóp Wawelu, a w 2013 r. poświęcono kamień węgielny pod tę budowę. Nowa uchwała anulowała te wcześniejsze. I w efekcie to od oceny mieszkańców będzie zależało, czy pomnik powstanie, w jakiej formie i gdzie.

Sprawa budzi ogromne kontrowersje, posypały się więc listy otwarte w odpowiedzi na przyjęcie tej uchwały. Ostatnio z takim listem do prezydenta Krakowa i radnych miasta zwrócili się wspólnie marszałek Witold Kozłowski i wojewoda Piotr Ćwik. Prezydentowi m.in. przypominają oni, że w 2013 r. złożył podpis pod aktem erekcyjnym będącym zapowiedzią wzniesienia pomnika AK u stóp Wawelu. W liście czytamy ponadto: „Z rozczarowaniem i zdziwieniem stwierdzamy, że Królewskie Miasto Kraków w roku, w którym przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i powstania Polskiego Państwa Podziemnego, a także 75. rocznica Powstania Warszawskiego - zamiast okazać najwyższy szacunek żołnierzom Armii Krajowej, stanowiącej jeden z największych fenomenów II wojny światowej - podejmuje działania coraz bardziej oddalające w czasie inicjatywę budowy pomnika”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Mocny protest środowisk kombatanckich ws. pomnika AK. Chcieli dostać się na salę obrad rady miasta. "Precz z komuną!" [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
antykod
Panie Banaś! zamazał Pan celowo prezentowaną książkę. To "Informator personalny IPN- Twarze krakowskiej bezpieki - Obsada stanowisk kierowniczych Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa w Krakowie." Autorzy: Wojciech Frazik, Filip Musiał, Mateusz Szpytna. Wydawca Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Kraków 2006.
IPN powinien wydać książkę "Twarze utrwalaczy władzy ludowej" Wtedy znaczna część dyskutantów znajdzie tam swoich krewnych i będzie usatysfakcjonowana,
g
gość
Jacy z nich kombatanci?
d
dede
A co to za komuchy na forum? Skrzyknęli się w piatkę naraz z całego Krakowa? Jest moc!
b
bronka
trzeba pilnie zapewnić strefę ochronną krajobrazu wokół Wawelu...przenieść zwłoki tych, którzy na Wawelu nie byli mieszkańcami...czas zrobić porządek bo komuś może przyjść do głowy aby poszerzać prosektorium...a Wawel to zamek, obiekt kulturowy i historyczny a nie Cmentarz!.......Warszawa się nie poddała więc Kraków tym bardziej nie może! ....wiwat wolna Polska!
G
Gość
A Ci kombatanci to gównie synowie i córy pułku. Pomnik poświęcony żołnierzom a nie "kombatantom" AK stoi juz w Krakowie i to pod Wawelem. I na dodatek ten Słomka w Maciejówwce z całą grupa rocznicowych oszołomów. Porażka i kompromitacja ideii. Im mniej rzeczywistych uczestników tym więcej głupoty, hipokryzji i oszołomstwa.
M
Marek
Stop pomnikowaniu Krakowa. Grupa krzykaczy pod wodzą wszystkim znanego próbuje zapaskudzić miasto kolejnymi pomnikami. Mam dość psucia przestrzeni kolejnymi badziewiami. Chcą pomnik to niech kupią sobie działkę i na niej postawią monument zgodnie z prawem. Wojna się skończyła 74 lata temu i nie możemy się wyzwolić od wojennych tematów.
h
henrk
dlaczego ten pomnik ma stanąć pod Wawelem ? na ul. Armii Krajowej jest miejsce po pomniku Koniewa. Będzie to takie symboliczne pokonanie komuny przez 100 letnich kombatantów AK którzy wyzwolili to miasto spod niemieckiej i radzieckiej okupacji.
K
Król Krak
Za to Pan Majchrowski potrafi wesprzeć komunistyczne, pełne ubeków i zwykłych bandziorków gwardyjskie towarzystwo sportowe wisła. Poświęca swój cenny czas na spotkania z niejakim Wanną ly oraz Dukatem damianem kolegą gwałciciela, bandziorka Miśka!!! Skandal Majchlowski musi odejść!!!
j
ja
czy to cechy odłamu jakiejś nekrofilii, który próbuje niszczyć polską przestrzeń kulturowo - historyczną o charakterze neutralnym, zmieniając ją w cmentarzysko? pomnik pod Wawelem jest niedopuszczalny, PROTESTUJĘ...tak samo jak na Wawelu powinni spoczywać tylko ci, którzy w zamku mieszkali
G
Gość
Niech idą do Dziwisza on da im działkę na wawelu i tam postawią pomnik obok Kaczyńskiego
Y
Ye
Wybory maja konsekwencje. Mamuty msja sie dobrze.
Btw, "historie zostawmy historykom ^ D.Tusk
G
Gość
jacyś wybitnie młodzi ci kombatanci. a aj się ich zapytam: dlaczego nie chcecie swojego pomnika AK np przy ulicy Armii Krajowej? cokół po dawnym pomniku Koniewa tam też jest więc Wasz pomnik może być dokładnie w tym miejscu. i Ulica Ak i pomnik w jednym miejscu a nie wszystko pod Królewskim Zamkiem.
Wróć na i.pl Portal i.pl