Pomnik w Dąbiu idzie do rozbiórki. IPN chce, żeby posowieckie pomniki zniknęły z przestrzeni publicznej

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Monument w Dąbiu został wzniesiony w 1962 r. dla upamiętnienia żołnierzy polskich i radzieckich poległych w marcu 1945 r. w czasie walk o przyczółek dąbski
Monument w Dąbiu został wzniesiony w 1962 r. dla upamiętnienia żołnierzy polskich i radzieckich poległych w marcu 1945 r. w czasie walk o przyczółek dąbski Andrzej Szkocki
Czeka nas dekomunizacja monumentów komunistycznej propagandy w regionie. To pomniki "braterstwa broni" czy "wyzwolenia" ziem zachodnich. Nowy dyrektor szczecińskiego IPN zapowiada podjęcie działań.

Z krajobrazu Szczecina zniknie pomnik "Poległym w Walce o Wyzwolenie Dąbia" stojący na skwerze przy ul. Emilii Gierczak w Szczecinie. Wymaga to uzyskania określonych zgód.

- Myślę, że w przeciągu 2-3 tygodni będziemy w stanie ten pomnik zdemontować - mówi Krzysztof Męciński, dyrektor IPN w Szczecinie.

Przypomnijmy, że Rada Miasta Szczecin 28 czerwca 2022 roku jednogłośnie podjęła uchwałę o demontażu pomnika w Dąbiu. Jest pomysł, żeby w tym miejscu powstał pomnik, który upamiętnia prawdziwych bohaterów. Chodzi o żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a konkretnie generała broni Władysława Andersa, dowódcę 2 Korpusu Polskiego.

Pomnik gen. Andersa w Dąbiu?

- Decyzja o sposobie zagospodarowania miejsca po zdemontowanym pomniku należy do władz miasta. Wystąpiliśmy z ofertą współpracy w tym zakresie i zaproponowaliśmy budowę pomnika generała Władysława Andersa - uważa Krzysztof Męciński. - Nie ma w Szczecinie upamiętnienia wysiłku żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a to była dość liczna grupa, która znalazła tu swój nowy dom i włączyła się w budowę polskiego Szczecina. Generał Anders to wybitny Polak, jeden z najwybitniejszych dowódców w czasie II wojny światowej i przede wszystkim symbol niezłomności, walki o niepodległą Polskę, czołowy przedstawiciel i autorytet polskiego wychodźstwa niepodległościowego.

Co z pomnikiem w Nowogardzie?

Na celowniku IPN jest również Pomnik Braterstwa Broni w Nowogardzie, odsłonięty z okazji 55. rocznicy Wielkiej Rewolucji Październikowej i 50. rocznicy powstania Związku Sowieckiego. W tym przypadku sprawa nie jest tak prosta. Kilka lat temu nowogardzcy radni przyjęli uchwałę w sprawie rozbiórki pomnika. Przyjęta uchwała zobowiązywała burmistrza Nowogardu do całkowitej rozbiórki pomnika oraz wyznaczyła termin do dnia 3 maja 2018 roku. Wojewoda zachodniopomorski w rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził nieważność przedmiotowej uchwały w punkcie dotyczącym terminu rozbiórki.

- IPN zaproponował miastu Nowogard współpracę przy demontażu tego pomnika, aby zniknął z przestrzeni publicznej. Obecnie ruch jest po stronie władz samorządowych - tłumaczy dyrektor Męciński.

Dekomunizacja w regionie

W naszym regionie jest więcej symboli pokomunistycznych. Są m.in. w Golczewie, Maszewie, Międzyzdrojach oraz w Pyrzycach. Ich przyszłość jest jasna: nie ma dla nich miejsca.

- Przygotowujemy kolejne oferty i informacje do przedstawicieli lokalnych władz z propozycją współpracy przy likwidacji komunistycznych obiektów propagandowych. Dzisiaj, zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie, łatwiej - nam wszystkim - sobie wyobrazić, jak wyglądało "wyzwolenie" tych terenów. To budowle propagandowe, które upamiętniały coś, czego nie było. Nie było braterstwa broni, tak jak nie było wyzwolenia tutejszych terenów, które nie były przecież w granicach państwa polskiego przed 1939 rokiem. To było wkroczenie zbrodniczej Armii Czerwonej. Obiekty propagandowe powinny zniknąć z przestrzeni publicznej - wyjaśnia Krzysztof Męciński.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomnik w Dąbiu idzie do rozbiórki. IPN chce, żeby posowieckie pomniki zniknęły z przestrzeni publicznej - Głos Szczeciński

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan Borowy
21 kwietnia, 20:44, Red is bad:

Zburzyć, żeby śladu nie było. Tak jak kacapy niszczyły ślady polskości łącznie z eksterminacją Polaków.

Tak. Na ziemiach, które po '45r znalazły się w Polsce Rosjanie faktycznie niszczyli polskość i eksterminowali Polaków. Na czym miałoby to polegać, ~Red is bad niestety nie napisał. Może zechce uzupełnić?

A
Antoni Brzoza
Nagłe zrywy usuwania pomników mogą być zgubne, gdy kolejni zechcą też jakieś obalić. I nie pomoże że nasza racja jest najsza, bo to ideologiczny nonsens.
J
Jan Borowy
~Gość pisze: "A jaką ty masz słuszność zostawiania pomników oprawców ? To w końcu sami komuchy przed lat się zreflektowali i sami uznali że były system był zły a wojska radzieckie wkroczyły nie po to by wyzwolić tylko zniewolić. Nie słyszałem żeby w kwestii byłego złego systemu ktoś ogłosił reasumpcję.

Twoje zdanie niema żadnego znaczenia a za powielanie kłamstw historycznych należy ci się ... wiesz co."

Nie ma sensu odpowiadać, skoro ktoś bardzo stara się, aby udawać, że nie rozumie intencji. Bo ja piszę o zupie a ~gość o Maryni a konkretnie o części jej ciała. Co mi się należy to nie wiem ale domyślam się, W takich okazjach zwykle życzę tergo samego, co ktoś mi a nawet dwa razy.
J
Jerzy
No i pamiętajmy że NKWD zakładał Felek D - notabene Polak
J
Jan Borowy
21 kwietnia, 12:25, Andrsej:

Postawcie pomnik Banderze.

Teraz to wasz przyjaciel.

Banda hipokrytów. Na kolanach powinniście Rosjanom do końca świata dziękować za wyzwolenie od nazistów.

21 kwietnia, 14:24, Hulfik:

Lepszy Bandera niż rusek Stalin czy Beria

Stalin był Gruzinem. Beria także. Co do Bandery to masz rację - mordował wszystkich, co nie byli wg niego dostatecznie ukraińscy.

J
Jerzy
Mam pytanie do IPN i tych wszystkich którzy, mszczą się na pomnikach . Czyżby gen Maczek walczył w 1945 roku wDąbiu i Szczecinie ? A co ten biedny szeregowy wam zrobił - wiem zginął zamiast Was i nie mogą wam postawić pomnika . Pamiętajcie , że wy też możecie zostać wrogami ideologicznymi a wtedy może być różnie - naziści już to przerabiali
g
gosc
21 kwietnia, 13:23, Jan Borowy:

~gość pisze: "Nie było wyzwolenia tylko zniewolenie. A tak przy okazji co ma do tego JPII ?"

Jak ty to robisz, że nie rozumiesz prostego tekstu? Ja pisałem o pomnikach. Dziś ostentacyjnie usuwa się pomniki poprzedniego systemu robiąc z tego rację stanu. Ci, co to robią, co tworzą atmosferę słuszności postępowania nie rozumieją, że dają przykład tym, którzy mają inne zdanie co do postaci na słusznych obecnie pomnikach. Skoro dobra i słuszna jest likwidacja jednych pomników to dobra jest dewastacja innych - tak można rozumować. I są tacy, co tak rozumują. Na podpaleniu pomnika Lenina w Poroninie kilku osz*łomów zrobiło kariery polityczne. Tak samo na likwidacji pomników z poprzedniej epoki. Możliwe, że ci, co dziś dewastują pomniki JPII mogą w przyszłości zostać posłami. Trzeba zadbać o swą przyszłość! Zrozumiałeś?

A jaką ty masz słuszność zostawiania pomników oprawców ?

To w końcu sami komuchy przed lat się zreflektowali i sami uznali że były system był zły a wojska radzieckie wkroczyły nie po to by wyzwolić tylko zniewolić.

Nie słyszałem żeby w kwestii byłego złego systemu ktoś ogłosił reasumpcję.

Twoje zdanie niema żadnego znaczenia a za powielanie kłamstw historycznych należy ci się ... wiesz co.

E
Ehh
LiSa(lichwarza i spekulanta)sobie postawcie
g
gosc
21 kwietnia, 11:22, Jan Borowy:

Rozbijajcie, likwidujcie - tylko nie rozumiecie, że uczycie zła i relatywizmu. A później ktoś się bulwersuje, że pomnik JPII oblano farbą. Albo - żeby go nie oblano to trzeba pilnować. Dziś wyznaczono do likwidacji wraże pomniki a za kilka lat pójdą te, które postawiła obecna władza. Skoro neguje się kwestię wyzwolenia, którego jakoby nie było czy to znaczy, że IPN przygotowuje nas do zakwestionowania legalności przyznania terenów Polsce i konieczności zwrotu Niemcom? Stoi w Szczecinie pomnik JPII. Co on zrobił dla Szczecina? Diecezję przywrócił dopiero w 1976, kiedy relacje Polski z RFN zdecydowanie się polepszyły. ale to najpierw polepszyły się relacje z RFN a później powołano diecezję a nie odwrotnie. Teraz ktoś chce stawiać pomnik Andersa. Nada się jak ulał. Anders skłamał, że będący w niewoli Ukraińcy są de facto Polakami i nie należy oddawać ich Rosjanom. O tym, że wśród nich byli bandyci, którzy Polaków mordowali, podobno "nie wiedział". Zamiana pomników odbędzie się zatem na zasadzie - zamienił stryjek.

Nie było wyzwolenia tylko zniewolenie.

A tak przy okazji co ma do tego JPII ?

g
gość
zburzyć i dać pomnik Jana Pawła II
Wróć na i.pl Portal i.pl